Zdravá výživa pro sportovce

Sport by měl být součástí našeho života. A nemusí jít zrovna o sport vrcholový. Stačí jen sport rekreační či kondiční, nebo zkrátka takový, který nás baví. Co je u každého sportu důležité, je výživa a pitný režim.

Sport je důležitý

To ví každý. Ovšem ne každý ví jak se u sportování stravovat a jak dodat tělu chybějící látky. Ten, kdo sport využívá k hubnutí, by měl nejprve zvážit, jak na tom opravdu je a jak moc by chtěl zhubnout. Může se mu totiž stát, že zásluhou svého stravování mu budou chybět důležité látky a tak i když má kila navíc, může být vlastně podvyživený. Je to paradox, ale je to tak. Chcete-li tedy sportovat či hubnout sportem, pak byste se měli poradit s výživovým poradcem, který přesně stanoví, co vaše tělo potřebuje, aby bylo ve vynikající kondici.

Sport a výživa

Tělo je důležité víc než si kdokoli připouští. Vždyť musí vydržet celý život a to může klidně být i 100 let. A tak je na místě se o něho starat. Ovšem starost by měla být účinná. Rozhodně to neznamená sníst 10 knedlíků a k tomu hrnec guláše, svíčkové nebo vepřo knedlo zelo. Takový "nášup" vám jen vezme energii. Bude se vám chtít spát, vaše tělo bude poctivě ukládat tuky a vy budete přibývat na váze. Ale zdravotně na tom budete spíše hůře než lépe. Mnohem více uděláte pro své tělo, když budete jíst vyváženou stravu, doplněnou o kvalitní výživu a budete sportovat. Sport totiž umí něco, co nedokáže nikdo jiný. Odhání nemoci, co nejdál od vás, zaručuje pevné zdraví a zároveň i dlouhověkost. Ale jen za podmínky, že je v rovnováze se správnou výživou. Dokonce, i když jste nikdy nesportovali a teď vás bolí klouby a vlastně všechno, a začnete právě teď sportovat, tak dosáhnete mnohého. Nejdříve však požádejte výživového poradce o sestavení správného jídelníčku pro vás. Pak teprve začněte se sportem. Klidně můžete cvičit podle knihy, nebo ve fitness centru. Záleží na vaší chuti. Časem ustoupí bolestivost kloubů, začnete se lépe cítit a také budete lépe vypadat. Celkově omládnete a budete mít lepší náladu. A to již stojí za vyzkoušení.

Jak na správnou výživu při sportu

Stravování, správná výživa a sportovní výkon to jsou věci, které se velmi výrazně vzájemně ovlivňují. A nejde jen o skladbu jídelníčku, ale i o správně rozvrženou stravu a o příjem potřebných výživových prvků, které najdete ve stravě, ale některé je nutné doplnit pomocí výživových a potravinových doplňků. Ovšem je zapotřebí si uvědomit i fakt, že zatímco vrcholový sportovec potřebuje vysoký podíl výživových doplňků, tak příležitostný nebo rekreační sportovec potřebuje sice stejné doplňky, ale v jiné skladbě. Řada zkušených sportovců dokáže říci, jak moc dokáže strava ovlivnit výkonnost a jak je důsledná výživa organizmu.

Výživné, vyvážené jídlo, pro konzumaci při, nebo po ukončení fyzické aktivity. Garantujeme, že každá šarže výrobku, je testována na přítomnost zakázaných látek nezávislou třetí stranou.

Výživa podle druhu sportu

Pro vrcholového sportovce je výživa na prvním místě. Ví přesně, kolik má jíst, kolik pít, kolik jeho tělo potřebuje výživových doplňků, aby nechyběla žádná potřebná látka a tělo bylo v rovnováze a tím i výkonné. Horší to je u rekreačních sportovců a úplně nejhorší u těch, kteří se snaží sportem zhubnout a myslí si, že když nebudou jíst, tak budou hubnout rychleji. Tak to bohužel nefunguje. Právě v době, kdy chcete shodit pár kilo, nebo zpevnit své tělo, se musíte správně stravovat a poctivě doplňovat výživové prvky. Jinak bude vše naopak. Tělo bude mít hlad a paradoxně bude vše ukládat a vy nebudete hubnout.

Rekreační sport

Je důležitější, než by se zdálo. Udržuje totiž naše zdraví, kondici i dobrou náladu. Ovšem i při rekreačním sportování je nezbytné doplnění minerálů, proteinů a vody. Jinak budete cítit nadměrnou únavu, které vás nakonec přesvědčí, že sportování není pro vás.

Kondiční cvičení

Je ideálním způsobem pro tvarování postavy, pro hubnutí, udržení si váhy, anebo pro větší výdrž a výkonnost. I zde je však nutné nechat si vypracovat výživovým poradcem doporučený příjem prvků, které správně vyživí vaše tělo.

Vytrvalostní sport

Zde jde o kompletní výživový koncept, který vede k větším výkonům, ale i k pohodě a dobrému pocitu z výkonu. To zajistí kvalitní výživa, kterou sestaví výživový poradce podle druhu vytrvalostního sportu. V zásadě však jde o cílené doplňování sacharidů, minerálů, antioxidantů, bílkovin a vody.

Silový sport

Zde se výživa a doplnění potřebných látek dělí ještě více. Výživový poradce vypočítá přesně v jakém množství a jak často, který výživový produkt použít. Tak je tělo připraveno na vysokou zátěž, kterou od něho silové sporty vyžadují.

Co je podstatné

Aby trénink splnil svůj účel, musí být jídelníček řešen včas. Tedy ještě dříve, než začnete s velkou sportovní zátěží. Pokud začnete s dodáváním výživy pozdě, vaše tělo bude čerpat z vlastních zásob, ale protože nebude mít ten správný příjem výživy, bude se vyčerpávat a nikdy nepodáte odpovídající výkon. Začnete-li výživu doplňovat později, pak sice časem hladinu potřebných látek dorovnáte, ale chvilku to bude trvat. Zapomenout byste neměli ani na pravidelné doplňování tekutin. Výborné jsou isotonické nápoje, které jsou plné sacharidů, antioxidantů, elektrolytů a energie.

Jak na hlad při sportu?

Pokud cvičíte dlouho a pravidelně, může se stát, že dostanete hlad. Pak je dobré doplnit energii pomocí speciálních nápojů určených pro sportovce. Tyto nápoje mohou být proteinové nebo isotonické. Přitom oba umí dodat energii i potřebné látky, které tělu chybí.

Sportujte se správnou výživou

Jak již víte, tak je to opravdu důležité. Ovšem sám si nikdo výživový plán nesestaví. Na to máme odborníky. Ti vám sestaví výživový plán a dají i další doporučení, podle druhu sportu, kterému se věnujete.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10654 (magazin-zdravi.cz#10260)


Přidat komentář