Stres a jak zvládat stres
Co je to stres? Stres vyvolává únavu. Je stále těžší zvládat stres, který na nás doléhá? Chronická únava. Krátkodobý stres. Zvládání stresu. Techniky zvládání stresu. Ke stresu dochází v každé situaci, která od nás vyžaduje přizpůsobení se změně.Co je to stres?
Ke stresu dochází v každé situaci, která od nás vyžaduje přizpůsobení se změně. Stres spojený s vítězstvím v soutěži, zvýšením platu nebo povýšením v nás vyvolává pocit silné radosti. Jiné stresy sice možná nejsou tolik vzrušující, nicméně jsou rovněž schopné vyvolat silný pocit uspokojení, ať už je to třeba romantický večer, pochvala od spolupracovníka či dobré vysvědčení u dítěte.
Stres vyvolává únavu
Další stresy vyvolávají zase spíše únavu, třebaže samy o sobě nejsou ničím záporným (například svatba či větší rodinná oslava).
- A pak jsou samozřejmě stresy, které pro nás mohou být značně vyčerpávající – například výpověď v zaměstnání, rozvod či smrt někoho blízkého.
- Zdraví, to je schopnost přizpůsobit se stresu, který nám přináší život. Zdraví lidé našli ten správný způsob, jak se vyrovnávat s každodenním stresem.
Je stále těžší zvládat stres, který na nás doléhá?
Moderní způsob života nás zajisté nutí ke stále většímu tempu. Ze všech stran slyšíme nabídky – navštivte nás co nejdříve, kupte si to hned teď, užívejte si to okamžitě. Reklama nás neustále vybízí – užívejte si, dokud můžete, žijete přece jen jednou.
Chronická únava
Ovšem přejde několik let a vy se už po všem tom shánění, trmácení, cestování i užívání si možná cítíte trochu unaveni nebo i podvedeni. Cenou, kterou jste za to zaplatili, je chronická únava, dluhy, podlomené zdraví, deprese a celková ztráta chuti do života. Mnozí z nás jsou vtaženi do tohoto zlomyslného soukolí moderního způsobu života.
Krátkodobý stres
člověku dodává motivaci. Pokud však na lidský organismus působí příliš dlouho, začíná mít destruktivní účinky. Poslední výzkumy ukázaly, že chronický stres narušuje funkci organismu a dělá jej náchylným ke vzniku vážných onemocnění.
Zvládání stresu
Abychom se naučili zvládat stres, je nutné pochopit rozdíl mezi stresorem a stresem. Stresory jsou vnější podněty, kterým čelíme, a stres je způsob, jak na tyto podněty reagujeme. Z toho vyplívá, že je nutné nejprve identifikovat věci, které na nás zvnějšku působí (stresory), a následně zvolit správnou strategii, jak se s nimi vypořádat. Je pozitivní, že způsob reakce si můžeme svobodně zvolit.
Techniky zvládání stresu
Existuje mnoho technik, jak se vypořádat se stresem. My zde uvádíme ty, které považujeme za nejdůležitější.
K problémům přistupujeme správným způsobem
Nejprve identifikujte stresory a pak udělejte pozitivní opatření, které vám pomůže se jich zbavit nebo zmírnit jejich vliv na váš organismus. Opakem tohoto jednání je ignorování a popírání problémů.
Pečlivě plánujte
Díky správnému plánování si uděláte jasnou představu o tom, co, jakým způsobem a kdy je nutné udělat, a tím eliminujete velký počet potenciálních stresorů.
Přistupujte k životu pozitivně
Dívejte se do budoucnosti s optimismem. Zatímco strach vás může ochromit, konstruktivní přístup k problémům dodává motivaci a zvyšuje pravděpodobnost úspěchu.
Snažte se pomáhat druhým
Když se zaměříte na pomoc druhým lidem, pomůže vám to vypořádat se s vlastními problémy.
Zabývejte se pozitivními myšlenkami
Sdělovací prostředky nás denně zásobují přemírou negativních informací. Proto je nutné najít si zdroj pozitivních myšlenek, s jehož pomocí dosáhnete duševní rovnováhy. Může to být kvalitní duchovní literatura, poezie nebo beletrie.