Sauna ke zdraví

Saunování má dlouhou historii a pověsti o proslulosti zejména finské sauny nejsou vůbec od věci. Obyvatelé země tisíců jezer totiž do svých obydlí zabudovávají saunu stejně přirozeně, jako obyvatel České republiky prostorný špajz.

Finské sauny

Saunování má dlouhou historii a pověsti o proslulosti zejména finské sauny nejsou vůbec od věci. Obyvatelé země tisíců jezer totiž do svých obydlí zabudovávají saunu stejně přirozeně, jako obyvatel České republiky prostorný špajz. Uhlíky polévané vodou způsobují, že vzduch v místnosti je velmi suchý, přičemž teplota šplhá až ke 100 stupňům Celsia, pokud narazíte na skalní fanoušky saunování, tak i více.

Opakem je parní sauna s vysokou vlhkostí, kde teploměr vyšplhá maximálně na padesátku, ale díky tomu zde mohou pobývat i lidé, kterým by klasická finská výheň neudělala po zdravotní stránce dobře. Chcete vědět o saunování více? Klikněte zde...

## Infrasauna

V poslední době se objevuje další typ - tzv. infrasauna, kde infračervené paprsky prohřívají tělo uvnitř na způsob slunečního záření. Ani tato sauna by vzhledek k teplotě do 60 oC neměla škodit lidem se srdečními chorobami nebo vysokým krevním tlakem. Ale i pro ostatní, kteří netrpí žádnými obtížemi by mělo platit pár pravidel:

  • v sauně zůstaňte do té doby, pokud je vám to ještě příjemné (většinou cca 15 minut)
  • dodržujte pitný režim
  • pokud při saunování ležíte, nevstávejte příliš rychle, mohlo by dojít ke kolapsu
  • při prvních pokusech neskákejte ze sauny do ledové vody, tělo na to není připraveno, je dobré se zpočátku osprchovat chladnou vodou
  • optimální je mít saunovacího parťáka (nebo parťačku), i zdravému jedinci se může udělat při shodě okolností nevolno

## Posílení imunity

... ale především preventivní procedura, protože tím jak své tělo vystavujeme horku a poté chladu, trénujeme tím náš kardiovaskulární systém. A především by člověk navyklý chodit do sauny neměl být tak náchylný k nachlazením, protože při pravidelném pocení se v žáru uhlíků bychom měli být otužilejší a tím i zdravější.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10579 (magazin-zdravi.cz#8591)


Přidat komentář