Rychlé zhojení ran

Achilea milefolium má vysoký obsah hořčin a silice azulénemu (podobné jako v heřmánku pravém). Dále jsou zde obsaženy alkaloidy, inulin, třísloviny, glykosid achillei, kyselina octová a propionová.

Řebříček obecný

Achilea milefolium vhodná zejména při hojení ran, její latinské jméno je převzato od řeckého hrdiny Achillea, který ji právě takto používal. Rostlina měla též svůj význam pro předpovídání osudu a Číňané stonky řebříčku dodnes používají k vyjevování některých proroctví.

Povědomí řebříčku

Husí jazýček, zaječí chléb, krupička, myší ocásek, myší chvostek, kravník, žebřík, řebřík, Achillova bylina, cikánský žebř, hřebíček, husí jazejček, husí ocásek, kočičí chvost, kočičí ocas, kroupky, krvavník, lék všech škod, mačačinec, matčina bylina, ovčí žebro, panenská bylina, persán, polní cypřiš, polní chmel, řebjík, řebří, stolístek, tisíclístník, vlčí žebro, všekoření, zaječí chléb, žebráček.

Sklizeň

Květ i nať sbíráme za pěkného počasí a rychle sušíme, nejlépe ve stínu, jinak bychom mohli řebříček znehodnotit. Sbíráme všechny barvy květů, tedy od růžové po bílou. Nať sbíráme v době květu rostliny, tedy v létě (květnu až září).

Vysoký obsah látek

Achilea milefolium má vysoký obsah hořčin a silice azulénemu (podobné jako v heřmánku pravém). Dále jsou zde obsaženy alkaloidy, inulin, třísloviny, glykosid achillei, kyselina octová a propionová.

Řebříček - využití

Rostlina se používala jako součást léčivých čajů na žaludeční potíže (Máte také problémy s žaludkem? Navštivte naší internetovou lékárnu), nechutenství a kašel. Také ovlivňuje krevní tlak, má protizánětlivý a hojivý účinek a zvyšuje srážlivost krve. Používá se do koupelí a k omývání ran.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10568 (magazin-zdravi.cz#7034)


Přidat komentář