Pozitiva a negativa dudlíků

Dudlíky mohou být symetricky kulaté, ploché, nebo podlouhlé s kulatým koncem (speciálně na spaní). Na dudlíku mohou být nejrůznější barvy a motivy, a to jak pro chlapečky, tak i pro holčičky.

Pozitiva pro dudlíky

 • Dudlík dokáže uklidnit i uspat.

Negativa pro dudlíky

 • Stále více se dnes maminky brání používání dudlíků, protože si uvědomují jejich nevýhody.
 • Pokud si dítě na dudlík zvykne, stále ho pak vyžaduje.
 • Dítě s dudlíkem si nedává do pusy žádné věci, ale takové „poznávání” věcí je právě pro zdravý vývoj dítěte důležité. Znáte výhody kojení?
 • Plačícímu dítěti se automaticky vnucuje dudlík, což může mít za následek, že maminka přestane hledat skutečné příčiny nespokojenosti dítěte.
 • Dudlíky jsou v podstatě nehygienické.
 • Obecně se vědci a lékaři shodují na tom, že je vhodné od jednoho roku věku dítěte podávání dudlíku striktně omezit.

Nebezpečné faktory

 • Stále víc se do popředí dostávají informace a výzkumy, které svědčí o zdravotní škodlivosti dudlíků.
 • Finští badatelé např. vyzkoumali, že dudlík má vliv na vznik zánětu středního ucha.
 • Mezi další zdravotní rizika se uvádí častější výskyt infekce ústní dutiny, respirační a střevní infekce, zubní kazy (pečujte o mléčný chrup dětí!) a porucha skusu. Navíc je zdůrazňováno také to, že dudlík by se měl používat nejdřív měsíc po narození, aby dítě neztratilo motivaci sát z prsu mateřské mléko. Obecně se nedoporučuje, aby dítě sálo dudlík delší čas.
 • Taky by dudlík nemělo dostávat dítě starší než jeden rok.

Druhy dudlíků

 • Materiál

  Silikonové dudlíky jsou čiré a tvrdší a vhodné jen do doby, než začnou růst zoubky. Kaučukové (popř. latexové) mají žlutohnědou barvu a jsou měkčí než silikonové (ale pozor – u citlivějších dětí mohou vyvolávat alergickou reakci).

 • Barva a tvar

  Dudlíky mohou být symetricky kulaté, ploché, nebo podlouhlé s kulatým koncem (speciálně na spaní). Na dudlíku mohou být nejrůznější barvy a motivy, a to jak pro chlapečky, tak i pro holčičky. Důležitější je funkčnost dudlíku – dudlík je vytvářen ergonomicky tak, aby se přizpůsobil obličeji dítěte.

 • Ostatní

  U dudlíku sledujeme i to, pro jaký věk dítěte jsou určené. Dudlík může být také doplněn praktickým řetízkem nebo úschovnou krabičkou.

Jak vybrat dudlík

Každému dítěti vyhovuje jiný typ dudlíku. Když se neosvědčí jeden, je dobré vyzkoušet jiný. Při výběru byste se měli řídit tím, aby dudlík byl anatomicky tvarovaný. Dudlík by však měl sloužit jen k nezbytnému utišení. Lékaři doporučují dávat dítěti dudlík do šesti měsíců věku. Vybírejte jen renomované značky, jejichž výrobci se řídí přísnými normami.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10564 (magazin-zdravi.cz#6193)


Přidat komentář