Nemoci dětí a novorozenců

Nemoci dětí a novorozenců. Novorozenec a přizpůsobení novému prostředí. Kožní obtíže novorozenců. Mateřská znaménka u dětí. Děti a odbourávání odpadních látek. Některé drobné obtíže novorozenců.

Novorozenec a přizpůsobení novému prostředí

Novorozenec se musí rychle přizpůsobit světu, který se obrovsky liší od prostředí dělohy, v němž až dosud žil. Některé funkční systémy, například dýchací a trávicí soustava, nejsou při narození plně vyvinuty a může jim trvat minuty, dny, měsíce nebo dokonce roky, než dozrají.

Kožní obtíže novorozenců

Kůži postihuje mnoho drobných symptomů charakteristických pro novorozence. Většina z nich však bez léčení zmizí.

Mateřská znaménka u dětí

jen vzácně působí nepohodlí, bývají však spíše neestetická. K nejčastějším mateřským znaménkům patří plamen a mateřské znaménko ve tvaru jahody, hemangiom. Plamen je ploché fialovočervené znaménko a samo od sebe nezmizí, může se však zakrývat vhodným krémem nebo lze jeho výraznost snížit laserem.

Hemangiom

během prvních několika týdnů rychle roste. Pokud se neobjeví na očním víčku, nevyžaduje žádnou léčbu - znaménko zmizí většinou samo do 7 let.

Děti a odbourávání odpadních látek

Během několika prvních dnů po narození děti nedokážou účinně odbourávat odpadní látky a vzniká u nich novorozenecká žloutenka. Mnoho novorozenců má mírnou formu žloutenky, která obvykle odezní bez jakékoli léčby. Některé děti je ale nutno léčit.

Některé drobné obtíže novorozenců

Hemangiom

Jasně červené, vystouplé mateřské znamení, které vzniklo jako vrozený defekt krevních cév.

Plamen - onemocnění dětí

Tyto fialovočervené skvrny obvykle nezmizí, lze je však překrývat speciálním krémem nebo zmenšovat pomocí laseru.

Žloutenka u dětí

Žlutou barvu pokožky způsobuje zvýšená hladina bilirubinu (žluté barvivo) v krevním séru vznikající při metabolismu (zpracování) červeného krevního barviva.

Puchýřky vzniklé sáním

Usilovné sání z prsní bradavky nebo z dudlíku může způsobit vznik jednoho nebo více puchýřů na horním rtu.

Zánět spojivek u dětí

Mírný zánět spojivek u novorozence může být způsoben neprůchodným slzným kanálkem nebo bakteriemi, které do spojivkového vaku vnikly v porodních cestách.

Mília

Malé bílé tečky, které se objevují hlavně kolem nosu. Zmizí bez jakékoli zvláštní léčby.

Novorozence může potrápit i pupeční kýla

Novorozenci mohou mít i jiné potíže, například pupeční kýlu, šilhání nebo různé infekce. Většina z nich zmizí sama od sebe.

Pupeční kýla vzniká, jestliže se pod kůží v pupeční jizvě vychlípila střevní klička. Pupeční kýla obvykle do 2 let zmizí.

Šilhání u dětí

Často se nám zdá, že děti šilhají, protože mají nedokonalé ovládání očních svalů. Trvalé šilhání nebo šilhání po dosažení 4 měsíců věku je však třeba napravovat.

Během porodu může dítě od matky dostat různé infekce, například moučnivku v dutině ústní nebo zánět spojivek. V prvních několika týdnech života se často vyskytují také jiné nezávazné infekce úst, očí, kůže a pupku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10557 (magazin-zdravi.cz#5427)


Přidat komentář