Léky - vedlejší účinky

I ty nejobyčejnější léky jsou nebezpečné. Při vyšších dávkách léků nebo dlouhodobém užívání. Paracetamol, účinná látka. Jsou léky na předpis bezpečné, když se užívají podle návodu? Léky na vysoký krevní tlak.

I ty nejobyčejnější léky jsou nebezpečné

Vezměte si třeba tak obyčejný lék, jako je Acylpyrin nebo další podobné preparáty jako Anopyrin, Aspirin, Aspro a Upsarin. Mnoho lidí je užívá při bolestech hlavy, zubů, svalstva, kloubů, při chřipce nebo zvýšené teplotě. Mimochodem, každých 24 hodin u nás lidé zkonzumují přibližně 198 kg těchto léků!

Při vyšších dávkách léků nebo dlouhodobém užívání

existuje riziko postižení ledvin, jater a nebezpečí krvácení ze žaludeční sliznice. Děti mladší deseti let jsou ohroženy nebezpečným jaterním selháním (Reyeův syndrom), a proto se nedoporučuje jim tyto léky podávat.

Paracetamol, účinná látka

která je součástí běžně používaných a prodávaných léků proti bolesti, vysoké teplotě nebo chřipce (známý Paralen nebo Tylenol), může v extrémních případech a při dlouhodobém užívání vést k poruchám funkce jater nebo ledvin.

Jsou léky na předpis bezpečné, když se užívají podle návodu?

Ve světě medicíny jsou téměř denně objevovány a uváděny na trh nové a stále efektivnější léky, zatímco starší léky se vylepšují a zdokonalují.

Ovšem cíl – vyvinout naprosto bezpečný lék, který by neměl žádné vedlejší účinky – stále míjíme.

Léky na vysoký krevní tlak

Podívejme se spolu například na léky proti vysokému krevnímu tlaku. Patří do skupiny nejužívanějších a také nejúčinnějších léků. Každý z nich má ale celou řadu vedlejších účinků, jako je například slabost, únava, ospalost, bolesti hlavy, deprese, závratě, nadýmání, nadměrné pocení, poruchy trávení, emoční labilita, trhavá řeč, zvýšená hladina krevního cholesterolu a impotence.

Lidé užívající tyto léky musí mnohdy vyzkoušet několik druhů, než najdou ten, který jsou schopni snášet.

Neexistuje absolutně bezpečný lék. I život zachraňující antibiotika mají vedlejší účinky jako zvedání žaludku, zvracení, průjem a další alergické reakce.

Proč potom lidé tak rádi užívají léky?

Přestože většinu dnešních civilizačních nemocí lze vyléčit změnou životního stylu (především změnou stravování a pravidelným cvičením), lékaři, kteří doporučují tyto principy, se setkávají spíše s nepochopením. Lidé jsou většinou netrpěliví, chtějí rychlé výsledky, a ne opravdové řešení problému. Když jim lékař nepředepíše žádaný lék, najdou si jiného.

Jednoduše řečeno, dnešní člověk má sklon věřit v zázračný lék, který vyléčí jeho nemoc. Máme téměř dětinskou víru v léky, která nás povzbudí, uklidní, pomohou nám zhubnout a vyléčí všechny naše neduhy.

Máme tedy přestat s užíváním léků?

To ne. Avšak každý, kdo užívá nějaký lék, by měl porovnat nezbytnost jeho užívání s riziky, kterým se takto vystavuje. Pokud mám zápal plic, pak riziko, které podstupuji, kdybych antibiotika neužíval, převažuje nad rizikem spojeným s jejich užíváním. Na druhé straně by zřejmě bylo lepší, kdybychom na každou, i mírnou bolest hlavy hned neužívaly léky, ale vyšli si třeba na kratší procházku, vypili šálek vhodného bylinkového čaje anebo zkusili hydroterapii (vodoléčbu).

Existuje nějaký návod, jak užívat léky rozumně?

Rozumné je například rezervovat si léky pro závažnější onemocnění, které nelze vyléčit mírnějšími prostředky. Je například zbytečné užívat antibiotika, když máte pouze obyčejnou rýmu.

Rovněž teplá koupel a šálek meruňkového čaje je lepší než hned sahat po lécích na spaní. A naopak, když se chcete probudit, studená sprcha či masáž třením studenou žínkou a rychlá procházka je rozhodně lepší než užívání nejrůznějších stimulačních látek.

Pokud již léky musíte užívat, bylo by dobré znát jejich hlavní, ale i vedlejší účinky a rozumět rizikům spojeným s jejich užíváním. Dále byste měli vědět, kdy a jaké množství máte užívat a jaké jsou příznaky předávkování. Je-li to možné, nemíchejte dohromady různé léky a především neriskujte vytvoření fyzické a psychické závislosti na léku tím, že ho budete užívat déle, než je potřebné. Pokud vás léčí více lékařů, měl by alespoň váš praktický lékař vědět o všech lécích, které současně užíváte.

Nakonec – přistupujte k lékům s úctou, kterou si zaslouží. Vyhraďte si je skutečně pro situace, kdy jsou nezbytné. Je již načase přestat se pokoušet zabít pavouka kladivem.

Léky na lékařský předpis

Pokud vám lékař předepíše léky, nezapomeňte mu položit následující otázky:

 • Jak se jmenuje účinná látka a jaká je její síla?
 • Jakým způsobem mi tento lék pomůže?
 • Jaká jsou rizika spojená s užíváním?
 • S jakými vedlejšími účinky bych se mohl setkat?
 • Jak dlouho, kdy a jakým způsobem mám léky užívat?
 • Co mám udělat, když si lék jednou zapomenu vzít?
 • Mohl bych k tomuto léku dostat informační leták?
 • Dal by se můj zdravotní problém odstranit i bez léků?

Svému ošetřujícímu lékaři nezapomeňte sdělit:

 • Jaké léky v současnosti užíváte – tento výčet by měl zahrnovat i léky, které nejsou na lékařský předpis, jako například Acylpyrin (Aspirin, Anopyrin), vitaminy či léky proti alergiím a nachlazení.
 • Nemůžete-li za léky připlácet.
 • Trpíte-li nějakou alergií či kontraindikací a jakým způsobem tyto problémy řešíte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10549 (magazin-zdravi.cz#5005)


Přidat komentář