Crohnova choroba - co o ní víme?

Crohnova je chronické zánětlivé onemocnění zažívacího traktu. Osoby, které postihne toto onemocnění, musí v mnohém pozměnit svůj život a přizpůsobit jej nemoci, o které toho zatím nevíme dostatek.

Crohnova choroba, už jste o tomto onemocnění slyšeli?** Crohnova choroba** (Morbus Crohn) je zánětlivé onemocnění zažívacího traktu. Příznaky Crohnovy choroby byly popsány v roce 1932 doktorem Crohnem, Ginsburgem a Oppenheimerem. Toto onemocnění dostalo název po jednom z těchto doktorů. Onemocnění se u každého pacienta projevuje jinak. Ze začátku nemoci může být postižena pouze malá část zažívacího ústroji, časem však může dojít k značnému rozšíření nemoci.

Příznaky Crohnovy choroby

Podezření na Crohnovu chorobu můžete mít v případě, že trpíte** bolestí břicha** (nejčastěji se objevuje v pravém podbřišku), častými průjmy, teplotou do 38 °C a úbytkem váhy. Mezi první projevy Crohnovy choroby může dále patřit střevní neprůchodnost nebo mimostřevní příznaky, jako jsou bolesti kloubů, abscesy nebo píštěle v oblasti hýždí. Příznaky nemoci se ve většině případů projevují pomalu. U některých pacientů může dojít k náhlému propuknutí nemoci, které se bude projevovat podobně jako zánět slepého střeva.

Crohnova choroba a postižení trávicího traktu

Toto zánětlivé onemocnění může postihnout celý trávicí trakt od úst až po konečník. Projevy Crohnovy choroby v ústech a jícnu se vyskytují pouze v ojedinělých případech. Crohnova choroba byla nejdříve popsána v místě, kde se napojuje tenké střevo na střevo tlusté (tzv. ileocekální oblast). Přibližně ve 20% dochází k postižení tenkého střeva, 30% pacientů má postiženo tenké střevo a tlusté střevo. Ve 30% je postižen konečník. Crohnova choroba postihuje pouze určité úseky střev, ostatní části střeva mohou být v pořádku. Zánět zasahuje střevo do hloubky a z tohoto důvodu mohou vznikat píštěle a abscesy. Crohnova choroba může také způsobit neprůchodnost střev. Toto onemocnění se objevuje mezi 20. a 35. rokem. V České republice trpí tímto onemocněním 2 – 3 pacienti na 10 000 obyvatel.

Jaká je příčina Crohnovy choroby

Zatím se nepodařilo objasnit, jaká je příčina tohoto** zánětlivého onemocnění střev**. Existují však různé teorie. Jedna z těchto teorií předpokládá, že Crohnova choroba je důsledek nepřiměřené obrany těla na určité složky potravy a bakterie, které se nacházejí v našich střevech. Podstatnou roli zde sehrává i genetika. 20% pacientů má ve své rodině příbuzného s touto chorobou.

Jak se léčí Crohnova choroba

U každého pacienta probíhá léčba Crohnovy choroby jinak, Crohnova choroba se totiž u každého pacienta projevuje jiným způsobem. Léčba vychází z rozsahu postižení trávicího traktu. Průběh Crohnovy choroby se neustále mění a tak je nutné, aby byli pacienti pod lékařským dohledem a léčba musí vycházet ze současného stavu pacienta. Na začátku léčby je důležitá především správná diagnóza, ze které samotná terapie vychází. Léčba je založena na zastavení zánětu a udržení stavu pacienta v klidovém vztahu (remisi). V případě zhoršení stavu pacienta, kdy stav pacienta komplikují abscesy, píštěle nebo stenózy přichází řada na léčbu chirurgickou. V okamžiku, kdy se stav pacienta zlepší, je nutné vysadit léky a tímto se sníží i vedlejší účinky, které mohou léky způsobovat.

První pomoc při náhlém propuknutí Crohnovy choroby

Náhlé propuknutí nemoci není příliš časté. U většiny pacientů se stav zhoršuje postupně. V případě, že dojde k náhlému propuknuté této nemoci je nutný okamžitý převoz do nemocnice. Náhlé propuknutí se projevuje podobně jako zánět slepého střeva (bolesti břicha, zvracení, průjem, teplota).

Crohnova choroba – nutná vyšetření

Pacienti s Crohnovou chorobou dochází pravidelně na specializovaná pracoviště, kde jsou pod stálou kontrolou a obdrží zde všechny potřebné informace ke svému stavu a doporučení. K přesné diagnóze tohoto onemocnění je důležitá koloskopie. Toto vyšetření u většiny pacientů vyvolává velké obavy. Během koloskopie je zavedena kamera do vyčištěných střev. Pacienti se na toto vyšetření musí vždy připravit. Nutné je vyčištění střev den před samotnou** koloskopií**. Vyšetření se provádí při vědomí, pacienti dostanou injekci k mírnému oblouznění. Lidé, kteří mají zkušenosti s tímto vyšetřením si ve většině případech spíše stěžují na nepříjemné čištění střev, během kterého je nutné vypít velké množství vody, než na samotný zákrok. Během koloskopie se odebírají malé vzorky tkáně, odběr tkáně je nebolestivý. U pacientů s podezřením na Crohnovu chorobu je také nutný rozbor krve a další odborná vyšetření. Crohnova choroba se léčí pomocí kortikosteroidů a léků, v kterých je kyselina aminosalicylová. Dále se užívají léky, které snižují nepřiměřené obranné reakce těla. Snížení imunity však může způsobovat častá onemocnění v období viróz.

Crohnova choroba – prevence

Mezi faktory, které podporují vznik tohoto onemocnění, patří nadbytek cukru v potravě, kouření a také genetická zátěž v rodině. Své geny ovlivnit nemůžeme, ale zdravý životní styl, který zahrnuje pestrý jídelníček, dostatek pohybu a vyhýbání se stresu, ovlivnit můžeme.

Crohnova choroba – co je důležité dodržovat

U pacientů s Crohnovou chorobou se často střídá období, kdy se cítí dobře a období, kdy kvůli svému onemocnění nejsou schopni dělat nic. Velká fyzická zátěž u tohoto onemocnění není vhodná. Každý pacient by se měl poradit se svým lékařem o fyzických aktivitách, které provozuje. U tohoto onemocnění je velice důležité sledovat, které potraviny vyvolávají nevolnosti. Úprava jídelníčku je v tomto případě velice nutná a také individuální. Každý pacient reaguje jinak na různé druhy potravin. Pacienti s Crohnovou chorobou by se měli vyhýbat dráždivým jídlům. Pacienti s Crohnovou chorobou by měli mít zvýšený příjem bílkovin, železa a kyseliny listové. Také je vhodné omezit množství vlákniny a to především v období při průjmech a stenózách. Pacientům s Crohnovou chorobou se doporučuje konzumace těchto typů masa: vepřové, hovězí, drůbeží, králík.

Ze zeleniny je vhodná mrkev, špenát, rajčata bez slupky, hlávkový salát, květák, brokolice, růžičková kapusta. Z ovoce jsou vhodná nastrouhaná jablka, banány, ovocné přesnídávky, kompoty a ovocné šťávy. Jako přílohy se doporučují brambory, rýže, proso. Nutné je také dodržovat pitný režim a to neperlivou vodu, bylinné čaje nebo čerstvé šťávy. Za nevhodné potraviny se považuje tučné maso, pikantní jídla, uzeniny, ryby, instantní polévky ze sáčku, polotovary a hotová jídla, hamburgery, chipsy, oříšky, ostrá paprika, křen, česnek, hořčice, mléčné výrobky, čokoláda, sladkosti, tabák, kofein. Vhodné potravinové doplňky jsou např. šťávy z listů aloe vera, zelený čaj nebo komplex vitamínů a minerálů s mědí, manganem a selenem. Pacienti s Crohnovou chorobou dělají základní chybu v případě, že nenavštěvují pravidelně specialistu. Dále je nutné respektovat rady lékaře a nevysazovat prášky. Po vysazení se často zánět znovu projeví a může dojít k zhoršení stavu. Nedílnou součástí léčby je úprava jídelníčku. Kouření a nadměrné užívání alkoholu má negativní vliv na pacienty s Crohnovou chorobou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10645 (magazin-zdravi.cz#10232)


Přidat komentář