Bezlepková dieta, speciální potraviny a biopotraviny

Staráte se aktivně o své zdraví? Kdo chce být zdravý, měl by mít dostatek přiměřeného pohybu a také čas na relaxaci. Neméně důležitá je však také zdravá a vyvážená strava.

Pokud dbáte na to, co jíte, a snažíte se jíst zdravě, pak občas nebo možná i pravidelně navštívíte nějaký obchod se zdravou výživou. Anebo máte určitá výživová omezení, například musíte dodržovat bezlepkovou nebo PKU dietu.

Bezlepková dieta

Lidé trpící celiakií, zvaní také bezlepkáři, musejí ze své stravy vynechat žito, ječmen a pšenici. Kromě toho také všechny výrobky, které tyto obiloviny obsahují, byť jen ve velmi nízkém množství, například běžné pečivo, běžné sušenky a sladkosti, běžné knedlíky a müsli, také velké množství různých polotovarů, konzervy atd. Důvodem je to, že tyto 3 obiloviny obsahují lepek, který bezlepkářům ničí, doslova vyžírá střevní sliznici. Pokud bezlepkář svou dietu nedodržuje, trpí silnými bolestmi břicha, průjmy, podvyživeností a bohužel je také z důvodu poničené střevní sliznice náchylný k rakovině střeva. Pokud však bezlepkář, neboli celiak, svou dietu důsledně dodržuje, je zcela zdravý a žádné zdravotní komplikace mu nehrozí. Bezlepkovou dietu je naprosto nutné dodržovat celoživotně. V minulosti byl jako lepková obilnina vnímán také oves. Výzkumy posledních 20 let však ukazují, že oves většině bezlepkářů žádné zdravotní komplikace nezpůsobuje. Pouze přibližně 5 procentům bezlepkářů, kteří jsoupřecitlivělí na ovesný avenin, může oves škodit.

Výrobky pro speciální dietu - PKU dieta

O bezlepkářích, resp. celiacích a jejich bezlepkové dietě už mnoho z nás ví a spoustu informací si lze nalézt také na internetu. Kdo z vás však slyšel o fenylketonuricích a jejich PKU dietě? PKU dietu musejí dodržovat lidé, kteří trpí fenylketonurií. Fenylketonurie je geneticky podmíněná metabolická porucha. Osoba trpící fenylketonurií není schopna zpracovávat v běžné stravě obsaženou aminokyselinu fenyalanin. Organismus zdravého člověka dokáže aminokyselinu fenyalanin, stejně jako všechny ostatní aminokyseliny, bez problému rozštěpit a využít. Organismus fenylketonurika však fynealanin rozštěpit nedokáže, následkem čehož se v organismu ukládají zplodiny – toxické látky, které mohou velice vážně poškodit nervový systém. Jedinou možnou léčbou fenylketonurie je vyřadit ze stravy potraviny, které obsahují aminokyselinu fenyalanin, nebo je jíst jen ve velmi nízkém množství. Protože však tuto aminokyselinu obsahují téměř všechny potraviny, fenylketonurici mají jídelníček velmi omezený. Musejí proto užívat speciální doplňky stravy, které jim vynahradí látky chybějící v jejich „chudé“ stravě.Protože vývoj nerovové soustavy bývá ve 20 letech věku o člověka obvykle ukončen, soudilo se dříve, že muži fenylketonurici mohou od svých 20 let začít jíst běžnou stravu. Ženám fenylketonuričkám se běžná strava doporučovala teprve po porození posledního dítěte, aby přijímaným fenyalaninem nebyl ohrožen vývoj dítěte v děloze v případě, že po rodičích zdědilo stejnou metabolickou poruchu. Výzkumy posledních let však ukazují, že také u dospělých fenylketnoriků jsou zaznamenávány nepříznivé dopady konzumace fynalalninu na jejich zdraví, byť nejsou tak nápadné, jako u nedospělých osob s touto poruchou. Jenže právě v tomto spočívá zákeřnost této choroby. Proto je doporučováno dodržovat PKU dietu po celý život.

Bio potraviny

Asi většina z nás zná pojem „BIO“. Ale víte, co vlastně ono bio přesně znamená? Bio produkt je takový, který splňuje požadavky zákona o ekologickém zemědělství. Jinými slovy to znamená, že daný produkt byl vypěstován bez použití chemikálií. V případě bio masa jde zase o zvířata, která byla chována ve volném výběhu a v případě ustájení nebo v hale měla okolo sebe dostatek volného prostoru. Byla krmena jen přirozenou stravou, čili žádnými geneticky modifikovanými plodinami a nebyly jim do jídla přidávány látky pro podporu růstu. Smyslem bio produktů je nejen zásobovat trh ekologicky čistými potravinami a jiným zbožím, ale také snížit negativní dopady lidské činnosti na přírodu, například zatěžování půdy a vody chemikáliemi z umělých hnojiv, pesticidů, herbicidů a fungicidů nebo zamezit šíření geneticky modifikovaných plodin a namísto toho používat přirozeného hnojení například hnojem, pravidelného střídání plodin, tedy přirozených přírodních mechanismů a procesů. V případě zvířat jde také o to, aby mohla žít maximálně možným přirozeným způsobem života ve výběhu a s dostatkem pohybu, bez preventivního očkování antibiotiky nebo jinými látkami. Cílem bio produktů je tedy ve zkratce řečeno chovat se k přírodě maximálně šetrně a zbytečně neubližovat zvířatům.

Bio kosmetika a bio drogerie

Kromě potravin se s označením bio můžeme setkat také u dalších produktů, například u bio kosmetiky nebo bio drogistických výrobků. V případě kosmetiky a dalšího drogistického zboží označení bio znamená, že produkt byl vyroben z plodin vypěstovaných v bio kvalitě. Někdy se však můžeme setkat také z výrobky označenými „PURE“. V podstatě jde také o bio výrobek, avšak vyrobený v USA. Označení bio je registrováno pro Evropskou unii.

Koření, byliny, čaje a káva

Určitě znáte koření a bylinky, jako je například mletá červená paprika, mletá pálivá paprika, pepř, kmín, skořice, majoránka, oregáno, bazalka, a jiné. Nelákalo vás však někdy vyzkoušet nějaká jiná koření, poznat chutě, které jsou pro nás exotické? Pokud ano, určitě si zajděte do nějakého obchůdku se zdravou výživou nebo s kořením a vyzkoušejte** exotické koření** a sušené byliny, jako třeba koriandr, kurkumu, kardamom, zázvor, římský kmín, asafoetidu a další. Rovněž tak mezi čaji existuje daleko větší variabilita, než na jakou jsme zvyklí. Mnoho lidí si myslí, že existuje pouze jeden obyčejný černý čaj. Věděli jste však, že i mezi černými čaji si lze vybírat, že existuje více druhů zpracování černého čaje a podle toho lze rozlišit spoustu jednotlivých typů? To samé se týká také zeleného či bílého čaje. Dále je velmi zajímavý čajem také rooibos. Tento typ čaje je skvělý pro ty, jenž mají rádi jemný tmavý čaj avšak nechtějí pít nápoj s kofeinem. Rooibos díky své jemné a přesto velmi plné chuti chutná dospělým a protože neobsahuje kofein, je výborný i pro děti. Kromě jednodruhových čajů je možné vybírat také ze směsí, které jsou často tvořeny různými sušenými bylinami, někdy také z přídavkem koření. Čajové směsi se často pijí za určitým účelem, většinou ze zdravotních důvodů. Pozor, bylinné čaje mívají určité účinky, které by měly být uvedeny na obalu. Z tohoto důvodu by se opravdu měly pít pouze jako lék za určitým účelem a nikoliv jako běžný každodenní nápoj.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10653 (magazin-zdravi.cz#10250)


Přidat komentář