Bělení zubů - okres Cheb

Zářivý úsměv už dávno není výsadou jen hollywoodských herců a slavných zpěvaček. Dá se považovat za jedno ze synonym úspěchu, pozitivně ovlivňuje první dojem a mínění o vaší osobě, je sexy a v neposlední řadě vám zvedne sebevědomí.

Při komunikaci s jinými lidmi, v práci, ale i při obyčejné konzumaci jídel. Všude tam se denně prověřuje kvalita chrupu. Samozřejmě, že je lépe mít zuby zdravé než bůhví jak krásné, ale estetika hraje v životě člověka důležitou roli. Bílé a krásné zuby mohou okouzlit partnera, často se však stávají vstupenkou k dobrému zaměstnání, kde se na vzhled klade velký důraz. Proto se v dnešní době mluví nejen o zdravé ústní hygieně, ale i o bělení zubů. Zvláště u některých profesí se bez zářivě bílého úsměvu neobejdete.

Co je bělení zubů?

Je to metoda, která umožňuje odstranit tmavé pigmenty i z hlubších vrstev zubní skloviny. Existují různé techniky pro ordinační i pro domácí použití. Obecně se ale nedoporučuje si bělit zuby bez spolupráce s lékařem. Ne každé tmavé zbarvení skloviny je vhodné bělit. Tmavým dojmem mohou na zubech působit i zubní kazy, zubní kámen či tzv. mrtvý zub, které vyžadují zcela jiný postup léčby. Nesprávným bělením můžete poškodit zubní tkáně i přilehlou dáseň.

Jaké jsou možnosti bělení zubů?

Možností je několik. Ne všechny jsou pro každého možné nebo finančně dostupné. U každé je však nejdůležitější složkou k bělení určitý podíl peroxidu. Je to chemikálie, která uvolňuje kyslík, který vyběluje a přitom nenarušuje zub. To, co je podstatné a odlišuje jednotlivé metody bělení je podíl peroxidu v bělící hmotě, délka působení a přesnost aplikace. Mezi základní techniky patří bělící pasty, domácí bělení pomocí bělících pásek, domácí bělení aplikací držáků s gelem anebo bělení zubů v zubních ordinacích

Bělení zubů - okres Cheb

Existují dva způsoby bělení, a to metoda tzv. domácího bělení, která vyžaduje několikadenní opakovací bělící procedury nebo jednorázově ve stomatologické ordinaci za použití speciální lampy a bělících gelů citlivých na modré světlo. Takové bělení provádí ve své ordinaci v Mariánských Lázních i praktický zubní lékařMUDr. Vladimír Solar. V případě zájmu jej můžete kontaktovat na telefon +420 354 625 573 nebo na e-mail vladimirsolar@seznam.cz. Dáváte-li přednost osobnímu setkání, pak ho najdete na adrese Boženy Němcové 452/7, Mariánské Lázně, 353 01. ** **

Bělení zubů doma

Do popularity se nyní dostávají tzv. bělící pásky na zuby. Jedná se o pásky, jejichž hlavní složkou je Carbamid peroxid a které pouze stačí nalepit zhruba na 15 minut na zuby. Stejnou látku jen více koncentrovanou používají k bělení profesionální stomatologové. Nejlevnějším a nejjednodušším způsobem domácího bělení zubů je čištění speciálními bělícími pastami. Tyto pasty jsou označeny názvem White, ale je nutné se na obalu přesvědčit, zda obsahují peroxid a v jakém množství. Použití je jednoduché. Na kartáček nanesete** bělící pastu** a čistíte běžným způsobem. Oproti normálnímu čištění by měla na zuby působit delší dobu. Problém je v tom, že tyto pasty obsahují jen malé množství účinné látky a doba působení je také krátká. Jde proto a nejméně účinnou variantu, od které nemůžete očekávat zázraky. Třetí možnou variantou jak si doma vybělit zuby jsou nosiče s bělícím gelem. Jde o nejúčinnější způsob domácího bělení. Nejprve je nutné si řádně vyčistit chrup, poté nanést do nosiče potřebné množství gelu a následně zasunout na chrup. Gelu je třeba dát správné množství, abyste předešli pokrytí celé plochy zubů. Peroxid obsažený v bělícím gelu je zdravý škodlivý a může poleptat citlivou sliznici. Takže je potřeba opatrnosti.

Klady domácího bělení zubů

Klady domácího bělení zubů jsou:

 • příznivá cena
 • desinfikuje ústa
 • zabraňuje paradentóze
 • aplikace v soukromí a pohodlí domova

Zápory domácího bělení zubů

Zápory domácího bělení zubů jsou:

 • bělení trvá 1-2 týdny
 • malá a nerovnoměrná účinnost
 • pracnost
 • možnost poleptání sliznice
 • neodborné zhodnocení stavu vlastního chrupu

Jak probíhá odborné bělení zubů?

Odborné bělení zubů je sice pro mnohé časově a finančně náročnější, ale je to metoda velmi efektivní. Lékař nejprve zhodnotí stav chrupu a pokud jsou zuby zdravé a vhodné k bělení, tak je v první fázi nejdříve očistí od zubního kamene a nečistot. Poté přímo na míru vytvoří potřebný nosič tak, aby dobře seděl a umožnil tak rovnoměrné působení bělícího gelu. To zajistí efektivní bělení až o několik stupňů.

Při bělení zubů v ordinaci může lékař využít tzv. modré světlo, které peroxid zahřeje a zvýší tak jeho působnost. O škodlivosti modrého světla se vedly a stále vedou dlouhé diskuze, ale zatím nebyly prokázány žádné škodlivé účinky. Odborný lékař má zkušenosti a praxi, má i lepší vybavení a je schopen vybělit chrup na původní barvu, u některých až o 8-10 stupňů odstínu. Aby nebyl ovlivněn výsledek ordinačního bělení, neměly by se v prvních 24 hodinách požívat žádné potraviny, u kterých je schopnost zanechávání pigmentů a nebo kyselé potraviny, např. pomerančový džus, které zatěžují zubní tkáně.

Klady odborného bělení zubů

Klady jsou:

 • odborné zhodnocení stavu chrupu, případné ošetření
 • na míru zhotovený nosič bělící látky
 • přesná a kvalitní aplikace účinné látky
 • odborné odstranění zubního kamene a vyčištění chrupu
 • odborná ochrana před možným poleptáním sliznic

Zápory odborného bělení zubů

Zápory jsou:

 • mnohonásobně dražší
 • nutnost objednání a návštěvy lékaře

Proč zuby žloutnou?

Zbarvení zubů je zčásti ovlivněno vaší genetickou výbavou a postupem času se vytrácí přirozená světlost zubní skloviny. Z větší části je ale žloutnutí zubů ovlivněno nesprávnou životosprávou spojenou s nedostatečnou hygienou. Pigmentace zubů ovlivňuje především kouření, pití kávy, čaje, červeného vína, čokoláda, borůvky, špenát, ale i požívání některých antibiotik hlavně v mládí.

Je bělení zubů vhodné pro všechny?

Bohužel ne. Často se stává, že lidé, pro které je** bělení zubů** nevhodné, po něm touží nejvíce. I z tohoto důvodu je lepší se poradit s odborníkem. Bělení je vhodné pro osoby s vlastními a zdravými zuby. Nedoporučuje se u alergiků, u kterých se nedá vyloučit alergická reakce. Dále u kojících a těhotných žen, pro které je bělící hmota obsahující chemikálie nebezpečná. A také se nedoporučuje dětem mladším 16-ti let. Jejich chrup může být nevyzrálý a zubovina pod sklovinou moc citlivá. Bělení je nevhodné při stávajících zánětech v ústní dutině, u poškozených zubů nebo u plomb či korunek na předních zubech.

Jak dlouho přetrvá výsledný efekt bělosti zubů?

Výsledný efekt závisí hlavně na dokonalé hygieně dutiny ústní, na složení stravy a celkovém životním stylu. Po čase, který je vždy velmi individuální - průměrně 12 až 36 měsíců, možná opět ucítíte nespokojenost s odstínem svých zubů a podstoupíte jejich bělení znovu.

Jak správně pečovat o zuby?

Čištění zubů 2x denně není to nejlepší, co můžete pro své zuby udělat, ale je to nutný základ. Pokud věnujete svoje úsilí vybělení zubů, je na místě odpovídající péče, aby vám zářivý úsměv dlouho vydržel. Začít byste měli u výběru kartáčku. Ten by měl být měkký, hlava kartáčku by měla mít menší rozměry a po 2-3 měsících si pořiďte nový. Dále dodržujte správnou techniku čištění, tedy krouživými pohyby čistit každý zub zvenku i zevnitř. A jednou denně používejte ústní vodu s obsahem fluoridu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10586 (magazin-zdravi.cz#9866)


Přidat komentář