Sportovní a relaxační masáže - Brno střed

Kvalitně provedená masáž harmonizuje organismus jako celek, a pokud je prováděna pravidelně, zbaví člověka bolesti, uvolní napětí a může podstatnou měrou zlepšit zdravotní stav.

Masáž a její význam

Pod pojmem masáž rozumíme terapii, díky které se můžou za pomoci tlaku na svaly a tkáně léčit zranění, zlepšovat krevní oběh, zmírňovat bolest a stres a uvolňovat napětí. Masáž je tu snad od pradávna a je nejstarší formou terapie. Dotek má mocnou přirozenou léčivou schopnost, která je dostupná nám všem. Kvalitně a profesionálně provedená masáž nejenom že uvolňuje a dodává sílu unavenému tělu, ale také dává pocit jistoty a tepla. Díky masážím se posiluje citové pouto nejenom mezi rodičem a dítětem, ale stejně tak mezi partnery.

Význam masáže je opravdu velký. Provedenou masáží se ovlivňuje celkový stav organismu, a to nejenom tělesný, ale také duševní. Vlivem masáže dochází k urychleným odstraňováním povrchových, zrohovatělých vrstev kůže, a v důsledku toho se pokožka stává vláčnou, pevnější a zpomaluje se tvorba vrásek. Masáž je však dobrá a prospěšná k urychlenému vyprazdňování povrchových žil a mízních cév, čímž působí na zlepšení krevního oběhu. Ojedinělý účinek mají masážní hmaty na ztuhlá místa svalové tkáně. Pokud dojde k naprostému uvolnění svalu a k pravidelnému masírování, je možné zatvrdliny odstranit. Masáž působí i na nervovou soustavu. Lehce prováděná masáž má uklidňující účinky, kdežto rychlejší a silnější masáž působí povzbudivě. Díky masáži získáte dobrou náladu.

Druhy masáží

Existuje více než 100 druhů různých masáží, které vycházejí z nejrůznějších kulturních základů. Tyto druhy se však vzájemně prolínají. Dá se hovořit o základních typech masáže a to o plošné masáži, kterou dochází ke tření nebo posunu pokožky po spodních vrstvách a bodové, neboli tlakové masáži, při které se používá tlak prstů a jiných částí těla na konkrétní místo. K nejznámějším plošným masážím se řadí švédská masáž, reflexní masáž a aroma masáž. Nejčastějšími bodovými masážemi jsou akupresura a reflexologie, thajská masáž a japonská masáž shiatsu.

Sportovní masáž

Sportovní masáž se řadí k nejstarším léčebným prostředkům vůbec v historii lidstva. Již od pradávna se využívá k odstranění únavy a k celkovému osvěžení těla. Sportovní masáž je velmi důležitou součástí přípravy amatérských i vrcholových sportovců při předcházení vzniku trvalého poškození organismu. Sportovní masáž je upravenou formou rekondiční masáže a bývá doporučována před sportovním výkonem, ale i po něm. Díky sportovní masáži je navozena svalová aktivita a přispívá i k navození celkové duševní i tělesné pohody.

Sportovní masáž není vhodné podstupovat při zánětlivých a infekčních onemocněních, při nádorových onemocněních, průjmových onemocnění nebo onemocnění vnitřních orgánů, pokud trpíte záněty žil nebo křečovými žilami, jakýmkoliv akutním kožním onemocněním, nebo zánětlivým onemocněním kůže.

Klasická a relaxační masáž

Klasická masáž patří mezi manuální relaxační techniky, která působí okamžitě na tělesný a duševní stav masírované osoby. Vždy je nutné vycházet z individuálních problémů a tělesných dispozic konkrétní osoby, na základě čehož se přizpůsobí volba druhu jednotlivých hmatů. V průběhu prováděné masáže dochází nejenom k uvolnění masírovaného svalstva a k odstranění jeho ztuhlosti a bolesti, ale i k celkové tělesné a duševní relaxaci masírované osoby. Klasická masáž uvolňuje a prohřívá ztuhlé svalstvo, stimuluje nervová zakončení ve svalech a snižuje tak bolestivost a únavu. Díky klasické masáži dochází ke zlepšení oběhu, ale také k odstranění odpadních látek metabolismu. Masáž má však příznivý vliv i na centrální nervový systém, čímž působí blahodárně na celý organismus.

Relaxační masáž vychází z klasické masáže, ale je pomalejší a doplněna jemnějšími technikami a relaxačními pomůckami, kterými můžou být svíčky, aromatické oleje, příjemná hudba, což ještě víc působí na organismus. Relaxační masáž se doporučuje zpravidla k uvolnění napětí stresovaného organismu.

Reflexní masáž

Reflexní masáž je založená na reflexních bodech, které jsou na chodidlech a které odpovídají daným orgánům těla. Každý reflexní bod na chodidle je jakýmsi zakončením nervové dráhy. Tato dráha začíná např. v mozku a prochází orgány těla, a končí na chodidle. Reflexní masáž pomáhá zlepšovat činnost jednolitých tělesných orgánů.

Těhotenská masáž

Každá nastávající maminka ví, jak je těhotenství náročné a jistě by si ráda dopřála masáž, která jí uleví od bolesti a od celkové únavy. Vzhledem k tomu, že klasické masáže se v období těhotenství nedoporučují, existuje těhotenská masáž, kterou si může nastávající maminka dopřávat téměř až do porodu. Díky pravidelně masáži dochází k usnadnění průběhu těhotenství i porodu a i pro miminko je velmi příjemná, neboť ji vnímá jako příjemný podnět. Těhotenskou masáží dochází k uvolňování bolesti zad, šíje, otoku nohou a celkově přispívá k pohodě těhotné ženy. Těhotenská masáž také zabraňuje vzniku strií.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10698 (magazin-zdravi.cz#10144)


Přidat komentář