Solárium - jak se správně opálit

Jak se chovat v soláriu. Pravidla pro opalování v soláriu. Určení fototypu pro solárium. Doporučená doba opalování v soláriu. Kosmetické přípravky do solária - výběr. Léčebné účinky solária. Druhy solária. Co znamená dobré solárium. Jak opálení udržovat.

Špičkové solárium Vám dodá příjemný pocit a hřejivé sebevědomí

krásně opálenou pokožku můžete mít po celý rok. Solárium umožňuje intenzivní opalování pro všechny typy pleti. Kvalitní solárium je pohodlné a obsahuje tělový ventilátor s plynule nastavitelnou intenzitou. Na displeji je možno vidět ukazatel času, regulace ventilace, rádia a vypínač obličejových výbojek. Ergonomicky tvarovaná deska a ideální tvar opalovacího tunelu zajišťují rovněž rovnoměrné opalování.

Jak se chovat v soláriu

 • Při opalování relaxujete. Dochází k přímému prohřátí svalů a jejich uvolnění.
 • Solárium působí blahodárně proti různým kožním onemocněním.
 • Solárium dodává pokožce vitamín D a Vašemu tělu novou energii.
 • Nechejte si poradit ve výběru správné intenzity opalování.
 • Používejte výhradně solární kosmetiku pro opalování.

Pravidla pro opalování v soláriu

 • Jestliže máte kožní problémy, konzultujte vhodnost opalování se svým lékařem.
 • Nenavštěvujte solárium, pokud se na Vaší pokožce objevují známky alergické reakce na UV záření.
 • Používejte ochranné brýle, obzvlášť osoby, které prodělaly operaci očí.
 • Opalovat byste se měli bez make – upu a šperků.
 • Děti mladší 15 let solária používat nesmějí.
 • Jedním z vedlejších účinků některých léků je zvýšená citlivost kůže na UV záření. Pokud užíváte léky, vždy pozorně prostudujte příbalový leták nebo se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.
 • Nikdy se v soláriu neopalujte víc jak jednou denně.
 • Taky není vhodné, opalovat se po použití solária ještě na slunci.
 • Opalování v soláriu se nedoporučuje pro fototyp č. 1.
 • Pokud je Vaše pokožka po opalování v soláriu spálená nebo na kůži vznikají puchýře, ihned navštivte lékaře.
 • Vyhledejte si takové solární studio, kde Vám obsluha poradí.
 • Dodržujte maximální opalovací časy, učené pro dané solárium a Váš fototyp.

Určení fototypu pro solárium -Fototyp č. 1 - pro solárium

Barva kůže: velmi světlá, obvykle s pihami.
Vlasy: blonďaté až zrzavé.
Oči: modré.
Náchylnost ke spálení: Člověk se velmi rychle spálí a nikdy se neopálí.

Fototyp č. 2 - pro solárium

Barva kůže: světlá, někdy se objevují pihy.
Vlasy: blonďaté až světle hnědé.
Oči: modré, zelené nebo šedé.
Náchylnost ke spálení: Rychlé spálení, slabé opálení, kůže se loupe.

Fototyp č. 3 - pro solárium

Barva kůže: světlá až světle hnědá.
Vlasy: hnědé, někdy až tmavě hnědé.
Oči: šedé až hnědé.
Náchylnost ke spálení: Zřídka se spálí, opaluje se rychle a lehce.

Fototyp č. 4 - pro solárium

Barva kůže: světle hnědá až olivová.
Vlasy: tmavě hnědé.
Oči: tmavé.
Náchylnost ke spálení: zřídka se spálí, opaluje se rychle a lehce.

Fototyp č. 5 - pro solárium

Barva kůže: tmavě hnědá.
Vlasy: tmavě hnědé až černé.
Oči: tmavé.
Náchylnost ke spálení: téměř nikdy se nespálí, opaluje se rychle a lehce.

Doporučená doba opalování v soláriu

Doba opalování v soláriu nelze určit taxativně. Záleží na typu solária a na Vašem fototypu. Obecně se začíná zhruba na 5 minut a postupně lze čas zvyšovat. Mezi opalováním by měla být alespoň jednodenní pauza.

Jak dlouho vydrží opálení ze solária?

Záleží na Vašem fototypu a na intenzitě opalování. Standardně vydrží opálení přibližně 2 – 4 týdny.

Kosmetické přípravky do solária - výběr

Je velký výběr kosmetických přípravků a krémů určených do solária. Jsou rozděleny podle fototypů, intenzity opalování, některé jsou učeny pro celé tělo, nebo pouze na obličej. Jiné jsou s přídavkem betakaroténu atd.

Léčebné účinky solária

Opalování v soláriu příznivě působí na některá kožní onemocnění jako je lupénka, akné, neurodermitida nebo problémy s klouby a někteří lékaři ho svým pacientům doporučují. Samozřejmě přílišné slunění v soláriu při nedodržení pravidel, použití špatné kosmetiky, nedodržení přestávek pro slunění zvyšuje riziko rakoviny.

Solárium v těhotenství

V těhotenství je vhodné vyvarovat se delšímu opalování i na běžném slunci, protože tak těhotná neúměrně zatěžuje své tělo. Zde je potřeba vše s mírou. Samozřejmě jiný problém zde není.

Solárium v ročních obdobích - jaro - solárium

Solárium na jaře působí především proti jarní únavě. Solárium rovněž připravuje kůži na léto a vytváří kožní ochranu proti slunečnímu záření.

Léto - solárium

Hlavním a nejčastějším důvodem návštěvy solária v létě je obvykle příprava na dovolenou. Díky soláriu můžete později zvýšit dobu pobytu na slunci.

Podzim - solárium

Podzimní solárium Vám prodlouží léto a dodává zdravý vzhled kůži a zdraví na blížící se zimu.

Zima - solárium

Solárium v zimě podporuje zdraví a dodává sílu. Rovněž zvyšuje tolik potřebné světlo pro organismus.

Solární kosmetika - kosmetika do solária

Pro zdravé opalování je dobré používat kvalitní značky s UV faktorem. Každé solárium má na výběr speciální kosmetiku vhodnou pro solária.

Moderní solária a účinky

Ročně je vyrobeno asi 200.000 solárií pro opalování celého těla. Moderní solární lampy produkují převážně UVA-záření, jehož ozařovací síla se pohybuje v oblasti poledního letního slunce kolem faktoru 3-5. Současně je emitována nepatrnější část UVB-záření.

Vyzařovací spektrum moderních solárií

je vzhledem k přírodnímu slunění výhodnější a pokud jde o riziko slunečního spálení nesrovnatelně menší než u dřívějších ozařovacích přístrojů. Ve srovnání s přírodním spektrem je síla pigmentace větší a při dodržení věcného návodu je vyloučeno nebezpečí erytémové reakce. Rozhodující výhodou solárií oproti přírodnímu záření - dávky mohou být definovány. Správným využitím solárií můžeme získat všechny biopozitivní účinky přírodního slunce.

Provozovatel solária, ale i jeho návštěvník by měl vědět o existenci různých druhů solárií

a jejich účinnosti. Počínaje přístroji na opalování pro domácí využití až po vysoce profesionální přístroje.

Druhy solária

 • Horizontální
 • Vertikální
 • Nízkotlaké
 • Vysokotlaké

  Dále podle užitkové plochy a erytémového účinku ozáření.

Typ solária - vysokotlaké

Účinek přístroje je prakticky způsoben výhradně UVA-zářením, jehož intenzita ozáření však není příliš vysoká ( např. solária s filtrovanými vysokotlakými zářivkami ).

Typ solária – turbosolárium - turboopalovač

Účinek přístroje je rovněž způsoben pouze UVA-zářením, ovšem s vysokou intenzitou ozáření ( např. intenzivní solária s filtrovanými vysokotlakými zářivkami, částečně také nazývané „turboopalovače“).

Typ solária – UVA + UVB

Účinek přístroje se zakládá na UVA, ale také na podílu UVB záření, přičemž v UVA je vytvářena vysoká intenzita záření ( např. intenzivní solária s filtrovanými vysokotlakými zářivkami, které však udávají nepatrný podíl UVB záření, nebo velice výkonná solária se standardními nízkotlakými lampami, jejichž UVB podíl je pod 1,0 %).

Typ solária – nízkotlaké solária

Účinek přístroje je vyvolán UVB a UVA zářením, přičemž přes celkový obsah UV záření je dodržována ohraničená síla ozáření ( např. solária se standardními nízkotlakými lampami, stejně jako některá solária s profesionálními -rychloopalovacími nízkotlakými lampami).

Typ solária – nízkotlaké solária

UVB nad 1% Účinek přístroje vychází zejména z oblasti UVB-záření a intenzita UVA záření není vysoká např. solária s profesionálními nízkotlakými lampami, jejichž podíl UVB záření je zpravidla nad 1,0 %).

Typ solária – profesionální

Účinek přístroje je podmíněný jak UVB- zářením, tak UVA-zářením a obě jsou vytvořena ve správně vysoké intenzitě záření ( např. solária s nefiltrovanými nebo jen málo filtrovanými vysokotlakými zářivkami a nebo výkonnostně silné přístroje s profesionálními nízkotlakými lampami).

Záření a jeho popis

Každé záření, ať už smrtelné gama záření atomové bomby, viditelné sluneční světlo, infračervené záření, mikrovlnné záření nebo všesměrové rádiové záření, je chápáno jako elektromagnetické vlnění. Záření je energie, která je transportována na elektromagnetických vlnách. Platí, čím kratší je vlnová délka, o to větší je transportovaná energie a čím je vlnová délka delší, tím je transportovaná energie menší. Tuto energii nazýváme také foton. Kvantum elektromagnetického záření - foton. Rychlost fotonu je přibližně 300000 km / sekundu. Vlnovou délkou rozumíme trvání jednoho úplného kmitočtu ( vlnový pohyb ) uražené dráhy. Jednotkou je nanometr, 1 nm = 1 miliontina mm. Záření vzniká kmitáním elektrického náboje. Záření má rozdílné účinky a dělí se dle jeho způsobu formy a energie na různé skupiny. Záření dopadající na zemský povrch nazýváme Globální záření. Uměle vytvořené záření (solária) v podstatě neexistuje. Vždyť fotony jsou fotony a je jedno, kde a jak jsou vytvořeny. O kvalitě záření rozhoduje pouze vlnová délka.

Účinky UVA - UVB - záření

UVA záření – hloubka vniknutí až do vazivové části pokožky

Způsobuje zhnědnutí pokožky přímou pigmentací ( vytvoření ochrany pokožky do 4 faktorů ). Při dlouhodobém předávkování může dojít k předčasnému stárnutí pokožky.

UVB záření – hloubka vniknutí max. do epidermis

Vlnová délka maximální citlivosti účinku je 297 nm. Brzdí dělení buněk. Vytváří vlastní světelnou ochranu ( zesílením rohovité vrstvy pokožky a tvorbou pigmentu – ochrana do 10 faktorů. Ochrana vytvořená pomocí UVA+ UVB zářením je až do 40 faktorů = LSF 40. ( UVA 4 faktory x UVB 10 faktorů). Aktivuje tvorbu vitamínu D, zvyšuje výkonnost, posiluje imunitní a nervový systém, aktivuje látkovou výměnu kožních buněk. Různé využití při fototerapii ( selektivní UV-terapie). Při předávkování způsobuje erytem, zánět vaziva a rohovky v oku.

Co znamená dobré solárium - co má obsahovat

Solárium by melo obsahovat:

Jednotné spektrum

spektrum celé užitkové plochy např. abychom docílili jednotného spektra, je důležité používat jeden typ lamp; tzn. nekombinovat nízkotlaké zářivky s vysokotlakými. Při používání vysokotlakých výbojek, které obsahují vysoký účinek UVA záření, je možné docílit předčasného stárnutí pokožky.

Přírodní spektrum

obsahuje UVA záření i UVB záření.

Stejnou intensitu ozáření

stejný odstup od zdroje záření k ozařované ploše – tělu.

Pohodlí pro klienty

Bez pocení. Příjemné prostředí a odborný personál.

Správné chlazení

Teplota v soláriu by neměla být příliš vysoká, ale ani příliš nízká.

Jak se správně opálit v soláriu

Základem získání dokonalého opálení je 14-ti denní startovací opalovací kůra, během které byste se měli opalovat minimálně až 7x.

Nejdůležitější je pravidelnost, mezi jednotlivými návštěvami by mělo být minimálně 24 hodin, maximálně 48 hodin a při jejím dodržování dochází ke správné pigmentaci.

Opalování v soláriu

Doporučené opalovací rozmezí je 5 -15 min.

Jak opálení ze solária správně udržovat

Po každém opálení dochází k tvorbě pigmentu, proces trvá přibližně dva dny. Proto se obecně doporučuje opalování opakovat 1x až 2x týdně Vaším maximem dosaženém na soláriu.

Sprchování a hygiena - solárium

Vzhledem k tomu že se většina návštěvníků fitness opaluje po tréninku a po sprše, doporučujeme používat opalovací krémy do solária, které dodají pokožce potřebnou vláhu a živiny, a zabraňují tak možnému vysoušení, případně je možno použít hydratační mléko bez UV faktoru.

Solární kosmetika

Nepoužívejte kosmetiku pro opalování na slunci!!! Je nutné používat pouze kosmetiku určenou pro solária.

Dvě hodiny se po soláriu nesprchujte ani nekoupejte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10663 (magazin-zdravi.cz#9810)


Přidat komentář