Plastická operace břicha

Chcete mít na dovolenou ploché bříško? Jednou z cest je abdominoplastika. Pokud ji chcete absolvovat, máte však nejvyšší čas. Chcete se dozvědět o plastice břicha něco bližšího? Čtěte řádky níže...

Co je abdominoplastika?

Plastická operace břicha vám pomůže vyřešit problémy s přebytečnou kůží a tukem v oblasti břicha. Kromě toho se dá touto cestou také zbavit povislé kůže a zpevnit břišní stěnu. Tato operace náleží mezi ty náročnější. Provádí se pouze v celkové anestézii a délka zákroku přesahuje dvě hodiny. Po výkonu je potřeba břicho měsíc bandážovat. Klienti po abdominoplastice bývají při nekomplikovaném průběhu hospitalizováni na klinice po dobu tří až čtyř dnů. Celková rekonvalescence trvá obvykle měsíc až šest týdnů. Plastickou operací v oblasti břicha dosáhnete k jeho zploštění či případné úpravě pupíku. V průběhu zákroku se odstraňuje přebytečná kůže, tuk a zpevňují se povolené přímé svaly.

Příčiny problémů s břichem

Potíže s břichem mohou mít nejen ženy, ale i muži. Mužům se však ve většině případů ukládají tuky do břišní dutiny, čímž toho plastika břišní stěny  příliš nevyřeší. Může jim však pomoci s přebytečnou kůží po výrazné redukci hmotnosti. Ženy mají se svým břichem nejčastěji problém po prodělaném těhotenství, výrazné redukci hmotnosti a rozestupu přímých břišních svalů.** Povislé plandající bříško** zůstává nejčastěji po velkých výkyvech na objemu. Jednou z možností je také funkční porucha, kdy dochází uvolnění břišních stěn i u štíhlých postav, vlivem genetické predispozice. Abdominoplastika dokáže zredukovat přebytečný tuk, přebytečnou kůži, upravit rozklížené svalstvo a upravit pupík do kýžené polohy.

Liposukce anebo abdominoplastika?

Liposukce je vhodná pro ty, které vlastní kvalitní kůži bez jizev (strií). Mohou ji absolvovat i ti, jež netrpí přílišným nadbytkem kůže a rozestouplého svalstva. Oproti abdominoplastice je liposukce méně invazivní. Vhodná je převážně pro mladší ročníky z důvodu kvality kůže, která bývá pružnější a přizpůsobivější.

Abdominoplastka redukuje kůži a tuk v celé spodní části břicha. Její součástí je i plastika přímého svalstva. Jedná se o celkem náročný zákrok probíhající v celkové anestézii. Před operací je potřeba minimálně dvanáctihodinového lačnění. V průběhu procesu je potřebné dodržovat dostatečný přísun tekutin. Zákrok se neobejde bez bandáže dolních končetin, jelikož zde hrozí zvýšené riziko embolie. Hospitalizace po operaci bývá minimálně dva dny, po dobu, kdy jsou zavedeny drény. Bolest se tlumí opiáty. Drény se z rány vytahují po dvou až třech dnech po operaci. Pak je pacient propuštěn do domácí péče, kde dodržuje přísný klidový režim. Další kontrola probíhá zhruba po týdnu a vytažení stehů nastává po deseti až čtrnácti dnech po operaci. Následující péče závisí od hojení jizvy. Plastiku břišní stěny můžeme rozdělit do čtyř dalších skupin, které se liší rozsahem provedeného zákroku. V rámci abdominoplastiky můžete v prvním řezu nejprve provést i liposukci, kdy nářezem odsajete tuk z podkoží a následně provést ještě úpravu břicha.

Kdo je vhodný pro plastiku břicha?

Tato operace je vhodná jak pro muže i ženy, musí být však v dobrém zdravotním stavu. Plastika břicha patří mezi vhodné zákroky pro ženy po vícečetných těhotenstvích. Pokud však plánujete ještě další dítě, odborníci doporučují posečkat. Neznamená to, že byste nemohla být těhotná, či rodit, jedná se spíše o praktický důvod. Abdominoplastika se nedoporučuje realizovat do jednoho roku po porodu, či jestliže ještě kojíte. Skvělé na plastice břicha je, že vás zbaví jizev po císařích, či jiných operacích břicha. Všechny jizvy sjednotí do jedné, která se táhne celou spodní plochou břicha a je šikovně ukryta pod spodním prádlem.

Před abdominoplastikou

Dříve než se dostanete na sál musíte si projít klasickým kolečkem, to jest, nejprve navštívíte lékaře, v průběhu konzultace si s chirurgem ujasníte představy o operaci, rozsah a tuková ložiska. Lékař také posoudí napětí kůže a vytvoří váš snímek z boku i profilu. Ve vlastním zájmu sdělte svému plastickému lékaři celou svou anamnézu, včetně všech svých nemocí, užívaných léků, vitamínů a zlozvyků (například kouření). Před operací se nedoporučuje držet přísná dieta, protože komplikuje snadné hojení.

Abdominoplastika nepatří k zrovna příjemným zákrokům, je velice bolestivá. Největší potíže způsobuje kašlání a situace, kdy se přemisťujete ze sedu do lehu. V prvních dnech si od bolesti budete vypomáhat analgetiky. Po operaci je důležité dodržovat dietní opatření, díky operaci došlo totiž ke změně v uložení střev. Je dobré proto střeva v tuto dobu zbytečně nepřetěžovat. Bandáž břicha vám v tomto období značně pomáhá s pohybem, a také s hojením. Pokud chcete, aby se rána dobře hojila a vy neměli ošklivé jizvy, je potřeba, abyste jizvu masírovali. Někteří lékaři doporučují po absolvování abdominaplastiky nasadit enzymatickou kůru, jiní biostimulační laser. Na otoky a modřiny můžete použít Heparoid či Hiruoid. Jesliže si necháte odstranit větší část kůže můžete cítit jisté nepříjemné napětí, které vás nutí do úlevné polohy v předklonu. Nemusíte se obávat, jedná se pouze o přechodnou fázi, která postupně (nejpozději do třech týdnů) po operaci sama vymizí. Návrat do práce je možný po této operaci circa za čtyři až šest týdnů. Je sice relativně možný návrat i po dvou týdnech po zákroku, ale to pouze v tom případě, že v ní nemáte absolutně žádnou fyzickou námahu. Důležitou součást pooperační péče tvoří péče o jizvu. Starost spočívá v masáži jizvy kvalitními oleji, aby změkla. Následné další čtyři měsíce ji pak ještě chraňte před slunečnými paprsky a ošetřujte krémem s vysokým UV faktorem.

Komplikace plastiky břicha

Komplikace souvisí se skutečností, že se jedná o zákrok prováděný v celkové anestézii, a tedy jí náleží všechna rizika spjatá s anestézií. Nejčastějšími komplikacemi bývá špatné hojení jizev - hnisání, infekce, krvácení, otevření rány a podobně. Další častou možnou komplikací bývá ztráta citu v operační oblasti, u velkých zákroků pak možnost vzniku jisté asymetrie břicha, či pupíku, keliodní jizvy a pseudocysty.

Efektivita plastického zákroku

Ve většině případů se jedná o trvalý výsledek. Nutno však říct, že je potřeba jej podpořit správnou výživou a způsobem života. Kromě diety by klient měl dodržovat i cvičební režim, jinak není zaručeno, že nemůže dojít k opětovnému hromadění tuku do stejné oblasti.

Cena plastiky břicha a její hrazení

Operativní řešení povislé kůže abdominoplastikou vychází průměrně na 57000 korun. Tento průměr je stanoven výpočtem z nabídek přibližně 3500 klinik, které u nás tento zákrok provádí. Zdravotní pojišťovny na tento zákrok přispívají, ale pouze v případě pokud se jedná o riziko týkající z možného masivního útlaku velkého množství kůže anebo z důvodu trvalého zánětu v ohbí a plísňového onemocnění. Je však také potřebné říct, že operace hrazená pojišťovnou se zcela liší přístupem a ošetřením dané oblasti. Provádí se zcela jiný řez, který není vůbec estetický, proto pokud zvažujete o této variantě, doporučujeme vám dobře si promyslet zda nebude pro vás a vaši budoucnost lepší do zákroku něco investovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10671 (magazin-zdravi.cz#9851)


Přidat komentář