Péče o nohy, chodidla

Nohy a chodidla jsou denně namáhány a potřebují za svoji práci odměnu. A to v podobě kvalitní koupele, jemné masáže a parádního zábalu. Vše zvládneme doma, občas si ale musíme dopřát i profesionální péči.

Své chodidla a nohy potřebujeme dnes a denně. Bez nich si asi život nedokážeme představit, přitom je většinou dost často opomíjíme. Respektive péči o ně. A to si zaslouží daleko více, než jim dáváme. Denně to chce tam maximálně půl hodinky, jednou za měsíc si dopřát profesionální péči a naše nohy budou naprosto dokonalé. Výmluvy, typu, že nemám čas, jsou naprosto scestné. Nemít čas je vůbec nepředstavitelný pojem. Každý má 24 hodin denně a záleží na něm, jak čas stráví. Ano, jsou záležitosti, které do svého běžného denního rozvrhu zahrnout musíme, ale určitě nebude problém si večer, u televize, dopřát příjemnou auto masáž a vetřít působivý krém.

Naše nohy dnes a denně

Jen si zkusme představit, kolik toho naše nohy musí denně snést. Nejen že na nich stojíme, používáme k chůzi, ale také je městnáme do stále méně a méně pohodlných a také úměrně k tomu** kvalitních bot**. Pokožka tak často nedýchá, prsty se tlačí jeden přes druhý a na to trpí naše klouby, kosti a vše okolo z pohybového aparátu. Představa, že se vzdáme svých příšerně drahých a až nechutně závisti hodných lodiček je pro nás nepřípustná. Navíc, přece na nich tolik nestojíme, používáme jen občas v práci a to sedíme za stolem, kde střídáme nohu přes nohu, takže chodidlům i odlehčujeme. Dobře, může být, nicméně to nezabrání tomu, že naši péči si nohy zaslouží.

Denní péče o nohy

Měla by zahrnovat** řádné mytí**. Nejen z očistného hlediska, ale především toho hygienického. Horkou koupelí našich** chodidel** se zbavíme bakterií, pachu a drobných nečistot. Samozřejmostí je použití mýdla a promnutí všech částí, skulinkám a mezerám mezi prsty se nevyhýbaje. Následuje osušení, po kterém je vhodné si třeba sednout k televizi, sledovat zprávy a chodidla nechat odkrytá, omytá a osušená, aby měla pokožka možnost se trochu prodýchat a sama řádně oschnout. Po asi půlhodině vezmeme krém na chodidla, nejlépe určený na váš typ pokožky a stavu chodidel. Pořádně krém vmasírujeme do pokožky a nasadíme bavlněné ponožky. Je nám horko od nohou, ponožky po chvíli sundáme, v opačném případě nasadíme ještě další pár ponožek.

Domácí pedikúra

Výše uvedená péče není složitá a ani časově náročná. Měl by si zvládat každý, soběstačný jedinec bez mrknutí oka, jak se říká. Když tak budeme postupovat denně, určitě poznáme rozdíl a naše chodidla nám to dají najevo.

Ale i tak, jednou za čas, minimálně za týden, bychom našim chodidlům měli dopřát péči intenzivnější. Tak zvanou domácí pedikúru. Jak často ji provádět je otázka závislá na využívání našich vlastních nohou a také na jejich stavu. Průměrně využívané nohy, s nijak nezanedbatelným stavem si postačí s domácí pedikúrou, prováděnou jednou týdně.

Kdy provést domácí pedikúru?

Samozřejmě je nejlepší ji provádět večer, před spaním, aby pokožka měla čas se regenerovat, nicméně vám za kúru, provedenou ráno po snídani nikdo hlavu trhat nebude. Nejste-li s to, zařadit tuto aktivitu do svého týdenního programu, sestavte si jej. V klidu si napište hodinový rozvrh na celý týden a pedikúru do něj zařaďte. Když budete mít činnost na očích, snáze se povede její provedení.

Ale zpět k samotné** pedikúře**. Tedy na mysli máme tu domácí. Je v tom také rozdíl, ale o tom až později. Nyní něco k popisu provedení. Na domácí pedikúru si vyhraďte půl hodinu až hodinu. Budete potřebovat nízkou mísu, do které dáte odmočit nohy, ručník, pemzu, nůžky, hodí se i kleštičky na nehty, dále pilník, krém, ponožky a pro konečnou úpravu lak na nehty.

Lakovat, nelakovat, odlakovat?

Pokud tedy budeme lakovat, a již nalakováno máme, před samotným procesem oloupané a již nehezky upravené nehty odlakujeme. Napustíme do mísy horkou vodu a klidně si takto můžeme sednout do obýváku k televizi. Voda musí být horká, ale nohy ji musí snést. Zveřejňovat konkrétní teplotu není věcné, jsou lidé, kteří snesou vodu téměř vařící, pro jiného zas musíme opatřit vodu spíše teplou, než horkou.

Provádíme domácí pedikúru

Veškeré potřeby, včetně lavoru s vodou si přichystáme ke křeslu u televize. Vhodná je i koupelová sůl na nohy, není to vůbec drahá záležitost, za koupi běžného balení se vejdeme do 50 Kč, nicméně není nutná, postačí i klasické mýdlo, anebo nohy před procedurou jednoduše omýt. Jsme nyní ale v obýváku, bosé nohy a vyhrnuté nohavice již čekají a tak se jim věnujme. Výše uvedené potřeby máme po ruce, stejně jako ovladač na televizi, a tak nohy vložíme do vody, zprvu se nám může zdát příliš horká, což ale po chvíli ustane, pokud ne, nohy vynadáme a dolijeme trochou studené. Nemá cenu takto trpět. Nohy si máčíme a přitom sledujeme svůj oblíbený pořad, anebo čteme zajímavou a napínavou knihu. Asi po deseti či dvaceti minutách by pokožka měla být dostatečně změklá a tak pemzou jemně odstraníme zrohovatělou a nadbytečnou kůži. Nohy opět omyjeme, vysušíme a zastřihneme nehty. Následuje zapilování a po něm domácí auto masáž chodidel.

Domácí masáž nohou

Není na tom nic složitého. Olejem nebo i krémem na nohy, který dovnitř pokožky současně vtíráme, masírujeme jednotlivé prsty, věnujeme se ploskám nohou, palcem obkroužíme i kotníky a celkově promneme celou nohu. Pokud plánujeme nehty lakovat, nyní přichází jejich čas. Následně, až lak dostatečně zaschne, nasadíme ponožky a můžeme jít spát. Pokud se nám pokožka zdá ještě po lakování suchá, znovu krémem natřeme a ani jím nemusíme šetřit. Ráno, když vstaneme, budou naše nohy jemné, hebké a svěží.

Profesionální pedikúra

Zhruba jednou za měsíc, až 6 týdnů, bychom našim chodidlům měli dopřát péči profesionální. Prakticky pedikérka provede to stejné, jako my sami doma, ale pokud je nějaký problém, intenzivněji se mu věnuje a také zrohovatělou kůži odstraní kvalitněji. Použije k tomu jednorázový skalpel a kůži seškrábe. Někdy je v nabídce suchá a mokrá pedikúra. Častěji se používá mokrá pedikúra, u suché se odstranění nadbytečné kůže provádí pomocí jakési brusky. Elektrický pilník jemně nadbytečnou kůži brousí a odstraňuje.

Jak mít dokonalé nohy a nehty

Recept na perfektní chodidla spolu s nehty je jasný – věnovat jim péči. Pokud budeme postupovat tak, jak je uvedeno, můžeme se dokonalým nohou těšit. V létě, kdy jsou chodidla většinou odhalená, ale hlavně se více potí, je na místě používat deodorační sprej na nohy a uklidňovat pokožku krémem s chladivým účinkem. Při zvýšené produkci potu obecně, je pak na místě používat pudry, výborné jsou také bylinkové obklady s uklidňujícím účinkem. Vývar z máty nohy osvěží a částečně i omezí pocení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10700 (magazin-zdravi.cz#10228)


Přidat komentář