Paruky, příčesky a vlasová kosmetika

Zdraví lidé, kteří nikdy neměli problémy s vlasy, hledí na paruky jako na módní výstřelek nebo součást kostýmu a ani je nenapadne, jak mohou být ve skutečnosti nápomocné. Pokud však nemáte to štěstí, přinášíme Vám různé užitečné informace.

Paruky bývají považovány spíše za módní výstřelek či součást nějakého kostýmu na večírek, avšak je nutné si uvědomit, že existuje mnoho lidí, kterým nošení paruky zlepšuje kvalitu života, jelikož nemají vůbec žádné nebo velmi nekvalitní vlastní vlasy. Příkladem jsou onkologicky nemocní pacienti, kteří při léčbě přijdou o své vlastní vlasy a paruky jim poskytnou alespoň částečnou náhradu. Je nutné si uvědomit, že paruky jsou v dnešní době natolik kvalitní, že jsou v podstatě nerozeznatelné od vlastních vlasů.

Pokud se nacházíte v situaci, kdy kvůli svému zdravotnímu stavu potřebujete zakoupit paruku či příčesek, přinášíme Vám několik užitečných informací o jejich výběru a následné péči.

Paruky a příčesky

Paruk a příčesků je v dnešní době na trhu velké množství a v podstatě je lze roztřídit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Jedná se o paruky z pravých vlasů, umělých vlasů či kombinace obojího. Novinkou je i materiál nové generace nesoucí označení futura, který je sice umělý, ale je možné jej upravovat podobně jako vlas pravý - tedy fénovat a kulmovat.

Možná si říkáte, že paruky z umělých vlasů musí působit příliš uměle a bude na první pohled poznat, že nosíte paruku. To dnes však již vůbec neplatí a umělé paruky jsou od těch z pravých vlasů nerozeznatelné – pokud tedy nehovoříme o karnevalových parukách, které se dají sehnat v obchodech s kostýmy. Tento přirozený vzhled však musíte správnou péčí udržovat.

Materiál paruk a příčesů

Pokud se rozhodujete o tom, jaký typ paruky si opatřit, promyslete zejména to, jak často a k jakým účelům budete paruku používat. Paruka z umělých vlasů nevyžaduje tak velkou péči a hlavně se tolik nemění vzhled ani kvalita vlasů v důsledku vnějších podmínek. Na druhou stanu vzhled většinu typů umělých paruk (kromě typu futura) nelze nijak upravovat fénováním či kulmováním. Naopak paruka z pravých vlasů vyžaduje větší péči, jelikož se vlasy mohou snadněji zacuchat. Tyto typy paruk však lze fénovat i kulmovat. Oba typy materiálu pak může poškodit sluneční záření.

Velkou váhu má jistě i cena paruk, která se od použitého materiálu odvíjí. Paruky z pravých vláken jsou několikanásobně dražší než paruky z vláken umělých, avšak životnost je stejná. Modely z umělých vláken seženete cca za 3 000 Kč, avšak obdobný model z pravých vlasů může být i sedminásobně dražší. Proto musíte pečlivě zvážit, co od paruky požadujete a kolik jste ochotni do ní investovat.

Barvy a velikosti paruk a příčesů

Jednotlivé modely parukse na trhu prodávají v určitých střizích a mnoha variantách barev. Pokud tedy najdete střih, který se Vám líbí, máte velkou šanci, že jej zakoupíte i v požadované barvě. Některé modely se také vyrábějí s odrosty, tedy barvené tak, že u kořene je jiná, „původní“ barva a paruka pak působí jako opravdové barvené vlasy, které odrůstají.

Možná máte strach, že máte příliš velkou hlavu a žádná paruka Vám nesedne. Žádnou paniku. Paruky se sice vyrábějí v univerzální evropské velikosti, která by měla padnout většině populace, ale i ve chvíli, kdy by nebylo něco v pořádku, je možné použít ještě gumičky a suchý zip, který většina paruk obsahuje. Kromě toho existují i nadstandardně velké velikosti, které se označují slovem "large" a jsou určeny pro objem hlavy 58-60 cm a naopak i velikosti pro malý objem hlavy 52-54 cm, jež jsou označeny slovem "petit".

Údržba paruk – vlasová kosmetika

Paruka - pravý vlasPro rozhodnutí o výběru paruky je také vhodné dopředu zjistit, jak velkou** péči bude paruka vyžadovat**. Jak již bylo řečeno, paruky z umělých materiálů vyžadují menší péči.

Zásady pro péči – paruka z umělých vlasů

O** paruky z umělých vlasů** se můžete starat sami, aniž byste se museli obávat jejich poškození. Přesto je nutné dodržovat několik zásad a postupů, aby Vám paruka vydržela dlouhou dobu.

Paruku je nutno pravidelně po každém nošení nasucho prostříkat přípravkem CONDITIONER, který má zabránit zacuchávání a krepatění vlasů. Tento přípravek raději zakupte již při nákupu paruky samotné, jelikož je nesmírně důležité začít jej používat hned od začátku nošení.

Paruky omývejte pouze vlažnou vodou a v žádném případě je nevysoušejte fénem či jiným způsobem za využití tepla. Vždy mějte na paměti, že se jedná o umělá vlákna, která se mohou snadno teplem zničit. Proto by tento typ paruky neměl být dlouhou dobu vystaven přímému slunečnímu záření či přílišnému horku a vlhku. Po mytí paruku nechte volně uschnout a v žádném případě ji neždímejte. Nejlepší je pověsit ji za zadní část na prádelní šňůru.

Je důležité, abyste na paruky používali pouze přípravky k tomu určené. V žádném případě je tedy nemyjte šampony na pravé vlasy, nepoužívejte běžné kondicionéry, tužidla ani další přípravky. Tyto přípravky totiž obsahují alkoholové směsi, které by umělé vlákno vysušily a způsobily ztrátu jeho lesku, pružnosti a po čase by došlo k lámání a vypadávání jednotlivých vlasů. Speciální přípravky naopak obsahují kaučuk, který pomáhá udržovat kvalitu paruky.

Při odkládání paruky využívejte pouze polystyrénovou/umělohmotnou hlavu, rozhodně model neodkládejte jen tak na rovnou plochu. Také se může stát, že se budou třepit a zacuchávat konečky, a to zejména u paruk s delšími vlasy, které jsou vystaveny častějšímu kontaktu s oblečením. Tomu však lze zabránit použitím přípravku HAIR-TIP-LIQUID, což je olejíček, který se používá k impregnaci konce vláken po každém umytí paruky.

Vždy si musíte uvědomit, že se jedná o paruku, ne pravé vlasy. Proto opatrně při rozčesávání (pouze za sucha) a veškeré péči – vlasy, které vyčešete, již nedorostou.

Zásady pro péči – paruka z pravých vlasů

Abyste udrželi přirozený vzhled paruky z pravých vlasů, musíte vynaložit větší úsilí na její péči. V podstatě je nutné dodržovat zásady péče o paruku umělou, ale uvědomit si několik podstatných rozdílů.

Paruka je z pravých vlasů a na ty má také velký vliv sluneční záření. Proto je důležité nevystavovat paruku tomuto záření příliš dlouho a chránit ji proti němu speciálními přípravky. I zde může dojít k třepení konečků v důsledku kontaktu vlasů s oblečením, ale navíc i ke zničení při kontaktu se znečistěnou vodou. Proto je nutné používat ochranné přípravky a vyhnout se kontaktu se znečistěnou vodou.

Model je možné mýt ve vlažné vodě a poté jej lehce nechat vsáknout do ručníku a doschnout.

Výhodou je, že vzhledem k tomu, že se jedná o pravé vlasy, je možné je tvarovat dle Vašich představ. Tedy fénovat a případně i kulmovat keramickou kulmou, avšak maximálně na 150 stupňů. Při úpravě je však vždy nutné používat přípravky určené na péči o paruku z pravých vlasů.

Vlasová kosmetika a doplňky

Jak již bylo řečeno, existuje speciální vlasová kosmetika, která se liší dle typu paruk, k jejichž péči je určena. Jedná se o různé balzámy, šampony, kondicionéry, styling gely a další, které je nutné využívat při péči o paruky. Nezbytnou součástí výbavy při péči o paruku je i kovový hřeben, který neelektrizuje. Kromě toho existují i další nezbytné doplňky, jako je např. polystyrénová hlava či stojan na paruku.

Paruka – šance na lepší vlasy

Pokud jste se octli v této nepříjemné situaci, kdy je nutné si pořídit paruku, nezoufejte. Berte to jako příležitost pro získání kvalitních a zajímavých vlasů, které lze také upravovat dle vlastních požadavků. Jistě si z nabídky vyberete nějakou, která Vám bude plně vyhovovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10707 (magazin-zdravi.cz#10247)


Diskuze a zkušenosti

renca | 09.01.2013 13:36
Re: Paruky, příčesky a vlasová kosmetika Dobrý den, jaký se používají kosmetické přípravky na paruky z umělých vlasu. nevím jaké si koupit paruka je dlouhá. Pamůžete mi poradit ale né moc drahé přípravky.Děkuji moc a krásný den. NOVÁKOVÁ

At | 29.11.2013 11:17
Re: Paruky, příčesky a vlasová kosmetika Zkuste se zeptat spíše v salónu, kde prodávají: paruky. Tam by vám spíše mohli pomoct.


Přidat komentář