Jak pečovat o vlasy?

Krásné vlasy jsou snem každé ženy. Krásné vlasy jsou vždy zdravé vlasy. Zdravé vlasy nám mimo kvalitní kosmetiku může zajistit vhodná strava a také správná péče, která zahrnuje mytí, česání a úpravu.

Krásné vlasy jsou důležitou součástí každé ženy. Trápí vás** problémy s vlasy** a vy nevíte, jak si s nimi poradit? Jsou vaše vlasy suché, poškozené, lámavé, zplihlé, bez lesku, mastné nebo máte pocit, že vaše vlasy hodně padají? Důležitým pravidlem je, že krásné jsou především zdravé vlasy. Zdravé vlasy jsou pevné, lesklé, netřepí se a nelámou a také nevypadávají. Aby byly vaše vlasy zdravé, je nutné přijímat vyváženou stravy s dostatkem vitamínů a minerálů, pobývat v čistém prostředí, vyvarovat se stresu, nedržet drastické diety a o vlasy správně pečovat. Přečtěte si základní rady, které se týkají péče o vlasy a také se můžete nechat inspirovat různými způsoby domácích kúr pro vlasy. V případě, že si přejete prodloužit vlasy přenechte tyto záležitosti profesionálům.

Jak správně vlasy umývat

Aby byly vaše vlasy zdravé, je také nutné dodržovat zásady správného mytí vlasů. Před mytím by se měly vlasy vždy pořádně rozčesat, neumývejte si zacuchané vlasy. Vlasy i pokožku hlavy namočte teplou vodou a naneste šampon. Konečky prstů poté masírují pokožku hlavy po dobu nejméně půl minuty. Šampon by nejdříve neměl pěnit, šampon musí nejdříve odstranit maz a špínu. Při druhém nanesení šamponu by se měla vytvořit pěna. Po umytí šamponem je potřeba vlasy důkladně opláchnout. Z vlasů se dále vymačká voda a zavinou se do ručníku.

Jak vybírat šampón

Pro všechny typy vlasů jsou vhodné především šampony s pH neutrální. Tyto šampony nepoškozují přirozené pH vlasů. Intenzita mytí vlasů závisí na tom, jak se vaše vlasy mastí a špiní. Odborníci vyvrátili tvrzení, že časté mytí vlasů způsobuje větší tvorbu mazu. V případě, že si vlasy umýváte velmi často, zvolte jemný šampon, který vaše vlasy ochrání. Na trhu je velké množství značek šamponů, které jsou určeny pro různé druhy vlasů. Když si nevíte rady, jakou vlasovou kosmetiku zvolit, poraďte se s kadeřníkem. Součástí péče o vlasy by měl být také kondicionér. Přípravky, které nabízí šampon a kondicionér v jednom, se většinou moc nedoporučují.

Jak vlasy česat

Česání dodává vlasům lesk. Pro vlasy je však nutné vybrat správný hřeben nebo kartáč. Nevhodný kartáč může vlasy velmi poškodit. Zoubky kartáčů a hřebenů by měly být zaoblené, nepoškodí tak vlasy. Vlasy by se neměly česat úplně mokré. Po umytí je důležité nechat vlasy chvíli proschnout a teprve poté je pročesat kartáčem s jednou nebo dvěma řadami vlasů. Vlhké vlasy se musí rozčesávat jemně.

Fénování vlasů

Kratší vlasy nechte přirozeně proschnout. Když máte vlasy dlouhé a fénovat je musíte, tak je nutné dodržet několik pravidel. Právě fénování horkým vzduchem může způsobit vysoušení a lámání vlasů. Vlasy by se nejprve měly fénovat vlahým vzduchem, poté teplejším a nakonec studeným. Fén by se měl držet dále od hlavy a jednou za čas je také vhodné fén nepoužívat a nechat vlasy proschnout volně.

Péče podle typu vlasů

Některé z nás se mohou pyšnit krásnými zdravými vlasy, jiné naopak trápí vlasy řídké a suché. Každý typ vlasů vyžaduje jinou péči a také využité jiné vlasové kosmetiky. Povědět toho více o typu vašich vlasů by vám měla především vaše kadeřnice.

Suché vlasy

Když jsou vaše vlasy suché, značí to, že je suchá i pokožka hlavy. Suchá pokožka je velmi citlivá, zarudlá a také svědí. Příčinou tohoto problému bývá většinou stres, nevhodné prostředky a přípravky. Zamezit suchým vlasům můžete např. tím, že budete myslet na správnou výživu. Vaše strava by měla být plná bílkovin, sacharidů, vlákniny, tuků, minerálních látek, antioxidantů, nenasycených mastných kyselin. Dále používejte vlasové kúry a zábaly a nezapomínejte také se vyvarovat fénování horkým vzduchem, užívání vlasových žehliček atd.

Mastné vlasy

Příčinou mastných vlasů jsou především hormonální změny. Pro časté mytí mastných vlasů jsou vhodné jemné šampony, které vlasy nezatěžují. Vyvarujte se agresivním šamponům, které vlasům neprospívají. Dobrý účinek na mastné vlasy může mýt mytí ve vlažné vodě.

Barvené vlasy

Také barvené vlasy potřebují dostatečnou péči. Šampony, které jsou určené pro barvené vlasy, udrží krásnou barvu vlasů po dlouhou dobu. Pro barvené vlasy je také vhodné užití různých ochranných olejů. V dnešní době si barví vlasy přibližně 75% žen starších 24 let. Ženy si barví vlasy přibližně jednou za 4 – 8 týdnů. Barvené vlasy mohou být poškozené lámáním a třepením konečků. Abyste tomuto zamezili, dopřejte vlasům vhodnou péči. Používejte šampony určené k mytí barvených vlasů. Po každém umytí, používejte kondicionéry. Na konečky vlasů používejte kúry proti třepení a vysoušení.

Stárnoucí vlasy

Také na vlasech se podepisuje stáří. Šedivé vlasy se mohou více lámat. Na tyto vlasy je vhodné používat posilující šampony, balzámy a masky s dostatkem vitamínů. Také není dobré na tyto vlasy používat příliš silná tužidla.

Domácí masky na vlasy

Kromě profesionální vlasové kosmetiky je také dobré někdy zvolit produkty přírody, které našim vlasům mohou velmi pomoci. Vyzkoušejte např. domácí masku z olivového oleje nebo masku z medu.

Maska z olivového oleje na roztřepené konečky

Pro suché, lámavé vlasy s roztřepenými konečky je vhodná maska z olivového oleje. Možná vám právě maska z olivového oleje pomůže vaše vlasy ošetřit a vy se vyhnete jejich zkrácení. Především konečky vlasů by se měly namočit do teplého olivového oleje (ne horkého). Účinek olivového oleje se podpoří tím, že vlasy schováte po igelitový sáček a necháte 20 minut v teple. Po této době se vlasy spláchnou teplou vodou a nechají přirozeně uschnout.

Medová maska na lámavé a suché vlasy

Na suché a lámavé vlasy vám pomůže medová maska. Smíchejte 1 žloutek se lžící tekutého včelího vosku. Směs vetřete do vlasů, vlasy zabalte do ručníku a nechte působit po dobu 15 minut. Poté se vlasy umyjí šamponem.

Jogurtová maska pro lesklé vlasy

Chybí vašim vlasům lesk? Tak v tom případě můžete vyzkoušet jogurtovou masku. Jednoduše smíchejte jeden bílý jogurt se lžící medu a naneste směs na navlhčené vlasy. Masku nechte na vlasech působit 15 minut a poté vlasy opláchněte vlažnou vodou. Tuto masku můžete používat každý třetí den.
Banánová maska na křehké a lámavé vlasy

Křehkým a lámavým vlasům pomůže maska vyrobená z banánu. Oloupejte banán a rozetřete jej v misce vidličkou nebo rozmixujte. Rozmixovaný banán naneste na mokré vlasy. Vlasy si můžete zabalit do ručníku nebo do fólie. Masku nechte působit 20 minut a poté opláchněte vlažnou vodou. Po této masce je nutné vlasy umýt doopravdy pečlivě. Nechcete přece nacházet kousky banánů ještě několik dní po této kúře.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10701 (magazin-zdravi.cz#10229)


Přidat komentář