Akné - jak s ním bojovat

Akné nás může velmi potrápit během puberty a také v pozdějším věku. Jak bojovat s tímto nepříjemným kožním onemocněním a jak akné předcházet? Co dělat, když nic nepomáhá?

Akné se řadí mezi kožní onemocnění, přesněji řečeno mezi onemocnění mazových žláz a může být způsobeno mnoha příčinami. Tendence k akné se často dědí, mezi další příčiny se může řadit kosmetika, stres, léky, různá onemocnění a hormonální vlivy. Akné vás může potrápit až dlouhých 10 let. A nejedná se jen o problém dospívajících.

Jaké jsou příčiny akné

Tato kožní choroba, která se nejčastěji vyskytuje u dospívajících, se může projevit na obličeji, krku, ramenou, horní části hrudníku a zádech. U většiny osob akné po 20. roce ustupuje, u někoho však může přetrvávat i v pozdějším věku. Akné zasahuje chlupový folikul a také mazovou žlázu. Vznik akné je spojen se čtyřmi základními příčinami. Za prvé je to zvýšená tvorba mazu. Zvýšená tvorba mazu je způsobena vlivem mužských pohlavních hormonů (androgenů). Během dospívání se zvyšuje hladina tohoto hormonu. Poté dochází ke zvětšení mazových žláz a větší tvorbě mazu. Výsledkem je zvýšené maštění kůže. Tvorbu akné zapříčiňuje také zvýšená produkce rohoviny. Rohovina ucpává vývod folikulů. Dochází tak k vytvoření zátky z mazu a rohoviny. Takto dochází ke vzniku nezánětlivého typu akné – kordonů. V případě, že dojde ke zmnožení bakterií, může vzniknout zánět. Společně se zánětem vzniká popraskání, zarudnutí, otok a bolest.

Jaké jsou rizikové faktory akné

Hlavní příčinou tvorby akné je hormonální nestabilita, špatná výživa, nedostatečná nebo nesprávná péče o pleť. Hormonální nestabilita je důvodem vzniku akné u dospívajících mužů i žen. Genetické predispozice vedou k těžším projevům akné. Hormonální nestabilita způsobuje akné také u žen během menstruačního cyklu (nejčastěji někom dní před menstruačním krvácením). Kožní změny mohou mít také těhotné ženy. Individuálně zde dochází ke zlepšení nebo zhoršení pleti.

Jaká je prevence vzniku akné

Problematická pleť by měla být dostatečně čištěna. Póry se tak nebudou zanášet nečistotami. Vhodné je pleť čistit 2x denně a to ráno a večer. Na čistou pleť má také vliv vyvážená strava. Dbejte na to, aby váš jídelníček obsahoval dostatek minerálů, vitamínů, ovoce, zeleniny, luštěniny, ryby. Z minerálů je pro pleť nejdůležitější zinek. Vaši pleť naopak může zhoršit kouření, alkohol, konzumace příliš kořeněných a mastných jídel a také zvýšený příjem cukru a umělých sladidel. Stejně jako u jiných onemocnění je i u akné důležitá vnitřní pohoda. Stres rozhodně vaší pokožce neprospěje.

Jak se léčí akné

Léčba akné se dělí na dva základní typy a to léčba lokální a celková. Při léčbě lokální se účinná látka aplikuje přímo na pokožku. U léčby celkové se léčí celý organismus. Mezi lokální léčiva patří antibakteriální látky, které zbavují povrch pleti škodlivých mikroorganismů. Léčivé látky jsou buď dezinfekční nebo antibiotika. Když užíváte lokální antibiotika, je velmi důležité dodržet frekvenci jejich užití. Nesprávné užívání může způsobit, že antibiotika přestanou fungovat. Lokální antibiotika fungují na bázi kyseliny salicylové. Kyselina salicylová pomáhá čistit pleť a odstraňovat odumřelé zrohovatělé buňky z povrchu pokožky. Lokální antibiotika obsahují také zinek. Zinek napomáhá hojení pleti a obnově poškozených tkání.

Kromě lokální léčby akné se u těžších případů přistupuje také k perorální léčbě. U žen může pleť zlepšit např. hormonální antikoncepce. Ženské hormony, které jsou obsaženy v hormonální antikoncepci, vedou ke snížení tvorby kožního mazu a postupnému ústupu akné. Pozor však na to, jaké jsou účinky hormonální antikoncepce po jejím vysazení. Mnoho žen má po vysazení hormonální antikoncepce problémy, mezi které patří akné (na pleti, krku, ve výstřihu, zádech a ramenou), vypadávání vlasů a další.

V případě, že vás trápí těžší forma akné, neváhejte a vyhledejte lékaře.

Co můžeme udělat sami

Také my sami můžeme přispět k lepšímu vzhledu naší pleti. Pleť by měla být 2x denně umyta speciálním přípravkem k tomu určeným. Častější mytí než 2x denně však pleti může uškodit. K mytí problematické pleti je také nevhodné běžné mýdlo.

Vymačkávání kordonů nemusí být vždy tím nejlepším řešením. Infekce může být velice snadno roznesena do dalších míst na pleti. Čištění pleti tak musí být velmi opatrné a musí se provádět vždy jen s čistýma rukama.

Peeling také není vždy vhodný pro čištění pleti. Peeling není vhodný u hnisavých kordonů, kdy se infekce zase snadněji roznese po pleti.

Součástí péče o vaši pleť je také vhodná strava, dostatečný pitný režim a přiměřená pohybová aktivita. Také velká míra stresu se projeví na vaší pokožce.

Jaké mohou být komplikace akné

S návštěvou lékaře není vhodné vyčkávat v okamžiku, kdy je forma akné tak těžká, že vám zůstávají jizvy. V těchto případech vám již nepomůže kosmetika z drogérie či lékárny a je potřeba navštívit lékaře. V případě, že vám jizvy zůstanou, je možné zbavit se jich pomocí laseru.

Jaké mohou být další příčiny vzniku akné

Akné může vzniknout také jako reakce na nevhodně zvolený druh kosmetiky. Např. příliš hutné noční krémy mohou dráždit mazové žlázy. Nevhodné mastné krémy pak způsobují hluboce uzavřené kordony, které se mění v zanícené uzly a postihují především tváře, bradu a čelo.

Co se týká péče o pleť a výběru vhodné kosmetiky, důležitou roli zde hraje také věk. Jinou péči vyžaduje pleť ve dvaceti letech a jinou péči pleť po čtyřicítce. Za nejprodávanější produkty se řadí čistící gely a pleťové vody. Krémy proti vráskám by měly být lehčí konzistence. Velmi důležité je vybrat správný noční krém. Především v noci se zrychluje metabolismus kožních buněk a správná péče může mít ten nejlepší léčivý účinek. Na denní použití je také vhodné preferovat make-up s léčivými účinky.

Také léčba akné se mění s vaším věkem. Kolem dvacátého roku se pupínky objevují docela často. V tomto věku je důležité zajistit hormonální stabilitu a dobré čištění pleti, zbytečně tak nebude docházet k zjizvení pleti. I po třicítce vás může akné trápit. V tomto věku je vhodné např. laserové ošetření pleti. V případě, že bojujete s pupínky po čtyřicítce, bude dobré použít přípravky s obsahem ovocných kyselin, retinu A a kyseliny hyaluronové. Vhodnou metodou je dále chemický peeling. Během chemického peelingu se odstraní nánosy mrtvých buněk z povrchu kůže a tím dochází k odstranění zátek, které ucpávají mazové žlázy.

Péče o pleť každý den

Velmi důležitá je pravidelná péče o vaši pleť. Každé ráno a večer si obličej a další postižená místa omyjte čisticím gelem nebo jiným vhodným přípravkem. Poté používejte pleťovou vodu, která uzavře póry, osvěží a projasní pleť. Ideální jsou přípravky, které neobsahují alkohol. Nakonec aplikujte vhodný hydratační krém s UV faktorem na den a na noc lehký noční krém před spaním.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10719 (magazin-zdravi.cz#10286)


Přidat komentář