Plavání kojenců a batolat Praha 1, 4, 8

Voda je pro každého z nás nezbytná. Nabízí však mnohem více než jen možnost doplnění pitného režimu, umytí nádobí, vyprání prádla apod. Voda posílí zdraví, přispěje ke zlepšení psychomotorického vývoje, a to již u těch nejmenších.

Řada z nás kvituje vodu ve větším množstvím, když venku panuje spalující horko. V takových dnech se vydáváme k rybníku, na koupaliště, do bazénu aj. Nám dospělým tak voda přináší příjemné osvěžení, odreagování, protáhnutí si ztuhlého těla. Ovšem i našim maličkým můžeme dopřát jedinečných pocitů z vodního prostředí. A proč rovnou nespojit příjemné s užitečným, tj. radost z vody a méně nemocí? Že je tato kombinace vyloučená, vytváří disharmonii a vylučuje se? Ne v případě odborně vedeného plavání kojenců a batolat.

Plavání kojenců – radost i užitek malým plaváčkům

Plavání kojenců přináší radost a užitek nejen samotným miminkům, ale i rodičům. Odborně vedené plavání kojenců se nedá nijak srovnat s koupáním miminka, kdy je našim stěžejním cílem ho namydlit a pečlivě ho umýt. Při plavání kojenců a batolat je v první řadě pozornost soustředěna na seznámení se s vodním živlem, a to nenásilnou formou. Plavání kojenců a batolat není žádným drilem, naopak je plné písniček, her, říkadel, které jsou nápomocné v tom, aby se miminku pobyt ve vodě líbil a nějaká tak kapka vody v očích ho nerozhodila.

Plavání kojenců – radost i užitek rodičům

A jakou radost přináší plavání kojenců a batolat samotným rodičům? Nic se nevyrovná pocitu, když je dítě spokojené, usměvavé, tulící se v náručí. Každá společně strávená smysluplná chvíle se několikanásobně vrátí. A jako příjemný bonus navíc? Dítě, které chodí na plavání, je otužilejší a hned tak nějaká ta rýma ho nepřepadne. Malý plaváček také lépe prospívá ve svém vývoji, má se čile k světu, chutná mu, má klidnější noci aj.

Kojenecké plavání navazuje na pobyt v bříšku

Každý rodič chce pro své maličké to nejlepší, volbou stravy počínaje a přes prostředí, ve kterém žije, zařízení pokojíčku zdravotně nezávadným nábytkem, včetně hraček konče. Pro maličké a jeho pohodu je však také velmi důležité, aby se necítilo osamocené, nebylo mu smutno ve „velké“ postýlce apod. Již příchod na svět je pro maličké velkou změnou.

Plavání není pro kojence velkou neznámou

Přechod do neznámého prostředí je dobré, co nejvíce je to možné, zmírnit. A pobyt ve vodě, respektive plavání kojenců, je přímo ideální pro jeho uklidnění a pocit bezpečí. Než totiž maličké spatří svoji maminku a tatínka, „plave si“ a vyvíjí v plodové vodě. Voda je mu tedy více než známá.

Plavání ve vaně u Vás doma

S příchodem maličkého se přes všechno plánování můžete dostat do kolotoče zmatku. Povětšinou se jedná jen o pár dnů, než si stanovíte jistý rituál, který je důležitý pro Vás i děťátko. Rituál však není stereotyp, a tak je dobré postupně, den za dnem, nabízet miminku nové podněty. Zde je však třeba pamatovat také na množství nového. Příliš mnoho vzruchů může naopak miminko obrazně řečeno rozhodit a Vy se pak ostatně klidu také nedočkáte. A tak se můžete u některých plaveckých škol a školiček setkat s nabídkou plavání ve vaně u Vás doma.

Vana – než přijde čas na bazén

Možná si nyní říkáte proč si platit** kurz plavání kojenců**, který probíhá ve vaně, a ještě k tomu u Vás doma? A nyní se opět dostáváme na začátek, kdy smyslem plavání kojenců není je naučit některý z plaveckých stylů. Ostatně, i ta sebezkušenější lektorka by to s kojencem sebevnímavějším nezvládla. Plavání kojenců je jakýmsi předstupněm samotného plavání. Vše by mělo mít svůj řád a jít pěkně krůček po krůčku. Mílové kroky, či vynechávání některých etap, není v řadě případů prospěšné. A to platí i u plavání.

Přínosy plavání ve vaně v domácím prostředí

Plavání ve vaně v domácím prostředí přináší spoustu výhod. Vy jako rodiče se nemusíte stresovat s přesunem, časovým naplánováním krmení, oblékání, přebalování. A děťátko? Pro něj je domácí prostředí domovem, útočištěm, které již zná. Převážet ho do neznámého, kde bude vše cizí, včetně spousty lidí, by v něm moc klidu nevyvolalo.

Správná manipulace s miminkem

Součástí** kurzů plavání kojenců ve vaně** je také správná manipulace s kojencem, a to jak ve vodě, tak na suchu. Správně miminko chovat, ukládat do postýlky, zvedat z autosedačky není sice „vědou“, ale je třeba s miminkem nejen zacházet opatrně, ale i vhodně. Každé Vaše uchopení mu může pomoci v jeho vývoji, více ho stimulovat. A odborně vyškolená plavecká instruktorka, která může být současně i porodní asistentkou, Vám může předat několikaleté zkušenosti, které se psanému slovu nevyrovnají.

Plavání v bazénu od 6. měsíců

Věřte, že se ani nenadějete a Váš malý uzlíček již bude slavit půl rok svého žití a bude sfoukávat svoji první svíčku na dortu. Absolvovali jste plavání ve vaně? Pak určitě se seznamováním s vodou nekončete. Naopak vše teprve začíná. Společně s Vaším batolátkem se můžete přihlásit do kurzu plavání v bazénu od 6. měsíců věku dítěte. V bazénku je mnohem více prostoru pro hrátky, ale také pro nácvik potápění, dechových cvičení a později i pro samotné základy plaveckých stylů. V kurzu plavání v bazénu je i zakomponovaná důležitá část, sestávající se ze záchranných technik, včetně orientace pod vodou i na hladině aj.

Kojenecké masáže

Při sprchování, koupání používáme mýdlo, gel, či pěnu. Abychom pak naši pokožku zvláčnili, provoněli, použijeme po osušení tělové mléko, či olejíček. A takto pečujeme i o naše děti. Můžeme jim však dopřát více než jen „základní očistu“ a následné promazání. Stejně jako my dospělí, i děti milují doteky a pozitivně na ně reagují. Při nanášení mléka, či olejíčku je můžeme jemně masírovat. I v tomto případě je však doporučováno se nejprve poradit u odborníka, či ještě lépe navštívit kurz kojeneckých masáží.

Přínosy kojenecké masáže

A proč nestačí jen tak rychlostně miminko natřít a obléci ho, aby náhodou nenastydlo? Stačí, ale byla by škoda ho ochuzovat o to, co mu masáž může přinést. Správně provedená masáž bez spěchu, stresu totiž děťátko zklidní, zmírní potíže spojené s bolavým bříškem a prdíky, zlepší případné astma, ekzém, alergii, zlepší jeho spánkový rytmus aj.

Kojeneckou masáž pak můžete provádět vždy po večerním koupání miminka, nebo také po každé lekci plavání. Jak Vy, tak děťátko se krásně uvolníte a budete připraveni na další společnou aktivitu, která jen prohloubí Váš vzájemný vztah.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10548 (magazin-zdravi.cz#10267)


Přidat komentář