Plavání kojenců a batolat - Praha

Vhodně zvolená strava s potřebným množstvím vitamínů a minerálních látek je do značné míry zárukou prevence zdraví. Pokud byste ještě chtěli snížit četnost nemocí a nachlazení u Vašich nejmenších, je dobré se zaměřit na otužování.

Pokud však nemáte zkušenosti s praktikováním otužování, pak byste také mohli napáchat více škody než užitku. Místo otužilého dítěte by se Váš potomek mohl potýkat nejen s kdejakým nachlazením. Je velká pravděpodobnost, že by při zvuku crčící vody v koupelně s panikou v očích prchal pryč. Otužování není jen o sprchování chladnou vodou. Plavání v bazénu se správnou teplotou se významně podílí na otužování dospělého, ale i dětského organismu. Dokonce i pro ty nejmenší děti, jakmile se jim zahojí pupeční pahýlek, je plavání velmi přínosné.

** ** Bazén pro plavání kojenců a batolat včetně zázemí

Při výběru zařízení, které se specializuje na plavání kojenců a batolat, vybírejte takové, které Vám poskytne více než „jen“ bazén. Pro naladění se na plavání, ale i pro následnou aklimatizaci po skončení lekce, můžete využít příjemného zázemí s hračkami, krmícími židličkami i mikrovlnnou troubou pro ohřátí mlíčka, kašičky či jiného pokrmu. Malý plaváček i Vy tak můžete odcházet nejen příjemně utahaní, ale i s plným bříškem a připraveni na další Vaši společnou aktivitu či odpočinek.

Nejen bazén a zázemí je zárukou kvality

Ovšem nejen bazén a zázemí jsou zárukou, že Vašemu dítěti i Vám se dostane takových služeb, které "automaticky" očekáváte od profesionálního plaveckého klubu. Při výběru plaveckého zařízení, či klubu, je dobré pozornost soustředit také na teoretické i praktické instruktorské zkušenosti s malými i většími dětmi. Obliba plavání kojenců a batolat enormně stoupá. A tak je přirozené, že velmi rychle přibývá i plaveckých center. Jenže, jak již to tak bývá, ne všechny Vám a Vašim dětem mohou předávat dlouholeté zkušenosti. A kromě zkušeností a praxe? Zajímejte se také o dodržování hygienických předpisů.

Plavání kojenců a batolat

Již výše jsme uvedli pozitivní vliv plavání na otužování. Plavání však kojencům, batolatům přináší mnohem více. Plavání vedené odbornými instruktory příznivě ovlivní celkový rozvoj rovnováhy, koordinaci pohybů. Plavání prospěje jak po fyzické, tak po psychické stránce. Budete moci zaznamenat větší chuť do jídla u dítěte, ale také vydatnější a klidnější spánek. Aby však bylo plavání přínosné, musí být vedené nenásilnou formou. U plaveckých instruktorů se tak můžete setkat s vedením plaváním za pomoci her, říkánek, písniček.

Plavání – přivyknutí na vodní živel

U plavání kojenců a batolat nelze hovořit přímo o plavání jako takovém. Již z výše uvedeného vyplývá, že půjde spíše o pohybovou aktivitu hrou se zábavou. Miminka si musí na vodu nejprve zvyknout. I když jsou děti u maminky v bříšku po dobu devíti měsíců, tak voda je přeci jenom trochu jiné prostředí. Krom toho se ocitnou někde, kde to neznají a okolo nich budou cizí dospělé tváře a další děti.

Plavání – nácvik na potápění

Jakmile si děti na vodu přivyknou, je možné je pomalu seznamovat s nácvikem na potápění. Jedním ze způsobů, jak dítě připravit na potápění, je potopení na zvukový signál. Dítě se postupně po krůčcích učí se na tento zvukový signál zhluboka nadechnout a zadržet dech po určitou dobu. K této dovednosti je potřeba signál několikrát denně trénovat. Postupně se v době zadržení dechu dítě potápí. Aby rodiče mohli vnímat, jaké pocity děťátko pod vodou prožívá, a zároveň s ním strávit pod vodou společné chvilky, učí se v MODRÉM TYGŘÍKU potápět také rodiče. Plavecká instruktorka „nevelí“ pokyny z okraje bazénu, či dokonce plaveckého můstku, ale je po celou dobu výuky ve vodě spolu s rodiči a jejich ratolestmi. Vždy tak může pomoci, poradit, ukázat, nasměrovat apod.

Plavání – základní plavecké dovednosti

Vedle potápění se děti také naučí základní plavecké dovednosti. Naučí se splývat na bříšku, ale také na zádech. Součástí plaveckých dovedností je také správné vydechování do vody. A v neposlední řadě se za pomoci míčků a dalších hraček naučí orientovat nad i pod vodou.

Sebezáchrana

Součástí plavecké výuky je také výuka sebezáchrany. Není totiž snad letní sezóny, kdybyste se nedočetli, či nedoslechli, že se nějaké dítě po uklouznutí do vody, či pádu topilo, či bohužel dokonce utopilo. A právě výuka sebezáchrany je zaměřena na tyto případné nehody. Jakmile se totiž dítě náhle ocitne ve vodě, může začít zmatkovat, napít se vody, ztratit orientaci. Při výuce sebezáchrany se nacvičují nejrůznější varianty, ke kterým může ve volné přírodě dojít. Děti se v kurzech naučí zaujmout polohu na zádech, zorientovat se směrem k nadlehčovací pomůcce, zachytit ji, dostat se ke břehu či na bezpečné místo, zavolat si pomoc.

Cvičení pro těhotné ženy

Cvičení prospívá každému, a to bez rozdílu věku, pohlaví a současného zdravotního stavu. Je však důležité si vybrat vždy tu nejvhodnější pohybovou aktivitu. I pro nastávající maminky je pohyb velmi přínosný. Doporučuje se například chůze, stepper, či plavání ,*** *** ale také cíleně zaměřené cvičení pro těhotné ženy**.

Přínosy cvičení pro těhotné ženy

Při pravidelné pohybové aktivitě se maminky příjemně protáhnou, soustředí se na správný způsob dýchání, posílí svalstvo a fyzicky i psychicky se připraví na nadcházející porod. Přínosy cvičení, které maminky budou provozovat během těhotenství, zaznamenají i v době, kdy již bude miminko na světě. Jejich tělo si totiž bude pamatovat vykonávanou aktivitu. A přesto, že třeba první dny, týdny nebudou provozovat ve větší míře sport, jejich tělo bude spalovat více. Cvičení v těhotenství se tak pozitivně odrazí i po porodu, kdy se novopečené maminky dostanou do své původní formy mnohem rychleji, než maminky, které během těhotenství necvičily.

Něžná náruč pro rodiče s dětmi

Malé děti se nezdají jen tak křehké, jak vypadají. Malé děti skutečně křehké jsou, respektive od nás vyžadují láskyplné a něžné zacházení. Dokud bylo miminko u maminky v bříšku, cítilo se naprosto v bezpečí a prostředí, které mu bylo známé. Po narození se však náhle ocitlo „v říši divů a jednoho velkého neznáma“. Jen Ty nejbližší, tj. maminku, tatínka, případně i sourozence, poznává. Aby se miminko cítilo nadále v bezpečí a mohlo nerušeně prospívat, je důležité mu dát nejen prostor, ale také ho správně motivovat v jeho dovednostech.

Správná manipulace s kojencem, batoletem

Možná se to nezdá, ale s každým naším úchopem, zvednutím, položením, pohoupáním miminka aj., ovlivňujeme, zda jeho vývoj bude probíhat tak, jak má, či nikoliv. Díky naší péči může miminko o poznání lépe prospívat. Kdo se doposud „problematikou“ správné manipulace s kojencem, batolátkem, nezabýval, může se mu zpočátku i zdát, že takové pochování drobečka a následné jeho uložení do postýlky, či autosedačky, je svým způsobem „vědou“. Jde však jen o cvik.

Odborná literatura i kurzy zaměřené na správnou manipulaci

V současnosti je možné si zakoupit odbornou literaturu, která je cíleně zaměřená na správnou manipulaci s miminkem. Pokud však máte možnost ve Vašem městě chodit na kurzy „něžné náruče“, dají Vám praktické ukázky, rady a tipy mnohem více, než jen mluvené slovo, případně doplněné o ilustrace, fotografie.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10546 (magazin-zdravi.cz#10265)


Přidat komentář