Zažívací potíže a sport

Pravidelné cvičení podporuje látkovou výměnu a napomáhá rychlejšímu průchodu potravy zažívacím traktem. U testovaných osob ve věku od 18 do 25 let, došlo k výraznému zkrácení doby, během které potrava prošla tělem (30%).

Příčiny problému zažívacího ústrojí

To však není jediný důvod, proč zažívací ústrojí začíná s věkem zlobit. Zdrojem velkých potíží se mohou stát například léky na předpis. Průměrný člověk ve věku 55 – 64 let utratí za léky téměř dvakrát více než lidé po čtyřicítce. Budete-li se ubírat podobným směrem, může to odnést vaše zažívací ústrojí.

Střevní potíže

vás čekají v případě, že jíte tučná jídla ne nemáte dostatečný příjem vlákniny. A nemáte-li navíc ani dostatek pohybu, neměli byste se divit, že vám zažívací ústrojí začne vypovídat službu.

Zažívací potíže přicházejí s věkem

Není proto žádným překvapením, že s přibývajícím věkem často zažíváme různé zažívací potíže. Zácpa například postihuje pětkrát častěji starší lidi než mladší. Bolestivé žlučové kameny se obvykle objevují po čtyřicítce. V tomto věku se také objevuje syndrom dráždivého tračníku, který se obvykle projevuje žaludečními křečemi a střídáním průjmu a zácpy.

Pokles výkonnosti zažívání

To však není všechno. Po šedesátce nastává pozvolný pokles výkonnosti zažívacího ústrojí. V tomto věku začíná žaludek vylučovat menší množství žaludeční kyseliny, což je pravděpodobnou příčinou žaludečních bolestí. Může přitom dojít i k potlačení schopnosti těla vstřebávat vápník a železo a následkem toho i k osteoporóze a chudokrevnosti.

Stav svého zažívacího ústrojí

však můžete zlepšovat i s přibývajícími léty. Ve stáří obvykle přibývají potíže zažívacího ústrojí, ale vy se s tímto stavem nemusíte smířit. Tyto potíže lze z převážné části napravit. Jejich hlavní příčinou bývá obvykle kombinace nevhodné stravy, nedostatečného příjmu tekutin a nedostatku pohybu. Čím více budete dbát na dobré zažívání, tím snadněji můžete zpomalit stárnutí zažívacího ústrojí.

Pomocí rychlých a účinných postupů

můžete předejít tomu, aby vám trvalé potíže se zažíváním znepříjemňovaly život. Nabízíme vám proto několik účinných a jednoduchých způsobů, které vám pomohou zastavit stárnutí zažívacího ústrojí.

Předcházejte zácpě

Pravidelnost je termín, který se obtížně definuje, protože vyměšovací zvyky se do jisté míry liší od člověka k člověku. Pro některé lidi je normální chodit na toaletu jedno za tři dny, pro jiné třikrát denně. Zácpa se tedy obvykle definuje jako odchylka od stavu, který je pro vás normální. Pokud tedy chodíte na toaletu méně než jednou za tři dny nebo vám vyprazdňování střev působí potíže, zcela jistě máte nějaký problém. Zácpa není jenom obtížná. Opakované přepínání při vyprazdňování může vést k hemeroidům, což je stav, kdy se vlivem nadměrného tlaku rozšíří žíly v oblasti konečníku, jsou bolestivé a svědí.

Divertikulóza

Mnohem závažnější je však divertikulóza. Tento stav se vyskytuje především u lidí starších padesáti let a může jej vyvolat nadměrný tlak při vyprazdňování střev. Vnitřní tlaky v tlustém střevu někdy způsobí vychlípení stěny střeva. Také vychlípení má podobu malých váčků zvaných divertikly a proto se tento stav nazývá divertikulóza.

Divertikulózu neprovází bolest

ale může posléze vést k bolestivému stavu zvanému divertikulitida. Když se vychlípeniny ve střevě zanítí, můžete mít silné bolesti v oblasti břicha. Pokud tento stav neléčíte, může dojít k prasknutí – perforaci – vychlípeniny ve stěně tlustého střeva a k výronu hnisu a bakterií do břišní dutiny.

Podobné potíže způsobené zácpou je možné léčit, ale vhodnější by bylo jim předcházet. Stačí, abyste nepatrně změnili svůj životní styl a stravovací návyky.

Pro snadnější vyprazdňování střev

Pokud se chcete zbavit bolesti při vyprazdňování střev a udělat něco pro zdraví svého zažívacího traktu, zkuste změnit svůj jídelníček. Máme pro vás pár tipů, jak začít.

Jezte více vlákniny

Hlavní příčinou zácpy je nedostatek vlákniny ve stravě. Jinými slovy to znamená, že byste měli jíst růžičkovou kapustu a hrách – tedy vlastně všechno to, co jste jako děti nejspíš nesnášeli. Vláknina zlepšuje funkci svalů v tlustém střevu tím, že zvětšuje objem stolice a natahuje svalová vlákna střev, takže se lépe udržuje jejich pružnost.

Měli bychom jíst 20 – 30 g vlákniny denně

abychom si uchovali zdravé zažívací ústrojí a navíc měli pravidelnou stolici. Toto množství odpovídá zhruba třem hrnkům otrub.

Dopřejte si vlákninu navíc

Nemáte-li dostatečný příjem vlákniny ve stravě, doporučujeme ji doplnit uměle. Napoprvé si však nedávejte plnou dávku, může se totiž stát, že si s ní váš zažívací trakt neporadí. Můžete zkusit pšeničné nebo ovesné otruby, ale raději začněte užívat jen jednu lžičku třikrát denně s jídlem. Pak zvyšujte dávku na dvě lžičky a posléze na tři lžičky s každým jídlem. Vaše střeva si tak mohou na vyšší dávky vlákniny zvyknout.

Pijte hodně vody

Doporučujeme vypít denně šest až osm sklenic vody (tedy alespoň 1,5 litru, raději však více), což je nezbytný doplněk k vláknině přijímané ve stravě. Kombinace vody a vlákniny totiž zvyšuje objem stolice.

Zažívací potíže a sport - dbejte na dostatek pohybu

Pravidelné cvičení podporuje látkovou výměnu a napomáhá rychlejšímu průchodu potravy zažívacím traktem. U devíti mužů ve věku od 18 do 25 let, kteří byli v rámci jedné studie zařazeni do cvičebního programu, došlo k výraznému zkrácení doby, během které potrava prošla tělem. Z výsledků studie vyplynulo, že cvičení tuto dobu snižuje z 35 na 24 hodin.

Nespěchejte

Máte-li naspěch, dejte si prostě bonbon bez cukru oslazený sorbitolem. Bakterie v tlustém střevu totiž sorbitol využívají a produkují přitom trávicí kyseliny, jejichž zvýšené množství způsobí, že se do vnitřní dutiny střeva přečerpává z organismu větší množství vody – to pak napomáhá pohybu střev. Máte-li zácpu, chystáte se jít večer pryč a nechcete si dát projímadlo, vezměte si pár bonbonů bez cukru.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10507 (magazin-zdravi.cz#5002)


Přidat komentář