Wing Chun Kung Fu

Wing Chun Kung Fu – shaolinský klášter a jeho zničení. Proč se styl jmenuje po Wing Chun? Wing Chun Kung Fu a Yip Man (1893—1972). Wilhelm Blech - jediný nečínský žák Lok Yiu. Wing Chun v ČR.

Původ a historie Kung Fu

  • Wing Chun Kung Fu – shaolinský klášter a jeho zničení

Po určité době už to ale císaři začalo vadit. Jinak řečeno, dostal z té ohromné síly a duchovní pospolitosti mnichů strach. Co tedy s tím? Zničíme je všechny! A tak začal klášter i svou armádou dobývat. Traduje se, že se dovnitř nakonec dostal zradou, kdy jeden z mnichů zradil a nějakým způsobem uvolnil vojákům cestu. Všichi mniši byli vyvražděni kromě několika.

Pěti nejvyšším mistrům se podařilo uniknout a tak se rozešli každý na jinou stranu. Od této chvíle se Kung Fu vyvíjelo v několika zvláštních liniích.

Wing Chun Kung Fu – příběh Jim Wing Chun

Setkání Wing Chun s mistriní Ng Mui

Mistrině Ng Mui se nakonec usadila poblíž jedné vesnice, kam chodila nakupovat věci. Dcera majitele obchodu se jmenovala Jim Wing Chun a měla velký problém. Místní vysoký úředník ji chtěl za ženu a jí se absolutně hnusil. Jenže on si nechtěl dát říct rozumně a šel tak daleko, že od výhružek přešel k činu a uvěznil jejího otce.

Kung Fu

Jim utekla a uchýlila se k Ng Mui. Ta se rozhodla, že jí pomůže a naučila jí v co nejkratší době základy svého shaolinského stylu, který navíc sama vylepšila.

Wing Chun se vrátila do vesnice a veřejně před úředníkem prohlásila, že by si nikdy nemohla vzít muže, který není v boji dobrý ani tak, jako normální žena. Takovou veřejnou úražku si dotyční nesměl nechat líbit a zaútočil. Samozřejmě prohrál. Wing Chun sice nedokázala zachránit svého otce, ale pokoření jejího nechtěného ctitele bylo tak velké, že už jí dal navždy pokoj. Alespoň, co se týká milostných návrhů. Z civilizace musela odejít tak i tak.

Wing Chun Praha

Navštivte Wing Chun v Praze a naučte se toto tradiční bojové umění jak se předávalo z generace na generaci.

Proč se styl jmenuje po Wing Chun?

Wing Chun cestovala s mistriní Ng Mui, která ji zasvětila do všech tajů svého boje.

Ona sama pak se svým manželem styl ještě vylepšila a předala dál. Systémem mistr–student tak Kung Fu Wing Chun (údajně ho tak pojmenoval její manžel, ne ona) přetrvalo dále. Styl je dodnes vymyšlen tak, aby mohla i žena porazit dvojnásobně těžkého protivníka.

  • Wing Chun Kung Fu a Yip Man (1893—1972)

Wing Chun Kung Fu – existují písemné záznamy?

Veškerá historie Kung Fu byla vždy předávána ústně, z mistra na studenty, takže většina údajů může být zkreslená, či v přikreslená. První písemný záznam pochází od dr. Leung Jana.

Ten předal své umění pouze několika žákům. Současná linie je zachována díky Lok Yiu, který tento styl naučil své dva syny a poprvé také člověka mimo Čínu, kterého přijal jako adoptivního kung fu syna. Přijetí nečínského žáka vyvolalo po celé Číně rozruch, ale díky tomuto kroku se dostal wing chun kung fu mimo Čínu. Tímto žákem je SiFu Wilhelm Blech.

Po světě existuje samozřejmě celá řada modifikací Wing Chun Kung Fu, které přesto, že se nazývají Wing Chun, Wing Tsun apod. už mají s tradičním původním Wing Chun pramálo společného.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10529 (magazin-zdravi.cz#8587)


Diskuze a zkušenosti

Leon ce | 26.09.2009 20:28
Wing chun kung fu Wing chun kung fu je super styl. Chodím už pár let trénovat a musím říct, že se cítím zdravější a ve fyzické pohodě. Před tím jsem hrál fotbal tak s fyzičkou to bylo celkem v pohodě, ale ruce jsem rozhýbal až po dvou letech a to rozhýbal berte prosím s rezervou :)))) ještě se budu muset hodně hýbat...

Aneta | 28.09.2009 22:26
wing chun Všechny příznivce wing chun kung fu moc zdravím a chtěla by jsem jen všem děvčatům, které si myslí, že bojové umění je jen pro chlapy napsat, že wing chun je styl, který zvládá i ženská. Cvičím dvakrát týdně a na wingchun by jsem nenechala doposutit. Určitě doporučuji všem holkám, které nechtějí jen hopsat na areobiku.

Jovan | 01.10.2009 08:43
kung fu Kung fu je super. Skvělé na kondičku i na sebeobranu. Neznám lepší styl než wing chun.

Tommen | 27.10.2009 08:48
wing chun je o chytrosti Wing chun kung fu není tolik o "kulturistické" síle, ale hlavně o inteligentním pohybu. Každopádně síla tam samozřejmě je, ale je úplně jiná než čekáte. Asi jako když něco vypadá cca na 60-80kg a potom do vás narazí vlak.

Marek Poklud | 15.01.2010 20:23
Wingchun Wingchun Kung-fu si jako jeden z mála stylů zachoval tradici prakticky ve všem. Žádné soutěže, žádna komerce jen kung-fu. Wing chun doporučuji...

Tajemný Em | 28.08.2017 15:20
Delal jsem oboje. Pri konfliktu instinktivne pouzivam Wing Chun. Prijde mi to prirozenejsi, ale kdyz muzu dat ranu, tak se hodi box :) Nicmene jsem presel na Muay Thai, je to podle me nejjednodusi zalezitost (tim nemyslim se ho naucit, ale je tam jen nekolik technik) a sakra ucinna. Ve spojeni s brazilskym jiu jitsu je to pecka. Ale k tomu jsem se jeste nedostal. A jestli chces vedet co je ucinnejsi, tak se podivej na zapasy K1 a urci si sam, kterej styl prevlada. A pak je dulezite do jake situace se dostanes. V boji na zemi (coz se stava casto, ze spadnes v souboji) ti box moc nepomuze. Ale treba judo nebo to brazilske jiu jitsu ti pomuze hodne.

tomas | 06.09.2017 17:40
No wingchun je brutální

Pepa | 09.09.2017 12:09
Co jsem takhle zjistil tak je Wing Chun nejuznavanější styl kungfu v Hong Kongu

Vlado | 06.03.2018 11:38
U nás ve Wing Chun nejsou nacvičovány obranné manévry jako v mnoha bojových uměních nebo kurzech sebeobrany, ale místo toho plynoucí synergie útočných a obranných pohybů, které se uloží do podvědomí studenta a budou vyvolány, jakmile dojde ke kontaktu s útočníkem.


Přidat komentář