Vysokohorská turistika - outdoor sport

Ferraty (klettery) se dělí svou náročností do pěti skupin označených dle abecedy. Od nejlehčí trasy označené písmenem „A” kterou zvládnou i rodiny s dětmi, až po cesty nejnáročnější s kvalifikací „E” - black.

Vysokohorská turistika

Čím méně se v poslední době o vysokohorské turistice (VHT) mluví, tím více lidí se jí věnuje. Specifikou této aktivity je, že se jí většinou věnují připravení a ne náhodní účastníci. Některé formy VHT jsou velmi obtížné. Proto je vysokohorská turistika výborným základem a přípravou pro mnoho dalších extrémnějších činností.

Vysokohorská turistika - přínos pro člověka

VHT přináší návyk na pohyb a bivakování v terénu a vysokých nadmořských výškách. Učí orientaci a řešení obtížných situací v horách. Důležitá je zkušenost s týmovou prací a stanovením pravidel v takovémto týmu. VHT je základem pro všechna další „vylepšení” k dosažení extrémnějších podmínek. Například formou horských maratónů běžených s povinnou výbavou, jakým je slavný a velmi obtížný Mammut v Alpách.

Turistika nebo lezení? Obojí!

Jednou z forem VHT jsou tzv. Ferraty (klettery), které jsou na hranici mezi turistikou a lezením. Zřejmě každý vysokohorský turista se setkal s překonáním obtížných míst v horách jištěných řetězy, žebříky a lany. Zda od turistiky přejdete k lezení, je jen na vás.

Ferraty – železná cesta

Klettersteig, Via Ferrata, nebo chcete-li „železná cesta", je lezecká trasa se stálým železným jištěním, nejčastěji v podobě ocelového lana, upevněného pomocí kolíků do skály. Jištění je doplněno pomocnými stupy ve formě dalších kolíků nebo madel, které umožňují překonávat i velmi náročné úseky.

Nejbližší Ferraty jsou v Alpách

Ferraty najdeme po celém světě, ale pro nás nejbližší jsou v Alpách. Mnoho jinak nedostupných stěn, na které si dříve troufli jen ti nejzdatnější lezci, je osazeno železnými trasami, které i začátečníkům umožní vychutnat si pocit z jejich zdolání.

Ferraty podle náročnosti

Ferraty (klettery) se dělí svou náročností do pěti skupin označených dle abecedy. Od nejlehčí trasy označené písmenem „A” kterou zvládnou i rodiny s dětmi, až po cesty nejnáročnější s kvalifikací „E”. Na ty už byste neměli vyrážet bez přiměřených lezeckých znalostí a výborné kondice. Odolnost proti závratím a rovnováha jsou nutné. Je dobré se na náročnost předem informovat. Sestup bývá často mnohem náročnější než výstup. 

A nejdůležitější rady na závěr. Před cestou uzavřete kvalitní pojištění. Nelezte tam, kde na to nejste připraveni. Kde na to nemáte. V nejlepším případě ušetříte výdaje za vrtulník horské služby.

Vybavení pro Ferraty či klettersteig

Potřebujete takzvaný klettersteigový set, který vám zapůjčí v některých prodejnách sportovního vybavení. Tzv. inhibitor, jistící komplet, je sestaven ze dvou popruhů, které jsou svedeny u úvazu do speciální brzdy, a dvojice karabin. Ty musejí mít snadno otevíratelný zámek. Je lepší se spolehnout na značkový výrobek než na vlastní náhražky. Jsou známy případy, kdy i dvoumetrový pád přetrhl jinak atestované popruhy. Brzda u vašeho úvazu slouží právě k tlumení pádů, neboť železné lano ani metrový popruh není schopen absorbovat vzniklou pádovou energii.

  1. **Sedák - klasický lezecký úvaz, doplněný prsními popruhy, které zabrání vyklouznutí při pádu po hlavě. **
  2. **Přilba - často zanedbávaná část výstroje, která ale má své důležité opodstatnění. Lezci nad vámi mnohdy nechtěně uvolní kameny, které představují velké riziko. Lezci v Alpách zažili na kletteru i kamenovou lavinu, kterou spustil blesk. Pamatujte, že na krátkém lanu a úvazku daleko neuhnete. **
  3. **Obuv - pro tento druh lezení existuje specializovaná obuv, kterou ale mohou nahradit jakékoliv trekingové boty. Důležitý je pocit jisté chůze a schopnost lezení. **
  4. **Rukavice - zabrání oděrkám, kterým se při postupu po železném laně jinak těžko vyhnete. **
  5. Lano - na některé trasy je dobré přibalit alespoň 10 metrů dynamického lana. Jsou zde totiž úseky, kde je vynecháno železné jištění.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10519 (magazin-zdravi.cz#7965)


Přidat komentář