Taekwondo

Taekwon-do a jeho historie. Taekwon-do - člověk a příroda. Zápas taekwondo. Porušení pravidel taekwon-do. Technika boje taekwon-do. Stupně v taekwon-do. Vybavení bojovníků taekwon-do. Profil bojovníka taekwondo.

Taekwon-do a jeho historie

Jiní říkají, že taekwon-do jako první vyučoval mnich Bódhidharma v čínském klášteře Šao-lin. Třetí hypotéza má za to, že se taekwon-do inspirovalo okinawským karate provozovaným v 16. století.

Taekwon-do - člověk a příroda

Během okupace Koreje Japonci provozování tohoto umění zakázali, ale po osvobození bylo taekwon-do opět oživeno a obohaceno čínskými a japonskými technikami.

Název taekwon-do, „umění úderů a kopů”, vznikl v 50. letech 20. století. Tato forma bojového umění hledá** syntézu těla a ducha** skrze techniku a harmonii mezi člověkem a přírodou.

První mistrovství světa se konalo v jihokorejském Soulu v roce 1973, ženy soutěžily na mistrovství poprvé** roku 1987 v Barceloně**. Na olympiádě se taekwon-do objevilo v Soulu v roce 1988 jako demonstrační sport a roku 2000 v Sydney již jako plnoprávná olympijská disciplína.

Zápas taekwondo

Rozlišují se dva typy soutěží:** technické sestavy (pumse)**, kde soutěžící předvádí sérii pohybů a cviků proti jednomu nebo několika imaginárním protivníkům, a volný boj (kjoruki), kde spolu bojují 2 závodníci ze stejné váhové kategorie, kteří získávají body za zásah určitých částí soupeřova těla.

Pouze kjoruki je mezinárodní soutěžní disciplína

Dvojice bojovníků určí los, soutěží se v jednotlivcích i družstvech. V případě týmů určí vítězné družstvo součet vítězství získaných jeho jednotlivými členy. Bojuje se ve třech tříminutových kolech. Jeden bod získá ten, kdo povolenou technikou zasáhne soupeře úderem či kopem na solar plexus, žaludek či žebra nebo kopem do obličeje.  

Porušení pravidel taekwon-do

jako například údery nebo kopy pod pás, zásah do zad nebo zadní části hlavy, kopy kolenem, znehybnění, srážení a údery do obličeje, je** potrestáno varováním a bodovými srážkami.**

Body taekwon-do se během tří kol sčítají

vítězem je bojovník s vyšším počtem bodů z celého zápasu. V případě nerozhodného výsledku přiřkne rozhodčí vítězství bojovníkovi, který podle jeho názoru předvedl během zápasu lepší výkon.

Technika boje taekwon-do

** Devadesát procent** úderů tvoří kopy. Bojovník musí být schopen útočit a bránit se v nejrůznějších pozicích na zemi i ve vzduchu.

Série povolených technik

Přikrčení taekwon-do

Postoje jsou** přikrčené a pohyblivé**. Bojovníci se rychle pohybují, aby poskytovali soupeři co nejhorší cíl, a zároveň se snaží najít skulinku v jeho obraně a přinutit jej, aby ztratil koncentraci.

Technika nohou taekwon-do

Útočník se připraví ke kopu do žeber. Maximální sílu zajistí uvolněný pohyb doprovázený rotací v kyčlích. Obránce se chystá skočit.

Skok taekwon-do

Obránce skočí, mohutným odrazem se dostane mimo dosah útočníka.

Kop obloukem taekwon-do

Obránce se snaží o kop do hlavy. Síla pohybu vychází v kyčlích a propnutím nohy dosahuje značné výbušnosti.

Kryt taekwon-do

Kryt slouží k odražení kopu. Účinný kryt může zmenšit sílu útoku až o 75%.

Stupně v taekwon-do

Zlepšování techniky a dovednosti umožňuje bojovníkům postupovat do vyšších úrovní, symbolizovaných různými barevnými pásy. Na límci dobuku držitele černého pásu je černý proužek.

StupeňBarva pásu
**
10. kup (začátečník)
bílá
9. kup
bílá se žlutými pruhy
8. kup
žlutá
7. kup
žlutá se zelenými pruhy
6. kup
zelená
5. kup
zelená s modrými pruhy
4. kup
modrá
3. kup
modrá s červenými pruhy
2. kup
červená
1. kup
červená s černými pruhy
1. - 10. dan
**
černá se zlatými pruhy
## Vybavení bojovníků taekwon-do

 • chránič hrudi
 • ochrana trupu
 • ochrana hlavy
 • chránič rozkroku
 • chránič předloktí
 • chránič holeně
 • suspenzor
 • **pás **

Profil bojovníka taekwondo

 • Je** rychlý, silný a přesný**. Vrcholných výkonů dosahuje mezi 20 a 28 lety věku.
 • Důležitou součástí tréninku je přeražení předmětů, čímž si sportovci testují účinnost technik. Ovšem bojovníci mladší 18 let by se těmto cvičením měli vyhýbat, neboť při nich hrozí permanentní poškození prstů na rukou či na nohou.
 • Doplňkem tréninkového programu jsou vytrvalostní cvičení zaměřená na zvyšování srdeční frekvence a zlepšování fyzické kondice (plavání, běh, skoky přes švihadlo).
 • Zahřívání a strečink se zaměřují na nohy, kyčle a záda. Pokud šlachy a vazy nemají dostatečnou pružnost, omezí to správné provedení kopů a zvýší riziko natržení a výronů.
 • V Koreji se taekwon-do provozuje na základních, středních i vysokých školách.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10520 (magazin-zdravi.cz#8010)


Diskuze a zkušenosti

sebastian | 28.08.2017 15:34
taekwondu je spise gymnastika nez bojovy sport ... jinak modraky pres nohy rozkopany holene pot a krev k bojovym sportum patri


Přidat komentář