Squash

Hra se odehrává na relativně malé ploše mezi čtyřmi stěnami kurtu. Na začátku hry hráči vždy losují o podání. Poté je hra zahájena podáním z daného pole a výměna končí v případě, že míč spadne protihráči dvakrát na zem nebo jej vůbec nezasáhne.

Původ a historie squashe

První squashový kurt vznikl už v roce 1881 v Oxfordu, ale až v roce 1911 byla ustanovena pravidla této hry a stala se doménou anglických škol. Samotné slovo squash je pojmenováním zvuku, který vzniká při dopadu měkkého míčku o stěnu.

Squash

Squash je raketový sport založený na odrazu míčku o stěnu.

Než Vám vysvětlíme principy hry, nabídneme Vám squash centrum , kde si tyto principy můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Squash a fitness centrum ARBES v Praze

Chcete si zasportovat a odreagovat se od každodenních poviností? Navštivte squash a fitness centrum v Praze. Arbes centrum Vám nabízí herní plochu o dvou kurtech od společnosti Fiberesin. Pokud si jdete tento sport zahrát poprvé, ve squash centru si můžete zapůjčit veškeré vybavení k tomu potřebné.

Možnosti squash a fitness centra jsou rozsáhlé. V posilovně můžete zapracovat na své postavě na 21 strojích. Využít můžete individuálního tréninkového programu od osobního trenéra. Pokud zároveň toužíte po krásně opáleném těle využijte solárium. Relaxovat dále můžete v sauně a nebo se můžete nechat hýčkat na masáži. Masáže jsou prováděny formou reflexní terapie, které můžou mít například protistresové účinky.

Pokud nebudete vědět kde si zajít s přáteli zahrát squash, věříme, že pokud zvolíte squash a fitness centrum Arbes, odejdete spokojeni a zároveň využijete i ostatních služeb, které centrum v Praze nabízí. Na základě zkušeností našich čtenářů věříme, že se do squash a fitness centra budete rádi vracet.

Principy a zásady hry

Hra se odehrává na relativně malé ploše mezi čtyřmi stěnami kurtu. Na začátku hry hráči vždy losují o podání. Poté je hra zahájena podáním z daného pole a výměna končí v případě, že míč spadne protihráči dvakrát na zem nebo jej vůbec nezasáhne.

Jednou ze zásad hry je naučit se své údery dobře mířit. Jestliže se hráč dotkne raketou nebo částí těla protihráče, zahrává se nové podání.

Hráč nesmí svému protihráči žádným způsobem překážet, nesmí krýt míček nebo mu stát v cestě, nelze zahrát míček na své nebo partnerovo tělo.

Pokud hráč stojí na dráze dopadu míčku, mělo by dojít k přerušení hry. Pokud k tomu dojde při podání protihráče, je mu přidělen tzv. "stroke" ( bod při vlastním podání). Pokud chyboval podávající hráč, dochází ke "ztrátě" (což jistě znáte z jiných raketových sportů).

Nový míč - LET - nerozhodná výměna. Podávající hráč podává znovu ze stejného pole podání. Let se nařizuje v případě, že došlo k přerušení hry za nejasných okolností (nedošlo ke zřejmé chybě ani jednoho z hráčů).

Jak se počítají body

Utkání ve squashi se hraje na dva či tři vítězné sety do 9 bodů. Jestliže stav setu je 8 : 8, určí hráč na příjmu, zda se bude hrát do 9 nebo 10 bodů.

O straně podání rozhodne podávající hráč. Při každém následném nerozhodném stavu 8 : 8 v setu se hraje do stavu bodů (9, 10) již dříve určeném přijímajícím hráčem. ## Možná rychlost míčku a hry

Squash se hraje s míčky, označenými tečkou nebo tečkami.

  • modrá tečka - znamená rychlý míček a je určena pro úplné začátečníky
  • červená tečka - míček je středně rychlý, určen pro středně pokročilé hráče
  • bílá tečka - pomalý míček pro pokročilé
  • žlutá tečka - určena pro profíky, protože takto označený míček je velmi pomalý a skoro se neodráží

Jaké je vhodné oblečení pro squash

Zvolte si pohodlné a vzdušné oblečení (po hodině intenzivní hry budete opravdu propocení) a dbejte na obuv, která nemá černou podrážku (nechcete přece na kurtu zanechávat černé rýhy).

Přibližná cena squashe

Cenové relace se pohybují přibližně od 60-150 Kč za půl hodiny za kurt. Jistě najdete výhodnou nabídku pernamentek.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10515 (magazin-zdravi.cz#7180)


Přidat komentář