Sportovní aerobik

Historie sportovního aerobiku ( ne areobiku). Aerobik si získal velkou oblibu. První mistrovství světa aerobiku pod záštitou FIG. Soutěž ve sportovním aerobiku. Kategorie ve sportovním aerobiku.Technika sportovního aerobiku.Vybavení sportovní aerobik.

Historie sportovního aerobiku

První autor aerobních cvičení americký armádní lékař Kenneth Cooper, u svých vojáků kladl důraz spíše na kardiovaskulární cvičení než na klasické posilování. Od roku 1968 se Cooperovy metody zdokonalovaly, ale teprve koncem 80. let 20. století se aerobik stal mezinárodní soutěžní disciplínou pro muže i ženy.

Aerobik si získal velkou oblibu

Tento sport si získal velkou oblibu nejprve v USA a pak v Evropě a v Brazílii, jejíž sportovci excelují v individuálních, párových i týmových soutěžích.

První mistrovství světa aerobiku pod záštitou FIG

se konalo v Paříži v roce 1995 a účastnilo se jej 34 států. Starší tradici mají soutěže ANAC a FISAF, pod kterou soutěží i ČR. Česká republika zaujímá přední místo, protože každoročně ze soutěží FISAF – MS vozí nejcennější medaile.

Soutěž ve sportovním aerobiku

Na dynamický hudební doprovod podle vlastního výběru cvičí soutěžící 1 minutu 45 sekund trvající sestavu, která vyžaduje sílu statickou i dynamickou, pohyblivost a dobrou koordinaci. Sestava musí obsahovat 12 prvků, minimálně jeden z určených čtyř skupin. Hudba a choreografie musí začínat i končit ve stejný okamžik. Sportovec se musí pohybovat v souladu s hudbou po celé soutěžní ploše. Originální výraz a intenzivní aerobní vazby dělají z této disciplíny zajímavou podívanou. Soutěžící musí být starší 18 let.

Kategorie ve sportovním aerobiku

Jednotlivci (muži a ženy), páry, trojice a šestičlenná družstva. Písmeno A značí jednotlivce, B pak páry a družstva.

Technika sportovního aerobiku

Sestava musí obsahovat základní aerobní pohyby, jako jsou kopy, výpady, chůzi a běh, střídavé přednožování a skoky, stejně jako další prvky určené obtížnosti. Prvky se dělí do skupin:

Dynamická síla - sportovní aerobik

Kliky jednoruč i obouruč, volné pády, kroužení, Wenson apod.

Statická síla- sportovní aerobik

Hlavně podpory prosté i smíšené.

Rovnováha- sportovní aerobik

Výdrž v určité pozici.

Skoky - aerobik

Skoky odrazem jednonož i snožmo (roznožmo, schylmo, s obraty, nůžky).

Pohyblivost

Cviky s velkým rozsahem, a to jako polohy (provazy), i v dynamickém provedení.

Vybavení při soutěži ve sportovním aerobiku

Dres aerobik

Striktně předepsaný - pro ženy přiléhavý jednodílný, doplněný punčochami v tělové barvě, pro muže jednodílný či dvoudílný.

Boty na aerobik

Musí být pružné, poskytovat pevnou oporu a absorbovat nárazy. Nejčastěji jsou bílé, i kdyžto pravidla nepředepisují.

Profil sportovce aerobiku

Sportovci jsou vytrvalí, silní a ohební, mají perfektní smysl pro rytmus a skvělou koordinaci. Základem tréninku jsou cviky na kardiovaskulární bázi, doplňkem je posilování všech svalových skupin.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10510 (magazin-zdravi.cz#5348)


Přidat komentář