Speleologie - průzkum jeskyní

Co je to speleologie. Speleologie a výbava. Oblečení a výbava - speleologie. Světla a lampy do jeskyní. Pod pojmem speleologie si nepředstavujeme jenom lezení do jeskyní. Speleologie zahrnuje také podzemní prostory, povrchové krasové jevy, geologie ad.

Co je to speleologie

Pod pojmem speleologie si nepředstavujeme jenom lezení do jeskyní. Speleologie zahrnuje také zájem o podzemní prostory, ať už přírodní nebo vytvořené člověkem, ale také o jevy, které s těmito útvary souvisejí - povrchové krasové jevy, vznik krasové krajiny, geologie, jeskynní flóra a fauna. ## Speleologie a výbava

Toto naše pojetí speleologie předpokládá zvládnutí speleoalpinistických technik mezi něž patří také tzv. jednolanová technika. S její pomocí sestupujeme a vystupujeme po laně, stavíme lanové lávky, lanovky atp.

Oblečení a výbava - speleologie

Takto široce pojatá koncepce speleologie nabízí mnoho různých zájmových alternativ trávení volného času v přírodě pravšechny generace. Obvyklou výbavu pro outdoorové činnosti je třeba pro speleologii změnit a doplnit o tyto součástí výstroje:

  • Svrchní oblečení - celotělové, bez kapes, odolné vodě a zimě, z nenasákavého materiálu.
  • Spodní oblečení - je vhodné celotělové, z dutých vláken.
  • Obuv - dostatečně pevná, chránící nohu a kotník před mechanickými vlivy, chladem a vlhkostí.
  • Ponožky - nejlépe z dutých vláken, na povrchu chráněné proti rychlejšímu opotřebování, dvouvrstvé.
  • Rukavice - chrání ruce před špínou a vlhkostí, což oceníte především při fotografování.
  • Helma - musí mít atest, podhradní pásek musí vycházet ze dvou bodů na každé straně helmy.
  • Svítilna - každý účastník musí mít dvě na sobě nezávislé svítilny.

Světla a lampy do jeskyní

Elektrické světlo

Vhodné na krátkodobé expedice, orientačně do 10 hodin. Existuje množství typů baterií, akumulátorů, žárovek a jiných elektrických zdrojů světla. Kapacitu (zdroje proudu) je třeba plánovat na dvojnásobnou dobu, než je plánovaná expedice. Je nutné nosit náhradní žárovku! ### Karbidová lampa

Nejvhodnější a nejpoužívanější světlo na dlouhodobé expedice a výlety. Svítí, pokud je karbid a voda, snadno se doplňuje. Náplň je nutné plánovat na dvojnásobnou dobu, než je plánovaná expedice. Lampa nabízí nejlevnější provoz, nejlepší poměry světlo/cena a světlo/hmotnost. Svítí na všechny strany, dává možnost představy o prostoru celé jeskyně, je však náročná na údržbu a vyžaduje zkušenosti s provozem. Produkuje odpad. V některých rezervacích je používání zakázáno. Další náhradní zdroj světla není nikdy na závadu, např. baterka, která může být připevněna na helmu pomocí gumových pásků. Dobré jsou diodové čelové svítilny s malou spotřebou elektrické energie.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10518 (magazin-zdravi.cz#7952)


Přidat komentář