Horské a turistické boty

Horské boty - outdoorové vybavení. Boty na hory. Výběr sportovní obuvi - široký výběr. Každý potřebuje jiné boty. Komfort a lehkost bot. Tvarování podrážky, stabilita a odolnost. Univerzální horská bota. Současný trend sportovního obuvnictví.

Horské boty - outdoorové vybavení

Pohory jsou tedy boty do náročného horského terénu, často si musí poradit s abrazí, teplotními výkyvy, sněhem, ledem, sutí i těžkým nákladem. To vše zůstává stejné, ale provedení, vzhled, technologie i použité materiály se neustále vyvíjejí a mění.

Boty na hory

Začněme malým ohlédnutím do historie. Od revoluční změny v roce 1937, kdy Vitale Bramani obdařil všechny následovníky profilovanou gumovou podrážkou místo okovaných bot, se delší dobu zase tak moc nedělo. A to neplatilo jen pro boty, ale téměř pro veškeré outdoorové vybavení. S rostoucí popularitou pobytu v přírodě došlo i na další velkou změnu, a tou bylo v osmdesátých letech minulého století použití Gore-Texu v botách pro zajištění nepromokavosti. A dnes? Stále se setkáme s podrážkami se žlutým označením Vibram i s visačkami ukazující na vnitřní materiál Gore-Tex. Co se tedy změnilo? V podstatě skoro vše - klasické vysoce odolné celokožené pohory se šitou podrážkou se sice stále vyrábějí, ale hrají dnes už jen okrajovou roli pro několik málo skalních příznivců.

Výběr sportovní obuvi - široký výběr

Trendem dnešní uspěchané doby je komfort a lehkost. Vývoj v materiálech jde neustále kupředu a dnešní spotřební společnost tlačí uživatele do vyšších a vyšších výkonů a přitom do kratší a kratší doby, kterou mohou na samotné akci strávit. Výrobci samozřejmě těmto požadavkům vycházejí vstříc. Nabídka modelů jednotlivých značek je více než pestrá, a tak je možné vybrat si botu přesně podle svých představ. Každopádně je třeba dobře si vybrat a není to záležitost na jedno odpoledne.

Každý potřebuje jiné boty

Navíc nelze jednoduše poradit jak vybrat nejlepší botu pro každého. Zde se bavíme o jednotlivých parametrech pro rozhodování, které si však každý musí porovnat se svými požadavky pro své boty a jejich používání. Jiné požadavky bude mít člověk, chodící mnoho kilometrů po horách na Balkáně či v Tatrách a jiné člověk šplhající po ledovcích v Alpách.

S mačkami nebo bez maček?

Návrh konstrukce boty je determinován předpokládaným použitím a velkým přelomem je, pokud jsou boty vhodné pro použití s mačkami, nebo ne. U pohorek se předpokládá, že by měly být vhodné alespoň na kloubové řemínkové mačky. Lehčí modely nevhodné na mačky nejsou určené pro použití v náročném terénu.

Komfort a lehkost bot

Co padlo na oltář trendu dneška a co nám to přineslo? Úspěšné boty musí být anatomicky tvarované, lehké, pevné, stabilní, nepromokavé a přitom prodyšné. Skromný požadavek, není-liž pravda? Podívejme se na jednotlivé konstrukční prvky moderních pohorek.

Materiál obuvi - kůže nebo syntetika?

Kvalitní useň je stále nejpoužívanější materiál, ale ztrácí své výsadní postavení. Velmi výrazně se začínají prosazovat moderní syntetické materiály. Jsou lehčí, prodyšnější a snadněji zpracovatelné. Rozumným zkombinováním a tím využitím dobrých vlastností jednotlivých materiálů jsou svršky odolné, stabilní a přitom lehké. Výrazně stoupá také zastoupení gumy na různé obsázky a zesílení pro zajištění ochrany před mechanickým opotřebením a plastických hmot v provedení stabilizátorů, výztuh nebo přímo exoskeletu pro zajištění stability svršku, a tím celé boty. Nezanedbatelnou výhodou je také rychlejší vysychání, lepší tepelná izolace a jednoduchá údržba. U vnitřních materiálů dnes už zcela převažují materiály syntetické, a to převážně nepropro, jako je Gore-Tex, Sympatex či eVent, a materiály zajišťující lepší tepelnou izolaci, nebo dokonce termoregulační materiály PCM.

Životnost materiálů - obuv

Často diskutovanou otázkou však zůstává životnost těchto materiálů. Problémem totiž je to, že při jejich poškození dochází k výraznému znehodnocení vlastností boty a při intenzivnějším či méně opatrném používání je tu riziko, že vnitřní nepropro materiál vydrží plně funkční cca rok. Celokožené vnitřky jsou i nadále v nabídce a jsou velice komfortní a při vhodné údržbě mají dlouhou životnost. Nevýhodou zůstává, že během akce se špatně udržují a dlouho schnou. Pozor na to, že při namočení a propocení je useň mnohem náchylnější k poškození a to, co by při správném používání bez problému vydržela, v nepříznivých podmínkách vydržet nemusí.

Tvarování podrážky, stabilita a odolnost

Profilování podešve podle požadovaných vlastností je velmi rozmanité. Některé profily jsou spíše pevnější pro delší životnost a pevnost hran podrážky při lezení po malých stupech či při kopání stupů ve firnu. Jiné jsou spíše na přilnavost k terénu za cenu většího opotřebení. Nutno dodat, že dlouhodobá chůze po pevném drsném povrchu jako je beton je na profilovanou podrážku z hlediska opotřebení velíce náročná.

Profil podrážky bot

S profilováním podrážky souvisí její tvarování a pevnost bot. Pevnost zajištuje vnitřní výztuha - stélka. Platí, ze čím náročnější terén a čím těžší náklad, tím pevnější botu vyžadujeme. Pro pohodlnou chůzi je také nutné kvalitní odpružení, které pohlcuje nárazy při chůzi po pevném povrchu, zejména při sestupech. U pohorek se ještě rozlišuje, zda je bota určena více k lezení, nebo spíše k chůzi v náročném terénu s případným lezením. Pokud převažuje chůze, je podrážka tvarována do kolíbky. Vzhledem k tvarování je třeba při výběru správné velikosti boty věnovat dostatečnou pozornost tomu, aby osa odvalování podrážky byla pod nohou v přirozeném místě.

Rychloupínáky u pohorek

Tvarování podrážky ovlivňuje i použití maček. U pohorek jsou časté zářezy pro uchycení rychloupínáků maček. Přesto je vždy třeba vyzkoušet kompatibilitu konkrétního modelu boty s mačkami, protože se zejména u rychloupínáků může stát, zeje pata nebo špička příliš široká na daný typ maček.

Boty - stabilita je základ

Překvapivě dobře si moderní pohorky vedou v oblasti stability, i při nízké hmotnosti díky anatomickému vyztužení zajišťují především příčnou stabilitu boty. V závislosti na typu boty je také různě stabilizován pohyb v kotníku. Méně u lezeckých bot, kde je nutná přesnější práce nohou, a více u bot pro chůzi s nákladem. Důležité je, aby noha nebyla moc omezována v předozadním pohybu pro snadné výstupy a sestupy a přitom v bočním pohybu bota nohu stabilizovala. Aby byla zachována odolnost i v náročném terénu, jsou moderní pohorky velmi často vybaveny vysokou obsázkou a zesílením exponovaných míst. Samozřejmě ani tato ochrana nepostihne všechny možné nástrahy terénu tak se může stát, že dojde k poškození nad samotnou obsázkou. Tam je pak poškození horší a pokud jsou vaše boty namáhány více netradičně ze všech stran, je pořád nejodolnější celokožený svršek s minimem švů i za cenu vyšší hmotnosti a ceny.

Univerzální horská bota

Výsledkem vývoje je jakási univerzální horská bota anebo pohorka 21. století. V nabídce téměř každého výrobce je několik univerzálních pohorek - tedy překvapivě lehkých a přitom pevných bot pro delší chůzi v náročném horském terénu. Nejčastěji mají vysokou gumovou obsázku tvarovanou podrážku do kolíbky, zadní zářez na zadní rychloupínák pro mačky a svršek doplněný odolným syntetickými tkaninami.

Současný trend sportovního obuvnictví

Specializací k univerzálností. Specializovaných modeluje čím dál více, na druhou stranu se prosazují také univerzální pohorky. Moderní materiály, lehkost a komfort je to, na co nové modely lákají uživatele. Smířit se však musíme s kratší předpokládanou životností odlehčených modelů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10523 (magazin-zdravi.cz#8034)


Přidat komentář