Co je nutné mít během boxu

Tím prvním, co by si měl každý začátečník obstarat, jsou bandáže chránící pěst a zápěstí ruky před úrazy. Bandáže jsou vyráběny v různě dlouhém provedení a jako materiál se využívá bavlna nebo polyester.

Nutná výbava - Správná obuv

Sportovec, který se poprvé setkává s boxerským tréninkem, potřebuje pouze pohodlné sportovní oblečení a obuv. Pro box se vyrábí speciální obuv, slangově zvaná „box-boty”,ale pro trénink postačí i běžně vyráběné boty pro halové sporty, nejlépe na squash nebo sálovou kopanou. I většina profesionálních boxerů je k tréninku využívá. Vše ostatní si může sportovec dokoupit postupně, s přibývajícími zkušenostmi. V boxerských tělocvičnách zpravidla bývá tréninková výstroj k zapůjčení.

Nutná výbava - Dostatečně si chránit pěsti

Tím prvním, co by si měl každý začátečník obstarat, jsou bandáže chránící pěst a zápěstí ruky před úrazy. Bandáže jsou vyráběny v různě dlouhém provedení a jako materiál se využívá bavlna nebo polyester. Nejlepší jsou polopružné (kombinace bavlna a polyester), na trénink mohou být delší (4 – 5 metrů), k zápasům amatérů jsou předepsány bandáže o délce 2,5 metru. V zápasech profesionálních boxerů jsou povoleny bandáže v libovolné délce a je možno používat látkové samolepicí pásky, tzv. taping.

Nutná výbava - Boxerské rukavice

Dalším vybavením jsou rukavice určené k práci na aparátech, tzv. pytlovky. Jsou poměrně lehké, ale pevné, a v různém provedení. Nejčastějším materiálem, ze kterého se tyto rukavice vyrábějí, je kůže, případně technická kůže, a jako výplň se používá molitan, pryž nebo lisované látky.

Základní typ pytlových rukavic má konstrukci blízkou klasickým boxerským rukavicím. Při vývoji rukavic je hlavní důraz kladen na pružnost a zároveň tuhost výplně a také na její tvar, aby rukavice dobře absorbovaly energii nárazu při dopadu na cíl.

Poměrně oblíbeným typem pytlových rukavic jsou tzv. bezprsté rukavice, známé i ze zápasů ve stylu Free Fight. Rukavice kopíruje anatomický tvar ruky, proto ji pevněji svírá a pásek kolem zápěstí podporuje zpevnění zápěstí při úderu.

Nutná výbava - Chrániče zubů

Až po zvládnutí základů úderových technik se sportovec dostává k nácviku ve dvojici a následně ke cvičným bojům, tzv. sparingům. K tomu je již nezbytné zakoupit si chrániče zubů (nejčastěji se používá jednostranný, pouze na horní zuby) a samozřejmě sparingové rukavice.

Nutná výbava - Boxerská helma

K dalšímu vybavení pro box, které boxeři využívají při cvičném boji a v zápasech, patří boxerská helma. Vyrábí se v několika různých variantách, které se odlišují ochranou obličeje. Nejjednodušší helmy jsou tzv. zápasové, které jsou elektronicky testovány a schvalovány výkonným výborem mezinárodní amatérské boxerské asociace pro užití v ringu.

Trochu jiným typem jsou pak různě tvarované helmy sparingové, mající zpravidla ještě silnější vrstvu ochranné hmoty a chránící i lícní kosti, případně i bradu a ústa. Je tedy patrno, že na ochranu zdraví zápasících boxerů je při vývoji ochranných pomůcek vynakládáno mnoho úsilí.

Nutná výbava - Suspenzory

Dalším nezbytným vybavením pro zápasení boxerů v ringu je chránič genitálií, zvaný suspenzor. Při cvičných bojích nebývá zpravidla tak často využíván. Boxerská organizace myslí i na ochranné pomůcky pro dívky a ženy věnující se boxu pro ně platí nařízení, že pro boje v ringu musí užívat pevné plastové chrániče prsou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10526 (magazin-zdravi.cz#8246)


Přidat komentář