Australský fotbal

Historie australského fotbalu. Založení Victorian Football League. Australský fotbal a průběh utkání. Bodování australského fotbalu. Technika při hře. Vybavení pro australský fotbal.

Historie australského fotbalu

První verze hry a oficiálních pravidel se vyvinula v roce 1858, ve stejném roce se odehrálo i prvníoficiální utkání mezi Melbourne Grammar Schoul a Scotch College.

Založení Victorian Football League

roku 1896 znamenalo začátek velké expanze. Tou dobou se začala konat i utkání mezi jednotlivými provinciemi, kterých se kolem roku 1914 účastnila většina australských států.

Velké finále

Každoroční mistrovství končí v září Velkým finále, zápasem mezi dvěma finálovými mužstvy, který dnes přitahuje více než 5 milionů televizních diváků.

Australan Football League

Na počátku 90. let se Victorian Football League přejmenovala na Australan Football League (AFL). Díky vzniku Ansett Cupu, což je letní mistrovství, je fotbal ve středu zájmu australského publika celý rok.

Australský fotbal a průběh utkání 

Na počátku každé čtvrtiny a po každém gólu uvede rozhodčí míč do hry prudkým úderem o zem ve středovém kruhu. Ve středovém čtverci mohou z každého mužstva stát pouze centr, rover a dva followeři.

Utkání

Utkání sestává ze čtyř 20minutových čtvrtin, které se obvykle prodlužují, čímž se kompenzuje doba přerušení během hry (kvůli zraněním, střídáním apod.).

Proti sobě stojí 2 mužstva o 18 hráčích

každé se snaží umístit nebo kopnout míč mezi soupeřovy brankové tyče. Vítězí mužstvo, které získá více bodů.

Hráči nesmějí hodit míč spoluhráči

nejprve je nutné trefit jej nohou. Hráč se může s míčem pohybovat bez omezení, pouze se jím musí každých 15 m dotknout země. Pokud je hráč faulován, získává volný kop z místa faulu. Hráč nesoucí míč může být zastaven nebo držen za jakoukoliv část těla mezi rameny a koleny. Hráč musí mít vždy možnost přihrát míč.

Fotbalista, který se nachází v okruhu 5 m od míče, může být strkán nebo zastavován, ale ne držen. Hráč držící míč se může bránit proti útočníkovi tak, že jej odstrkuje volnou rukou.

Bodování australského fotbalu

Gól (za 6 bodů) je platný pouze tehdy, když míč projde přímo mezi brankovými tyčemi a to po přímém kopu, aniž se jej dotkne jiný hráč.

„Behind”

(za bod) padne v případě, že míč projde mezi brankovou a koncovou (behind) tyčí, pokud trefí brankovou tyč nebo pokud je donesen nebo dostrkán za brankovou nebo koncovou čáru.

Pozice hráčů 

Mužstvo sestává z 18 hráčů, kteří jsou rozmístěni v pěti řadách v poli, a čtyř náhradníků. Každý hráč má specifickou strategickou pozici, ale může se pohybovat volně po celém hřišti. Rover a dva followeři zůstávají v každé fázi hry poblíž míče.

Technika při hře

Mark (lapení)

Mark platí, pokud hráč chytí míč vykopnutý spoluhráčem vzdáleným nejméně 10 m dříve, než se míč dotkne země nebo jiného hráče. Hráč, který lapil, má možnost přihrávky nebo volného kopu což je důležitý strategický prvek. bez obtěžování soupeře,

Handballing (přihrávka rukou)

Rychlost tohoto prvku z něj činí výborný útočný manévr. Míč leží v dlani namířené požadovaným směrem, hráč jej odpálí úderem sevřené pěsti druhé ruky do spodní strany ruky s míčem.

Vybavení pro australský fotbal

Hraje se v šortkách, nátělníku bez rukávů (s číslem podle pozice hráče) a podkolenkách, vše v týmových barvách. Povoleny jsou pouze chrániče úst a holení a lehký chránič hlavy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10521 (magazin-zdravi.cz#8016)


Přidat komentář