Léčba hemeroidů, která zabírá

Léčba hemeroidů nemusí vždy spočívat v operaci. Ani tomu tak ve většině případů není. Hemeroidy jsou pro mnohé nepříjemným onemocněním, které je však díky pokrokům medicíny snadno léčitelné, především v raném stádiu nemoci.

Co jsou hemeroidy

Hemeroidy představují spleť žil v oblasti konečníku. Tyto žíly mají úplně všichni. Správné označení hemeroidů je až onemocnění těchto žil. Nemoc žil v konečníku se projevuje určitými příznaky, podle kterých je tato nemoc snadno rozpoznatelná. Slovo hemeroid pochází z řečtiny. V překladu znamená** tok krve.** Hemeroidy se vyskytují v řitním kanálu, který se nachází v posledních cca 3 cm tlustého střeva. Tato krátká část tlustého střeva je pod svým povrchem přímo protkána cévami, které tvarově vytváří jakési polštářky. Ty se ve střevě člověka nachází po celý jeho život. Pokud však dojde z nějakých příčin k jejich zvětšení, začne se tento stav projevovat svěděním, krvácením a nepříjemnou bolestí.

Jak vznikají hemeroidy

Hemeroidy vnikají zánětem křečových žil v konečníku, v důsledku čehož dochází k jejich rozšíření. Cévy v oblasti konečníku vytváří cévní pleteň a ta se skládá z drobných tepének. Tyto tepénky přivádí do oblasti konečníku krev z drobných žilek, což je však normální zdravý stav. Pokud je člověk zdravý a netrpí hemeroidy, pak krev do řitní oblasti přitéká a opět odtéká. Jestliže však vznikne zánět, a dojde k porušení některých cév a žil, pak už přichází na řadu tvorba hemeroidů.

Důležitá je včasná diagnóza hemeroidů

Je důležité, aby člověk, u kterého se objeví potíže a první příznaky hemeroidů, navštívil doktora bezprostředně poté. Včasná diagnóza je důležitá. V mnoha případech odkládají lidé návštěvu i na několik měsíců nebo let, protože je jim celá problematika nepříjemná, obzvlášť proto, že se jedná o řitní oblast. Lidé se za nemoc stydí a obávají se nepříjemného vyšetření. Je velkou výhodou pro pacienta, pokud se rozhodne navštívit lékaře hned při prvotních potížích. V takových případech se může pacient zbavit hemeroidů během několika krátkých lékařských zákroků prováděných ambulantně. V opačném případě může léčba vyžadovat hospitalizaci a delší pracovní neschopnost.

Jak lze odstranit hemeroidy?

Hemeroidy lze odstranit nechirurgickými metodami, které jsou pro pacienty šetrné a jsou takřka bez bolesti. Vždy je nutné pacienta vyšetřit a na základě zjištěných poznatků stanovit nejvhodnější postup léčby a způsob provedení zákroku. Jednou z metod je podvázání hemeroidu speciálním kroužkem nebo např. fotokoagulace laserem. U obou metod dochází k přerušení přívodu do žilního uzlu. Ten po určité době odumře a během několika následujících dnů odejde společně se stolicí. Stává se, že žilní uzel odpadne už druhý den po provedeném zákroku.

Druhy hemeroidů

Hemeroidy se dělí na zevní a vnitřní. Zevní hemeroidy poznáte tak, že jsou vyklenuty kolem řitního otvoru. Tyto se projevují svěděním, vlhkostí, dráždivostí kůže, a jsou nepříjemné, neboť očištění po stolici je kvůli nim ztíženo. Vnitřní hemeroidy se nachází vevnitř konečníku. Začínají se projevovat pocitem tlaku, který se podobá zácpě. Dalším příznakem je krev ve stolici a po stolici, která zůstává na toaletním papíru, nebo kape do toalety. Pokud se jedná o vyšší stupeň hemeroidů, můžou být vyhřezlé ven z konečníku. Pokud se vyskytne po stolici na toaletním papíru krev, měli byste zbystřit. Je nutné tento příznak brát s největší vážností, protože krvácení bývá v některých případech projevem rakoviny. Vnitřní hemeroidy pacienti často podceňují a čekají, že sami vymizí bez návštěvy lékařů. Samoléčba není doporučována, protože můžou pouze zmírnit nepříjemné pocity, avšak pouze oddaluje řešení a následně ústí do závažnějších problémů. Vnitřní hemeroidy neustále dorůstají. Bez odborné léčby samy nezmizí.

Příznaky hemeroidů

Obvyklým příznakem hemeroidů není bolest v konečníku. Bolest v konečníku totiž značí již akutní komplikace, které je nutné bezodkladně řešit. Bolest v konečníku pacient pociťuje v případě, kdy jsou vnitřní hemeroidy ucpané krevní sraženinou, pokud jsou již zaškrcené, nebo se nachází v konečníku trhlina. Běžným příznakem nebývá ani tmavá nebo sražená krev ve stolici. Může být sice hemeroidního původu, ale nebývá to typickým projevem nemoci, neboť obvykle se krev při hemeroidech nachází ve vyšších partiích střeva. Prvním příznakem hemeroidů bývá jasně červená krev na stolici, dále svědění řitního otvoru, tlak v konečníku jako při tlačení stolice nebo při zácpě a mokvání. Pokud nebyly hemeroidy odstraněny v časném stádiu, pak dochází k výhřezu sliznice konečníku s hemeroidy navenek. Pokud dojde k výhřezu, pak tento stav již není možné řešit ambulantně, ale je potřeba podstoupit chirurgický zákrok s hospitalizací.

Léčba hemeroidů

Lékaře je nutné navštívit vždy bezodkladně při prvních projevech, aby lékař případně vyloučil, že se jedná o závažnější onemocnění, např. o kolorektální karcinom. Základní léky proti mírným formám hemeroidů jsou volně prodejné. Jde o speciální masti na hemeroidy a čípky. Pokud trpíte vnějšími hemeroidy, pak je nutné dodržovat důkladnou hygienu a postiženou oblast koupat v odvarech z dubové kůry nebo z heřmánku.

Odstranění hemeroidů bez operace

I to je možné a to v mírnějších případech onemocnění hemeroidy. Jde např. o jejich podvazování, použití infračervené fotokoagulace nebo o zmražení hemeroidů. U nás se podvazování provádí nejčastěji, jde o nejrozšířenější léčbu u nás. Děje se tak pomocí gumového kroužku.

Pokud budete jednat včas a nebudete svůj problém oddalovat, pak se vyhnete operaci. Léčit hemeroidy se dá speciálními mastmi a čípky, které v rané fázi vždy zabírají. Pokud je však nemoc v již pokročilém stádiu, pak se operaci nevyhnete. Před vstupním vyšetřením není nijak nutné pacienta speciálně připravovat. Není důvod držet dietu a užívat přípravky, aby se důkladně vyprázdnil. Aby nebylo vyšetření pacientovi nepříjemné, pak se během vstupního vyšetření používá znecitlivující mesocainový gel. Zákroky jsou bezbolestné, protože se provádějí tam, kde se nachází minimální počet nervových vláken. Až těsně po zákroku je možné, že pacient pociťuje silnější tlak v konečníku, že má pocit jakoby potřeby na stolici nebo ho mírně bolí břicho. Jde však o bolesti přechodné, které po několika hodinách zcela vymizí. Je možné užívat tablety proti bolesti a pooperačních bolestí se tak zbavit. Po zákroku by měl pacient vypít** 2-3 litry tekutin denně**, doplnit běžnou stravu o vlákniny, jíst každý den ovoce nebo vařenou zeleninu, omezit kořeněná a kyselá jídla a sprchovat si konečník minimálně 2x denně, vždy zhruba 4 minuty teplou vodou. Týden po zákroku se nedoporučuje konzumovat alkoholické nápoje, sportovat, jezdit na kole, a koni nebo na motocyklu.

Hemeroidy v těhotenství

Hlavní příčinou u těhotných žen je rostoucí plod v děloze. Ten vyvíjí tlak na okolí tkáně, cévy a na dolní dutou žílu, do které proudí krev z dolních končetin. Hemeroidy se u těhotných žen objevují zpravidla ve třetím trimestru, v některých případech vznikají hemeroidy až po porodu. Hemeroidy v těhotenství vznikají i v důsledku zácpy, která těhotné ženy někdy trápí. Jestliže ale žena netrpěla hemeroidy před otěhotněním, pak dojde automaticky k zlepšení stavu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10506 (magazin-zdravi.cz#10284)


Diskuze a zkušenosti

Mirča | 03.12.2014 20:44
Re: Léčba hemeroidů, která zabírá Na hemouše jedině mast :D http://mastnahemeroidy.cz

Mirča | 03.12.2014 20:44
Re: Léčba hemeroidů, která zabírá Na hemouše jedině mast :D http://mastnahemeroidy.cz

lenka | 12.01.2015 20:13
Re: Léčba hemeroidů, která zabírá holky nechte si občas projet kakáč


Přidat komentář