Jak vytáhnout klíště

Letní období s sebou přináší plno možností, jak strávit volné dny. Vyrážíme do zahraničí, ale také na chaty, chalupy, do přírody, do lesa na borůvky, na houby. Při pobytu v přírodě je pak vhodné se chránit před obtížným i nebezpečným hmyzem aj.

Repelent je tak základní výbavou pro každého, kdo se vydává mimo městské centrum. Někdy se však ochrana podcení a nad nějakým případným štípnutím se jen mávne rukou. A také je třeba při výběru repelentu dobře vybírat a vsadit na kvalitu. Štípnutí od komárů, muněk je nepříjemné, ale nevede k závažnému onemocnění. Přisáté klíště, je-li infikované, se však již problémem může stát.

Prohlédnutí hned po příchodu domů

Ať už jste použili, či nikoliv repelent, je doporučováno, co nejdříve se po příchodu domů pečlivě prohlédnout. A to se týká nejen dětí, ale i dospělých. Na partie, na které sami nedohlédneme, nám pak prohlédne druhý z partnerů. Klíště se de facto může přichytit na jakoukoli část těla, nemusí se jednat jen o dolní končetiny. Než se klíště přisaje, tak může po oblečení, či těle nějakou dobu ještě cestovat. A tak může být klíště i na břichu, na krku, za ušima, ale také na intimních partií. Co pak dělat v případě, když objevíte přisáté klíště?

Vytahujeme klíště – účinně, efektivně

Mezi řadou z nás je zažité, že se na klíště musí nanést máslo, olej, sádlo apod. Klíště by se tímto krokem udusilo, ovšem mohlo by dojít u Vás ke zvýšení pravděpodobnosti přenosu případné nákazy, a to vlivem vyvrhnutí obsahu střev klíštěte do rány, tj. místa, kam se vpilo.

Pinzeta, desinfekční prostředek pro vytáhnutí klíštěte

Pro vytáhnutí klíštěte stačí pinzeta, desinfekční prostředek a Vaše plné soustředění. Klíště uchopte pinzetou co nejblíže u kůže a následně pomalými kývavými pohyby, ne žádnými otáčivými, se ho snažte vyviklat. Tímto způsobem dojde k uvolnění klíštěte. Je třeba být trpělivými. Dané může trvat pár sekund, ale i déle. Rozhodně není doporučováno klíště uchopit pinzetou a trhnout. Také není doporučováno brát klíště jen tak prsty, protože by opět mohlo dojít k případnému přenosu nákazy.

Vydesinfikování místa, kde bylo klíště přisáté

Jakmile je klíště vytáhnuté, tak místo přisátí vydesinfikujte. Stačí k tomu běžně dostupný desinfekční prostředek. Nemusíte kupovat žádné speciální, drahé desinfekce. A jsme v podstatě u druhé základní a nezbytné položky, která by neměla chybět v lékárničce, a tou je zmíněná desinfekce.

Kontrola vytaženého klíštěte i místa přisátí

Klíště je vytáhnuté, místo vydesinfikované, co nyní? Je vhodné si klíště prohlédnout, nejlépe pod lupou, abyste se přesvědčili, že jste ho vytáhli vcelku. I utržená nožička, zapomenutá v kůži, by mohla způsobit neplechu. Po kontrole klíštěte, prohlédněte i místo, kde klíště bylo. Respektive je důležité následují dny sledovat, zda místo nerudne. Pokud by tomu tak bylo, tak určitě vyhledejte lékaře.

Likvidace klíštěte

Posledním krokem, neméně důležitým, je správná likvidace klíštěte. Můžete ho spláchnout v toaletě. Někdo volí způsob spálení za pomoci hořící sirky. Můžete však také klíště odeslat do speciální laboratoře, pokud chcete zjistit a mít jistotu, že klíště ne/bylo infikováno. V tom případě ho vložte do čistého igelitového pytlíku, pečlivě ho uzavřete a zašlete s žádostí, objednávkou na příslušné místo.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10505 (magazin-zdravi.cz#10261)


Diskuze a zkušenosti

jana | 21.04.2013 21:03
Re: Jak vytáhnout klíště Namočit vatu ařádně namydlit toaletním mýdlem. Tímto smotkem třít klíště a ono samo po chvíli zůstane na smotku vaty.

Eva | 18.06.2013 23:32
Re: Jak vytáhnout klíště děkuji za návod, právě jsme jej podle něho vytáhlia ranku vydesinfikovali.

renata | 03.07.2013 15:33
Re: Jak vytáhnout klíště Skvela rada,ted jsme to provedli podle navodu a vyndali ho vnucce naprosto bez problemu.diky moc


Přidat komentář