Dospívání a změna stravování

Jak uchovat zdraví dospívajících? Jaké nedostatky hrozí dospívajícím? Rady dospívajícím. Co si máme myslet o rychlém občerstvení? Dětská jídla jsou na ústupu. Dospívající tvoří rovněž skupinu velmi ohroženou nedostatkem železa.

Fast food druhým domovem

Změny společenského chování se projevují růstem nezávislosti a samostatnosti, odcizením normám, tradicím, příkazům, rodině. Převládají změny smyslů a strava za den, který má pouze dvacet čtyři hodin, konkuruje jiným zdrojům požitku. Pracným jídlům je konec. Jí se mimo domov, časový rozvrh je nabourán, jídla nepořádná a sladké se míchá se slaným, což vše umožňuje jednoduchost, kterou s sebou přinášejí mražené výrobky, mikrovlnná trouba a hotová jídla. Stolování naštěstí opět přichází do módy. Jde vlastně o rychlé dosažení blahého pocitu, spíše v oblasti nálady než zdraví samého. ## Dětská jídla jsou na ústupu

K těmto společenským změnám se řadí četné změny fyzické a fyziologické. K průměrnému zvýšení vzrůstu o 15 až 20 % a k průměrně zvýšené váze o 40 % za několik let se musí přičíst vydaná energie při úměrně zvýšené fyzické činnosti. Jelikož zásoby jsou malé, stravovací potřeby budou v tomto období velké, ať co do množství, či co do kvality. Chuť se mění a zaměřuje se na pepř, sůl, zeleninu a bohužel i na alkohol a tabák... Dětské potraviny jsou na ústupu. ## Jak uchovat zdraví dospívajících?

Co si máme s těmito změnami počít, abychom naše dospívající udrželi nejen ve formě, ale při plném zdraví? Nechat je na pokoji, ale dohlížet na ně a neúnavně jim poskytovat rady, když víme, že skutečné nebezpečí je:

 • tabák a alkohol;
 • vegetariánské diety;
 • módní štíhlost u dívek.

Jaké nedostatky hrozí dospívajícím?

Bílkoviny

Bílkoviny na Západě nechybějí. Potřeby jsou kryté. Po kvalitativní stránce mají stejnou výživnou hodnotu jako živočišné bílkoviny (mléčné výrobky, masa, vejce, ryby) pouze bílkoviny ze sóji. ### Vápník

Zato věk dospívání je rozhodující období pro prevenci osteoporózy (demineralizace kostí). Solidní kostra, která je u každého z nás dána genetickým programem, se utváří během tohoto období. V dalších patnácti letech je tento kapitál stálý. Klesá po čtyřicítce a o něco silněji při přechodu. ### Železo

Dospívající tvoří rovněž skupinu velmi ohroženou nedostatkem železa. Jejich potřeby, které souvisejí s růstem tkání a zejména se zvětšeným krevním objemem, jsou dvakrát až třikrát větší než potřeby dospělého člověka, z čehož vyplývá zvýšená tvorba několika miliard červených krvinek, která vyžaduje železo. Přičteme-li k tomu ztrátu krve při menstruaci, setkáme se se známou „bledničkou mladých dívek”, popsanou v 19. století. Nejvyšší procento vstřebávatelného železa obsahuje maso a ryby, proto diety, které dodávají pouze rostlinné bílkoviny, vyvolávají nedostatek. Následky, daleko před anemií, jsou snížená duševní schopnost a snížená odolnost při výkonu a při infekcích.

Vitamíny

Nedostatky vitaminů se projevují především u dívek, které drží redukční dietu, a které užívají perorální antikoncepci. Jsou zřejmé u všech kuřáků a pijáků alkoholu. Nedostatek B12 se projevuje až po vegetářských dietách bez jakéhokoli živočišného přínosu. ## Rady dospívajícím:

 1. Nezačít kouřit.
 2. **Pít alkohol pouze výjimečně. **
 3. **Pěstovat sport. **
 4. **Zvýšit přísuny vápníku (sýr a mléko, potravinové doplňky). **
 5. **Zabránit nedostatku železa. **
 6. **Nepřizpůsobovat násilně svoji postavu módě štíhlosti. **
 7. **Každý den jíst živočišné bílkoviny. **
 8. **Vědět, že vegetariánské diety jsou pro budoucnost nebezpečné. **

Co si máme myslet o rychlém občerstvení?

Že to jsou příliš tučné a příliš sladké pokrmy, to je jisté, avšak potravinová rovnováha se nenaruší po jednom jídle, ani za jeden den, nýbrž spíse za týden, a problém tak vyvstává pouze u pravidelných konzumentů rychlého občerstvení. Důležité je vědět, co jíme. Ať už jde o pečivo anebo o biftek s pomfrity a tatarskou omáčkou anebo o hot-dog s ovocnou šťávou, tuk v nich nahrazuje jiný tuk, jednoduchý cukr jiný jednoduchý cukr. Skutečný problém není hamburger, nýbrž výskyt „hamburgeristů”, kteří denně usedají ke svým hamburgerům.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10502 (magazin-zdravi.cz#5430)


Přidat komentář