Stárnutí - jak zpomalit stárnutí

S přibývajícími léty se objevují některé nevyhnutelné známky stáří. Každý může však něco učinit pro to, aby oddálil jejich začátek a zmírnil jejich projevy. Tím se ovšem nemyslí žádné nákladné procedury ani operace...

Pomocí několika opatření, například pravidelného pohybu a několika osvědčených a přirozených „domácích prostředků” lze dosáhnout udivujících výsledků.

Stárnutí a tvorba vrásek

Vrásky se dříve či později objeví - nejprve na takových místech těla, na kterých je tenká a suchá pleť s ubývající elasticitou vystavena obzvláště mnoha svalovým pohybům nebo silnému tlaku. Sem patří oči, u kterých vznikají takzvané „vrásky smíchu”, stejně jako kůže na krku, na kloubech a dekoltu. V rámci prevence je důležité neustále zásobovat kůži vlhkostí a živinami. 

Proti stárnutí je důležitý dostatek tekutin

Člověk by měl neustále hodně pít a denně natírat odpovídající kožní partie výživným tělovým mlékem nebo krémem proti stárnutí a pravidelně je hýčkat oleji, maskami a zábaly. Svalstvo a kůže v oblastech, jako je dekolt, by měly být posilovány pravidelným tréninkem. Pokud už se první vrásky objevily, můžeme v zásadě stejnými prostředky zbrzdit jejich vývoj a dokonce je opticky vyhladit. Sport a cílený trénink ideálně přispívají k pravidelnému prokrvování kůže a podpoře jejich elasticity.

Masáž obličeje

O dobré překrvení nohou, rukou a horní části těla lze ve volných chvílích pečovat také kartáčováním nebo třením masážní rukavicí. Obličej můžeme opatrně masírovat malým měkkým masážním kartáčkem. Jiná, velmi příjemná možnost je vmasírovat prsty stimulující olej, například olej ze santalového dřeva nebo pačuli.

Face fitness

Další trénink pro pleť obličeje představuje face-fitness - pravidelná gymnastika a masáže obličeje, při kterých pomocí speciálních cviků dochází k posilování a vyhlazování jednotlivých svalových partií obličeje. Navíc bychom měli obzvláště potřebným místům častěji dopřát zábal nebo masku. Měla by zajišťovat hydrataci a výživu pleti a dále obsahovat do hloubky působící účinné látky proti stárnutí, které pleť vyhlazují a doplňují v ní zásobu kolagenu.

Jak rychle odstranit vrásky

Když chceme pro nějakou zvláštní příležitost rychle krátkodobě odstranit rušivé vrásky, můžeme nanést před danou akcí takzvaný aktivní krém. Ten obsahuje velké množství hydratační látky, která se pod kůží rozšiřuje, „nafukuje” ji, a tak nechá vrásky opticky zmizet.

Stařecké skvrny

Až několik centimetrů velké stařecké skvrny jsou stejně jako pihy a mateřská znaménka výsledkem nahromadění pigmentu v pokožce. Vznikají tehdy, když je v kůži dlouhou dobu díky UV záření přítomno příliš mnoho volných radikálů. Postiženy jsou některé části těla - obličej, ruce od paží až po prsty, které jsou často vystaveny slunci. První stařecké skvrny se objevují zhruba začátkem čtyřicítky, v šedesáti letech je má už skoro každý.

Ochrana proti slunci a stařeckým skvrnám

Preventivně by se měl člověk chránit před sluncem už od mládí - vždy používat denní krém s dostatečným UV filtrem, při slunění pak krémy s vysokým ochranným faktorem, zatímco dlouhodobého slunění je lépe se vzdát úplně. Přestože stařecké skvrny nejsou nebezpečné, většinou se nacházejí na dobře viditelných částech těla a odstranit je lze pouze operativně. Podpůrně proti nim působí zásobování těla antioxidanty, které bojují proti ničivým volným radikálům.

Krémy na stařecké skvrny

Skvrny lze opticky zesvětlit krémy. Bělicí účinky má například řeřicha potoční nebo derivát vitaminu A s peelingovým účinkem. Léčba takovým krémem musí být prováděna denně. Jelikož se vlivem přípravků daná místa na kůži stávají citlivými na slunce, je nejlepší podstoupit léčbu v zimě nebo alespoň večer.

Peeling a laserové odstranění stařeckých skvrn

Kdo chce stařecké skvrny alespoň krátkodobě opticky odstranit, může je překrýt tónovacím krémem. Pokud se jich člověk chce zbavit nadobro, může si lékařem nechat odstranit svrchní vrstvu kůže. Existují různé možnosti - peeling ovocnými kyselinami, mechanické obrušování, zmrazení nebo odstranění prostřednictvím laserových paprsků. Na ošetřených místech, která jsou pak jistou dobu velmi citlivá na UV záření, vznikne nová, normálně pigmentovaná kůže.

Růžovka (rosacea)

Extrémní formou kožních skvrn je tzv. růžovka, která u mnohých lidí od čtyřicítky postupně pokrývá obličej červenými flíčky a pupínky. Příčina tohoto onemocnění ještě není známa, pravděpodobně hraje roli labilní nervový systém, reakce na vlasové roztoče a mazové složení kůže.

Rozšiřování cév

Protože se zde jedná o rozšiřování cév, měli byste se preventivně vyvarovat slunce a horka, jejichž následkem může být vypuknutí této nepříjemné choroby. Také krémů a make-upů byste se měli do budoucna vzdát, abyste vystavovali pleť co nejmenšímu dráždění. Růžovka může být zmírněna antibiotiky.

Křečové žíly jen ve stáří?

Křečové žíly vznikají tehdy, když se regulující chlopně v cévách už nemohou dobře zavírat. Pak zvláště krev z nohou už neodtéká zpátky k srdci, nýbrž se hromadí v cévách. Vznikají nevzhledné modré čáry, které probíhají pod kůží. Křečové žíly mohou být následkem dědičného oslabení vaziva, v pokročilém věku však často vznikají nedostatkem pohybu a s ním spojeným oslabením vaziva. Proto není nikdy pozdě začít se i z tohoto důvodu preventivně pravidelně pohybovat.

Vhodné sporty

Měli bychom volit sporty, které vyžadují zvláště práci nohou, jako je jízda na kole, běh, fotbal, badminton nebo stolní tenis. Také střídání horkého a studeného prostředí posiluje krevní cévy nohou - například teplé a studené sprchování, střídavé koupele nohou, šlapání vody a studené obklady.

Zatěžování nohou

Nohy bychom neměli zbytečně zatěžovat, pokud možno nenosit často boty s vysokými podpatky, při sezení nedávat nohu přes nohu a večer je natáhnout do vyšší polohy. Pokud už se křečové žíly objevily, zmíněná opatření pomohou proti jejich dalšímu vývoji. Zvláště lidé, kteří při výkonu svého povolání musí hodně stát, by měli nosit kompresní punčochy. Ty nohy podporují a ulehčují cévám jejich práci. Takové punčochy dnes už i na pohled vypadají velmi dobře a jsou nabízeny jako vlněné podkolenky, ale i jako tenké punčochové kalhoty, takže je lze bez problémů nosit k sukni.

Pokud je však nutno odstranit křečové žíly ze zdravotních důvodů nebo se jich člověk chce zbavit z důvodů kosmetických, nezbývá než se podrobit operaci.

Metličkové žilky a kuperóza

Metličkové žilky jsou, stejně jako křečové žíly, rozšířené cévky, které ovšem vystupují přímo pod kůží jako jemné předivo malých červených a modrých žilek. Téměř každá žena a také mnoho mužů má metličkové žilky na nohou. Pokud se objevují na obličeji (většinou na tvářích), nazývají se kuperóza a jsou většinou dědičné.

Příčina je stejná jako u křečových žil. Příliš slabé vazivo způsobuje stále větší hromadění krve a tkáňového moku v malých cévkách, které se pak pod tlakem rozšiřují.

Podpůrné kompresní punčochy

Osoby se slabým vazivem by měly při každé tělesné námaze (především při sportu) nosit podpůrné kompresní punčochy, aby se snížil tlak na ohrožené části těla. V rámci usnadňování odtoku krve k srdci by se nohy rovněž měly co nejčastěji pokládat do zvýšené polohy.

Většina postižených vnímá metličkové žilky jako velmi nepříjemné, nicméně pod nylonovými punčochami většinou ani nejsou vidět. Dlouhodobě si je můžeme nechat odstranit pouze lékařem, který je uzavře prostřednictvím vstříknuté tekutiny. Alternativně mohou být stejně jako křečové žíly „vytaženy”, což ovšem vyžaduje pobyt v nemocnici.

Kuperóza v obličeji

představuje pro mnohé kosmetickou nepříjemnost. Pozorným nanesením základní barvy nebo krycího krému však mohou být dobře překryty. Jistý bělící účinek mají rostliny, které podporují překrvení kapilár. K nim patří lapacho a ostropestřec mariánský, které je třeba přikládat ve formě vychlazených čajových sáčků denně na 20-30 minut. To zlepšuje překrvení a v metličkových žilkách se nehromadí tolik krve, čímž rozšíření cév ustupuje.

Dvojitá brada příčinou stárnutí

Proti jednomu z nejméně pěkných znaků stáří, dvojité bradě, dosud není léku. Většina lidí, zejména muži, získá dvojitou bradu prostřednictvím genů. Nehraje tolik roli, zda je člověk štíhlý nebo trpí nadváhou. S redukcí hmotnosti sice většinou kráčí ruku v ruce také zmenšení dvojité brady, avšak k jejímu úplnému zmizení nedojde.

Spaní na zádech

Mnozí si preventivně zvykají na spaní na zádech, aby se na krku netvořily další vrásky. Ústupu dvojité brady tím sice nedosáhnou, zamezení dalšího vývoje však ano. Jestliže dvojitá brada zpočátku není vidět, lze proti dalšímu tvoření vrásek na kůži bojovat pomocí pravidelného vmasírování hydratačního krému.

Obličejová gymnastika

Prostřednictvím obličejové gymnastiky, do které se zahrnuje i krk, získá pleť do jisté míry zpět svou elasticitu a napjatost. Jedinou efektivní možností napnutí už existující dvojité brady však zůstává pouze liposukce, tedy operativní odsátí tuku.

Celulitida a „jezdecké kalhoty”

Znaky, vyskytující se zvláště na ženských stehnech, vznikají na základě oslabení vaziva a špatně překrvené tkáně. „Jezdecké kalhoty" jsou podmíněny ukládáním škodlivin v uvolněné tkáni. K celulitidě (zvané také „pomerančová kůže”, neboť se opticky podobá hrbolaté slupce citrusu) dochází, když je vazivo natolik slabé, že tuk se může ukládat pouze přímo pod pokožkou a tam tvoří malé vlny.

Celulitida se tvoří především na stehnech a na zadečku

Preventivně lze pro posílení vaziva v této tělesné zóně leccos podniknout. Nejefektivnější je pravidelný sport, který v oblasti břicha, stehen a zadečku vytváří svalstvo a odbourává tukové polštáře. Nadto by mělo dojít k ke změně skladby stravy tak, aby tělo přijímalo méně tuků, které se pak ukládají na nežádoucích místech. Jestliže se už objevily první známky celulitidy a „jezdecké kalhoty”, měli bychom každopádně pokračovat ve sportu a stravě chudé na tuky, abychom zabrzdili její další vývoj. Masírování postižených míst navíc vede k lepšímu prokrvení. K zesílení efektu masáže lze kůži masírovat masážními kartáčky, rukavicemi a nopovými válečky.

Příčiny celulitidy

Pro pevnou tkáň je důležité odbourávání škodlivin, které jsou uloženy pod kůží a z nichž vznikají prohlubeniny. Škodlivina vzniká tehdy, jestliže obsah kyselin v těle není v rovnováze a odpadní látky tudíž nemohou být dostatečně odbourávány. To může pramenit z nevyvážené stravy, v níž je příliš vysoký podíl cukru, masa a bílé mouky. Pomocí krátkého hladovění lze rovnováhu kyselin opět dostat do normálu. Zodpovědná za vznik škodlivin může být i špatná funkce střev nebo pomalý metabolizmus, což by se mělo dát zjistit u lékaře.

  • Změnou skladby stravy bychom měli ulehčit střevům a metabolizmu a zajistit, aby tělo nebylo tolik zatěžováno.

Jak na problémové zóny

Chcete-li mít kůži na stehnech a zadečku napjatější, můžete sáhnout po některých účinných opatřeních.

  • Pravidelné vytahování kůži prokrvuje a napíná. Masáž taháním provádíme tak, že vždy nadzvedneme malé části kůže dvěma prsty a pak je zase pustíme.
  • Rovněž prokrvující a napínací účinek mají bramborové obklady. Položte tenké plátky syrových brambor přímo na kůži a oviňte je bavlněným šátkem. Po zhruba 30 minutách je odstraňte.
  • **Účinky napínacích tělových masek, které jsou k dostání v obchodech, můžete ještě zesílit. Po nanesení krému nebo gelu zabalte ošetřované části těla do normální průhledné potravinové fólie. Teplo, které pod tím vznikne, zvyšuje efekt.*** ***

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10481 (magazin-zdravi.cz#5349)


Přidat komentář