Recept na mládí

Stáří už není, co bývalo. Naštěstí. Není tomu tak dávno, kdy už pětatřicátníci začínali tloustnout, hrbit se a mít vrásčitou tvář. Když jim bylo čtyřicet, dosáhli opravdu středního věku. A potom? Nezbývalo jim než oprášit houpací křeslo po babičce.

Recept na mládí

Ale kde jsou ty časy! Jen se rozhlédněte a uvidíte bývalé „hipíky”, jak se v padesáti či šedesáti letech ještě prohánějí na kole nebo rázují s batohem na zádech. Lidé už vnímají stáří a stárnutí docela jinak.

Pramen mládí

Ať už patříme ke generaci „dětí květin” nebo jsme jen o trošku starší, všichni máme jedno společné – čím dál více toužíme po tom vypadat tak mladě, jak se cítíme. Co bychom za to dali, kdyby na nás věk nebyl znát! Snaží se nám v tom pomoci různí specialisté, osobními trenéry počínaje a dermatology a kosmetičkami konče. Pramen věčného mládí sice dosud nikdo nenašel, lékaři však přesto objevují další způsoby, jak nám co nejdéle udržet mladiství vzhled a ducha.

Přibývajísí roky a naše vizáž

Už lépe rozumíme tomu, proč se s přibývajícími léty mění naše vizáž. Víme, proč naše zuby ztrácejí zářivou bělost, naše lesklé a krásné kadeře šedivějí a naše kdysi tak rovná páteř se začíná ohýbat.

Rovněž ale víme, jak prodloužit aktivní věk, oddálit tyto nepříjemné změny nebo některé dokonce odvrátit. A proto vám nabízíme celou řadu nejmodernějších tipů od odborníků, jak začít pečovat o pleť, vlasy, zuby a držení těla, abyste si uchovali mladiství vzhled bez ohledu na to, kolikáté narozeniny slavíte.

Nejvíc o vás prozradí pleť

Kůže je nesmírně pozoruhodný přírodní materiál. Je velice tuhá, pružná a zároveň měkká a poddajná. Pokrývá celý povrch našeho těla, chrání ho a hřeje. Jenže kůže je také to první, co vidíme, když se podíváme do zrcadla, proto si o její vzhled děláme starosti.

Stárnutí kůže

Naše kůže, bohužel, jakožto náš štít nejvíce trpí nepříznivými vlivy okolního prostředí. Musí podobně jako naše nejoblíbenější džíny vydržet bezpočet hodin natahování, dření, ohýbání, mytí, působení větru i sluníčka, a to si na ní samozřejmě vybírá svou daň.

Kůže se stejně jako látka postupně opotřebuje

vybledne, zeslábne a nadělají se na ní vrásky. S tím, jak se stále větší část populace dostává do tohoto období života, kdy se začínají ukazovat známky opotřebení, roste poptávka po spolehlivém řešení.

Něco málo o kůži

Kůže je tvořena dvěma základními vrstvami, které se nazývají škára a epidermis. Škára leží hlouběji. Je protkána cévami a působí jako spojnice mezi svrchní části pokožky a tkáněmi pod ní, tedy například svaly a tukem.

Škára

Škára také obsahuje vazivovou síť tvořenou kolagenovými a elastinovými vlákny. Kolagen působí jako jakási „kostra” a elastinová vlákna, jak už vyplývá z jejich názvu, dodávají kůži její pružnost a odolnost.

Epidermis

Epidermis je vrstvička tenká jen asi jako papír a je tvořena několika vrstvami těsně k sobě přiléhajících buněk – však se jim také říká dlaždicový epitel. Tyto buňky mají velkou schopnost množení. Při svém stárnutí dávají vzniknout tzv. keratinocytům. Ty se postupně dostávají z nižších vrstev epidermis do výše uložených vrstev, kde odumírají a tvoří tak keratinizovanou vrstvu, jež se následně pomalu odírá. Celý tento proces vede k přirozené obnově kůže.

Neškoďte si v mládí

Do boje proti času, který začíná dotírat na vaši pleť, se musíte vybavit správnými zbraněmi. Používáte sice už léta osvědčený make-up, ale možná budete muset přece jen zvolit trošku jiný typ, maličko změnit styl líčení nebo se o pleť starat trochu jinak. Odborníci na péči o pleť tvrdí, že pokud celá léta používáte stejný make-up, může vám ve stáří roky spíš přidávat než ubírat.

Budete překvapeny, jak pár minut každodenní péče vaší pleti prospěje a jak celé pookřejete. Zkuste se řídit následujícími radami a brzy zaznamenáme podstatný rozdíl.

Usmívejte se

Dřív než začnete experimentovat s kosmetikou a všelijakými omlazovacími krémy, zkuste se na svět podívat veselýma očima a usmějte se. Zjistěte, co je na vás nejhezčí. Možná máte krásné vlasy nebo hezké, pružné tělo. Když se to líbí vám samotné, pak vám to přidává na kráse a mladistvém vzezření. Vyzařuje z vás energie, váš životní postoj.

Když si však už ve čtyřiceti připadáte stará, pak asi opravdu stará jste, a make-up ani zázračné krémy vám nepomohou. Když se o věk nestaráte, pak není důležitý. Je to vlastně strašně jednoduché.

Pozor na sluníčko

Začněte se před sluncem chránit hned ode dneška, protože ještě můžete zabránit vzniku vrásek a pigmentových skvrn, které by se na vaší pleti objevily zhruba za deset let. Na většinu známek stárnutí, jichž jste si dosud na obličeji všimli, jste si zadělali v mládí během dlouhých hodin strávených na přímém slunci.

Ultrafialové záření ze slunečních paprsků

proniká do jádra buněk a nepříznivě ovlivňuje jejich schopnost produkovat kolagen a elastin. Po nějaké době není vaše kůže schopna se regenerovat tak, jak by měla. Když se kůže dostatečně neobnovuje, začne váš obličej působit unaveným dojmem a dělají se vám vrásky.

Miřte vysoko

Doporučuji vám používat ochranný krém s co nejvyšší ochranným faktorem. Měli byste používat krém nejméně s faktorem 30, a to alespoň dvacet minut před tím, než vyjdete na slunce.

Zvykněte si na každodenní ochranu

Ochranným krémem byste si měli natřít obličej, krk a ruce hned ráno, dřív než nanesete make-up, a to pokaždé, když se chystáte ven, nejen před dlouhodobým pobytem na slunci. Nezapomínejte také ošetřit rty a oblast kolem očí.

Schovejte se za brýle

Abyste ochránili okolí očí, vyzkoušejte některý typ velkých slunečních brýlí se zaoblenými skly. Možná se tím vyvarujete vzniku vrásek kolem očí, protože nebudete mžourat do sluníčka.

Bronzové opálení z lahvičky

Když už chcete vypadat jako cestovatel po delším pobytu v džungli, pak se raději natřete samoopalovacím mlékem. Tekuté samoopalovací přípravky jsou stále kvalitnější a barva po jejich aplikaci už je od skutečného opálení téměř k nerozeznání. Ale pozor, samoopalovací přípravek vás neochrání před slunečním zářením.

Vyzkoušejte vitamin C

Další příčinou proč sluníčko poškozuje naší kůži, je podle vědců to, že vytváří velké množství volných radikálů. Zjednodušeně se dá říct, že volné radikály jsou molekuly kyslíku, v nichž chybí jeden elektron, takže jsou velmi nestabilní.

Proti těmto molekulárním pirátům mohou zasáhnout antioxidanty, jako je například vitamin C, vitamin E a beta-karoten.

Dejte pokožce vodu

Hydratační krém sice sám o sobě žádné vrásky nevyhladí, ale trochu je zjemní a poskytne vaší pleti ochranu. Hydratační krém je pro vaši pleť totéž jako oblečení pro tělo.

Naneste si na obličej vrstvičku hydratačního přípravku několikrát denně. Ochrání vaši pokožku proti horku, větru, chladu a ostatním vlivům – podle toho, v jakém prostředí se právě nacházíte a co děláte.

Zkuste Retin A

Původně se tato látka užívala při léčbě akné, ale nyní přípravky s obsahem účinné látky vyhledává čím dál více lidí, aby jim pomohly řešit potíže i se stárnoucí pokožkou, vráskami a skvrnami.

Tento přípravek přispívá k tvorbě pevnější a zdravější epidermis a pokud ho budete užívat pravidelně, můžete si zachovat pokožku déle zdravou a zpomalit proces jejího stárnutí.

Pro mladistvě vyhlížející pleť i ve stáří

Následující rady a tipy nebudou fungovat tak rychle a jednoduše, ale během času se ukáží jako účinnější. Budete se muset vyzbrojit trpělivostí, ale když vydržíte, budete odměněni krásnou pletí.

Přestaňte kouřit

Silní kuřáci mají často ve vyšším věku ve tváři výrazně ztrhané rysy, mají hlubší vrásky než nekuřáci, vyzáblejší obličej a barva jejich pleti přechází do šeda až do žluta.

Nikotin z cigaret

totiž způsobuje zúžení cév, jimiž pak do kůže neproudí dostatek kyslíku. I když kouříte jen jednu cigaretu denně, cévy jsou zúžené ještě několik hodit poté, co dokouříte.

Poraďte se s lékařem o hormonální substituční terapii

Hormonální substituční terapie si už vysloužila mnoho chvály na poli medicíny, neboť chrání ženy po menopauze před chorobami srdce a dalšími komplikacemi typickými pro vyšší věk, například osteoporózou. Vědci nyní přicházejí na to, že hormonální substituční terapie rovněž napomáhá udržení svěží a pružné kůže. Zjistili, že uměle podávaný estrogen působí proti vráskám a nadměrně suché kůži.

Poraďte se s odborníkem

Pokud se chcete kosmetických vad na obličeji zbavit jednou provždy (nebo alespoň na hodně dlouho), můžete investovat do plastické operace. Plastická operace však není jen facelifting, tedy vyhlazování vrásek, ale patří sem i drobné a rychlé laserové zákroky, při nichž se mohou vybrousit jemné povrchové vrásky, sjednotit barva pleti, odstranit hnědé a červené skvrnky a další menší kosmetické vady.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10471 (magazin-zdravi.cz#5037)


Přidat komentář