Osamělost a samota

Vědci hovoří o „situační” osamělosti v případě, že ji způsobí nějaká konkrétní událost. Jak už samo označení naznačuje, situační osamělost vás může přepadnout například po zrušené schůzce, rozpadlém vztahu nebo úmrtí.

Osamění

Steve Martin hraje v komedii Samotář z roku 1984 příjemného, obyčejného mladého muže, kterého opustí dívka. Najednou se mu zhroutí celý svět, připadá si bezvýznamný a trpí depresemi.

Opuštěného Martina zanedlouho zavede jeho přítel, rovněž zhrzený neopětovanou láskou, do tajného klubu v New Yorku, jemuž se říká Spolek samotářů. Jak se záhy ukáže, klub má spoustu členů, a náš hrdina zjišťuje, že ve svém neštěstí není sám – naopak, má kolem sebe početnou společnost.

Jak říká dr. Judith Becková, je to velmi trefné. „Každý se totiž občas cítí sám. Je to pravděpodobně jedna ze základních životních zkušeností.”

Když osamělost tíží

Výzkum potvrzuje, že přímá zkušenost s osamělostí se objevuje poměrně brzy. Mnozí z nás zažijí nejsilnější pocity osamělosti v období dospívání, kdy nevíme, kdo jsme, ani s kým chceme být. I v dospělosti se však můžeme cítit osamělí. Když nás pak osamělost přepadne v pozdějším věku, může se podepsat na našem zdraví do té míry, že si budeme připadat mnohem starší, než bychom si byli ochotni připustit.

Samota jako stres

Z mnoha studií vyplývá, že samota představuje pro náš organismus stres. Prohlubuje duševní potíže jako jsou deprese a závislost a projevuje se mnoha dalšími fyzickými neduhy, obvykle souvisejícími se stresem.

Emocionální stres

Podobně jako jiné druhy emocionálního stresu, také stres vyvolaný samotou nutí vaše tělo k nadměrné tvorbě hormonů, které mohou zvýšit srdeční tep a oslabit imunitní systém. Výzkum prokázal, že lidem, kteří se cítí odloučení od společnosti, hrozí výrazně vyšší riziko úmrtí v důsledku ischemické choroby srdeční a dalších potenciálně smrtelných nemocí.

Předčasné úmrtí ze samoty

„Osamělost je pravděpodobně hlavní příčinou předčasných úmrtí ve Spojených státech,” říká psycholog dr. James J. Lunch, autor dvou studií o vlivu osamělosti na zdraví.

Jak samota bolí

K osamělosti může vést řada životních událostí. Budeme se pravděpodobně cítit osamělí, když se nám rozpadne vztah, musíme změnit zaměstnání a přestěhovat se, rozvedeme se, děti odejdou z domova nebo nám zemřou rodiče.

Osamělost si nevybírá a vezme zavděk i méně dramatickými životními událostmi: může se přikrást, když se nám vzdálí přátelé, partner odjede pracovně na víkend nebo nás dobrý přítel nepozve na večírek.

Ať pocit osamělosti vyvolá cokoli, může znamenat bolestnou zkušenost, v níž se střídá strach, smutek, beznaděj, prázdnota, odloučení, nuda a pochyby o sobě samých.

Společnost a radost

Pobyt ve společnosti dalších lidí však nemusí znamenat cestu k okamžité nápravě. Pocity osamělosti ve skutečnosti nemají vůbec nic společného s tím, kolik lidí vás obklopuje. Když jste sami například po náročném dni nebo dlouhém večírku, klid a ticho vám mohou připadat osvěžující. Naopak ocitnete-li se v místnosti plné lidí, které neznáte, v davu na ulici nebo v rušné restauraci, můžete se cítit osamělí jako poutník v cizí zemi.

Jak je tedy možné, že jste někdy sami, aniž se přitom cítíte osamělí? „Když jste osamělí, máte pocit, že vám chybí blízký vztah k jiným lidem,” říká psycholog prof. Craig Anderson z Missouri, která se věnuje výzkumu osamělosti.

Pocit osamělosti

však může ještě zesílit vlivem jakéhosi „cejchu”, který si nese každý, kdo žije sám. „V naší kultuře je partnerský vztah vnímám jako úspěch,” tvrdí psycholožka prof. Cecilia Holanová.

Vzhledem k tomu, že „mít” vztah se v naší společnosti považuje za známku vítězství, někteří lidé mají pocit prohry, když nemají přátele nebo partnera. Rozdílná situace panuje ve společnostech, v nichž lidé žijí více pohromadě, protože je vám mnoho vztahů „dáno“ – například tam, kde se sňatky dohadují předem.

Mnozí z nás si však bohužel nechtějí osamělost přiznat, což může tento stav ještě prohloubit. Jestliže svoji samotu skrýváte, ostatní lidé nevědí, že se k vám mají přiblížit.

Zvažte svoji „osamělou” situaci

Většina lidí se cítí osamělá jen občas. Když vám přítel na poslední chvíli zruší oběd nebo někdo neopětuje vaši návštěvu, pravděpodobně zažijete pouze prchavý pocit osamělosti. Po rozvodu nebo smrti blízkého člověka však lidé prožívají osamělost měsíce a někteří i celé roky.

Situační osamělost

Vědci hovoří o „situační” osamělosti v případě, že ji způsobí nějaká konkrétní událost. Jak už samo označení naznačuje, situační osamělost vás může přepadnout například po zrušené schůzce, rozpadlém vztahu nebo úmrtí. Pokud ovšem osamělost nepřejde, budete pravděpodobně prožívat takzvanou osamělost chronickou. Chronicky osamělí lidé jsou osamělí bez ohledu na konkrétní situaci.

Chronická osamělost

Výzkum ukazuje, že někteří z nás mají větší sklon k chronické osamělosti. Lidé s nízkou sebeúctou, kteří jsou nesmělí a uzavření do sebe nebo se bojí riskovat ve vztazích, budou pravděpodobně chronicky osamělí. Stejně tak lidé, kteří nejsou společensky obratní – nebo kteří si to o sobě myslí.

Poradit si s chronickou osamělostí

je obvykle těžší než v případě situační osamělosti. Jestliže své pocity ztotožňujete s popisem chronické osamělosti, možná budete potřebovat odbornou pomoc. Psychoterapeuti přitom mají s léčením osamělosti bohaté zkušenosti.

Jestliže si myslíte, že vaše osamělost je situační, pravděpodobně si s ní poradíte sami. Prof. Perlman v takovém případě doporučuje dvě důležité strategie. S osamělostí se můžete vypořádat buď tak, že se budete o samotě věnovat věcem, které vás zcela pohltí a uspokojí, nebo půjdete ven, mezi lidi. Obě tyto možnosti jsou přitom účinné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10476 (magazin-zdravi.cz#5106)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 03.08.2013 20:05
Re: Osamělost a samota Zapomněli jste tam napsat, že je poslední dobou hodně častá i osamělost šikanozní, například, když okolí ponižuje člověka, nutí ho , aby byl mimo koletiv, vytváří mu špatné psychosociální prostředí a podněty, násilně mu lidé v okolí i rodina říkají: že je hloupý, tlustý, nemožný, nemá co mezi nimi dělat..mohou to činit jak rodinní příslušníci, tak i například spolupracovníci či sousedé. Činí to většinou se záměrem poškozování daného člověka a ponižování. Aby oni vynikli a toho člověka si nikdo nevšiml, v CR nyní velmi, velmi častý jev.

Anonym | 03.08.2013 20:16
Re: Osamělost a samota Vlastně tím, že se lidé vychloubají a snaží se vyniknout šikanou nad druhým člověkem, uvádí uměle toho člověka do samoty a zabíjí ho psychicky...Když třeba například: matka dceru bila, když byla malé dítě a ponižovala ji a snižovala její sebevědomí, pak její přítel ji znásilnil, ponižoval, pak ji ponižovali ve škole spolužáci, protože nevěděli, jak ta holka trpí, pak ji bil její manžel, pak ji šikanovali v práci a pak ji okolí pomlouvalo , pak ji úředníci dávali najevo, že je pro ne powl, to už málokterá žena má chuť po tom všem jen vystrčit nos mezi lidi a lidem to tak vyhovuje, oni se cítí in a že má jako žena ta žena sebevědomí pod bodem mrazu, to nikdo z těch lidí nepochopí a osamělost je pro tu ženu jediný společník, bohužel :-/..

Anonym | 10.12.2013 20:09
Re: Osamělost a samota Já v ní v dnešní době musím žít!Muž pracuje jindy jak já-podáváváme si kliku,a tojen určité dny je taky 1 za 3 týdny,že se celý týden nevidíme.Proč jsem se tedy vdávala?Samota je děs a ještě k tomu v cizím prostředí.Muž je v ČR já vSRN a když je tam ,tak já tu.Spíme každej na jednýposteli,ale každý jinde,je to normální?!To je samota a stres a v práci další se šéfem s jiného světa.Bez přátel sama spát jíst usínat-stále sama!Brečím,nic mě nebaví,ale co dělat,když naše vláda to dopracovala tak,že musíme být najatí jak za Hitlera na práci v Německu a berou nás i po 20letech jako Čecháčci a paltí mizerně a důchod k smíchu!Člověk je sám a přitom z toho nic nemá,ani muže ani rodinu ani jistotu.Strašný!

Ellena | 01.04.2014 16:58
Re: Osamělost a samota Osamělost a samota je skutečnost, kdy vám po 46ti letém manželství zemře muž, děti žijí daleko od domova svým životem.Najednou zůstanete samy jak kůl v plotě a vy si nevíte samy ze sebou rady. To je osamělost a samota.

Renata | 17.07.2014 22:41
Re: Osamělost a samota Elleno, i kdyz to není přesně můj případ, velmi dobře Vám rozumím. Nechtěla byste mi napsat? Jen tak si popovídat...

Martin | 18.07.2014 20:29
Re: Osamělost a samota Samota je strašná věc. Je mně 25. Rodiče jsou na pokraji rozvodu. Sourozenci odstěhovaní pryč. Kamarádi nemají čas kvůli práci. Každým dnem mně přijde život promrhaný a o ničem, takový prázdný. Jak píše paní Ellena. Nevíte si sami se sebou rady, to je osamělost a samota.

Mata | 07.11.2014 21:13
Re: Osamělost a samota Martine,rozumím Ti i všem ostatním.Žiju s dcerou sama osm let a už také vím,co je samota.Bohužel moc mužů se do vztahu s dítětem nehrne.Takže zůstane asi mým snem vytvořit rodinu.

Anonym | 08.12.2014 00:56
Re: Osamělost a samota Tak sice nevím, jestli tuto diskusi ještě někdo čte,ale myslím si, že vím, co je osamělost. Je mi 55 let, jsem rozvedená a bezdětná. Před dvěma léty mi zemřela matka, o kteru jsem se starala. Navíc i ostatní důležití lidé mého života již nejsou mezi námi. Moje životní láska, můj bývalý manžel (nebyla to tatáž osoba), můj otec i můj otčím. Před třemi lety jsem abslolvovala onkologickou operaci a mám velký strach, že se mi nemoc vrátí jako mé příterlkyni, která s ní právě bojuje, žel již v terminálním stádiu. Tešd jsme vstala z postele a nemohu súpát. Třeba po přečtení těchto řádek někomu už jeho trápení nebude připadat tak veliké. Za to, že jsem se dosud nezbláznila vděčím své tříčlenné psí směčce, kterou miluji, ale současně si uvědomuji, že mě velice omezuje v případných dalších apolečenských aktivitách, protože zvířata nemohu nechávat sama a zajišťování hlídání není jednoduché. Tak nevím, co s tím...eva

anonym | 01.06.2015 19:15
Re: Osamělost a samota Vím jaké to je,právě s tím bojuji. Pokud by někdo chtěl novou kamarádku, budu moc ráda.

anonym | 04.07.2015 10:45
Re: Osamělost a samota Zemřel mi muž po 19 letech manželství a já se cítím tak osamělá a vůbec nevím, jak z toho ven. Jsou to už 3 roky a já se opravdu snažím podnikat spoustu věcí, mít kolem sebe rodinu a kamarády, ale stejně každou noc probrečím. Vlastně je mi čím dál tím hůř a já mám hrozný strach, že se zblázním. Já to vůbec nezvládám, u mě zjevně nefunguje, že čas všechno zahojí. U mě je to opravdu horší a horší, jsem tolik osamělá a nějak nemám už sílu na cokoli věřit. Já vám všem tady tak rozumím, je mi hrozně a hrozně se bojím, mám strach sama ze sebe. Vím, že tento stav není normální, odsuzuji se za to, sama sebe přesvědčuji, že jsem ustála opravdu hodně a stejně pořád jenom brečím. Ráno vstanu a jdu s \"úsměvem\" do práce, nikdo totiž vůbec neví, jak se cítím. Všichni vás po \"takové\" době odmítají s tím, že jste vlastně zbabělec. Tak možná jsem, ale hrozně osamělý zbabělec. Mám strach, opravdu, že se zblázním, cítím to a vůbec nevím co s tím :-(

Anonym | 11.08.2015 21:06
Re: Osamělost a samota Mila pani, zrejme jste clovek, ktery si musi tou samotou projit,aby nasel sam sebe a poznal sve uzasne kvality. To totiz bez bolesti, nebo ve Vasem pripade straty manzela nejde. Pravdepodobne jste si behem manzelstvi stihla vytvorit na manzelovi velkou zavislost, ktera Vam nedovolovala videt samu sebe jako uzasnou bytost. Jsou ruzne zpusoby a terapie jak se zbavit takovychto stavu a obejit se bez antidepresiv. Zkuste se obratit na nekterou formu duchovni cesty. Mam s tim dobre zkusenosti.


Přidat komentář