Kofein - škodlivost a závislost

Psychická závislost na kofeinu - mezi psychické příznaky závislosti patří deprese. Mnoho lidí si zvyklo sahat pro tuto berličku několikrát denně. Je to podobné, jako když máte chuť na cigaretu.

** **Každý den šálek kávy

Kolik znáte lidí, kteří každý den nevypijí alespoň jeden šálek kávy nebo černého čaje? Anebo alespoň jednu Cola-Colu, Pepsi-Colu, Kofolu či jinou limonádu tohoto typu? I když se vyrábějí i nápoje typu cola bez kofeinu, jsou velice zřídka k sehnání. Také mnoho léků, především proti bolesti, obsahuje značné množství kofeinu.

Vyvolává kofein závislost?

V případě kofeinu lze hovořit o závislosti dvojího druhu: psychické a fyzické. I malé dávky kofeinu užívané pravidelně po mnoho let vytvoří určitý stupeň závislosti.

Fyzická závislost na kofeinu

Dobrý způsob, jak zjistit, zda jste závislí na kofeinu, je, když ho na několik dní přestanete užívat. Mezi nejčastější fyzické příznaky abstinenčního syndromu patří bolest hlavy – od mírné po silnou. Někdy vás může přepadnout i záchvat migrény. Mezi další fyzické příznaky patří pocit vyčerpání, nechutenství, zvedání žaludku a někdy i zvracení. Tyto symptomy většinou trvají jeden až pět dnů.

Psychická závislost na kofeinu

**Mezi psychické příznaky závislosti patří deprese. Mnoho lidí si zvyklo sahat pro tuto berličku několikrát denně. Je to podobné, jako když máte chuť na cigaretu. **

Je kofein opravdu škodlivý?

  • Kofein způsobuje podráždění nervového systému, které může vést až k třesu, nervozitě, úzkosti a problémům se spánkem. Postupem času se mohou objevit i příznaky chronické vyčerpanosti, nedostatku energie a úporné nespavosti.
  • Nápoje obsahující kofein dráždí žaludek. To mají na svědomí především různé další přídavné látky, jimiž jsou tyto nápoje obohacovány. Samotný kofein způsobuje zužování cév – to může být příčinou horšího trávení; vysoké dávky kofeinu mohou dokonce vyvolat zvracení.
  • Nápoje obsahující kofein stimulují žaludek k větší produkci kyseliny chlorovodíkové, což může vést k překyselení žaludku. Vedle pálení žáhy se přitom mohou zhoršit i problémy s žaludečními a dvanácterníkovými vředy.
  • Bylo zjištěno, že kofein může negativně ovlivňovat vstřebávání vápníku a železa. K tomu je potřeba přihlédnout především u žen ohrožených osteoporózou a anémií (chudokrevností).
  • Kofein zvyšuje hladinu glukózy v krvi a spolu se svými psychostimulačními účinky vyvolává pocit větší energie. I když se tento jeho účinek může zdát žádoucí, rychlý vzestup glukózy v krvi vede k vyloučení inzulinu, který někdy může vyvolat dokonce hypoglykémii. Lékem na hypoglykémii je pak napít se něčeho sladkého.
  • Kofein je diuretikum – to znamená, že dráždí ledviny k většímu vylučování moče. Některé studie naznačují, že nadměrná konzumace kofeinu by mohla být zodpovědná za rakovinu ledvin, močového měchýře, prsu, tlustého střeva, slinivky břišní a vaječníků.
  • Kofein může u některých lidí způsobit astmatický záchvat a přivolat alergickou reakci.

Zdravější alternativy kofeinu

Když se ráno probudíte, místo kávy se zkuste omýt či osprchovat střídavě horkou a studenou vodou a na závěr ještě promasírujte pokožku froté ručníkem. Uvidíte, jak se vám rozproudí krevní oběh.

V práci se vždy po hodině na chvíli zastavte

a protáhněte se, několikrát se zhluboka nadechněte. Po obědě si dopřejte krátkou a rychlou procházku.

Dostatek tekutin

Dále si zvykněte vypít během dne několik sklenic studené či vlažné vody nebo bylinkového čaje. Čas od času se projděte k oknu a nechte svůj zrad odpočinout pohledem na vzdálené objekty. Je-li to možné, upravte vaše pracoviště tak, aby vypadalo podle vašich představ, a zkuste uplatnit i další kreativní nápady, jak bojovat proti stereotypu a únavě bez kofeinu.

  • Příležitostná malá dávka kofeinu rozhodně nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Problém je spíš v tom, že většina z nás neví, kdy přestat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10470 (magazin-zdravi.cz#5016)


Diskuze a zkušenosti

LordLewis | 22.07.2014 13:40
Re: Kofein - škodlivost a závislost Tak já bych s dovolením pár informací poupravil, či doplnil. Nejprve k závislosti. Kofein je stimulační droga, na které vzniká minimální závislost. V případě, že jste závsilí, tak stačí kofein vysadit. Je pravda, že vás může bolet hlava nebo vám nemusí být uplně skvěle, ovšem tyto příznaky jsou za týden pryč a vy jste naprosto v pořádku, takže bych z toho až takový problém nedělal. K těm nežádoucím účinkům.. většina lidí pije kávu, aby nebyli unavení, takže psát problém se spánkem mezi nežádoucí učinky je zbytečné. Dalé nervozita a úzkost, to je taky nesmysl, protože kofein zalepuje receptory přijímající adenosin, který je ukazatelem únavy, ale další receptory dále přijímají neurotransmitery, jako například adrenalin, který nás nabudí, nebo dopamin, který nám dává pocit štěstí. Poslední bod, kde píšete, že muže vyvolávat alergické reakce je naprosto irelevantní, alergickou reakci může vyvolat v podstatě cokoli. Je tam spoustu zavádějících a ne uplně přesných informací, proto bych doporučil čtenářům článku, ab

LordLewis | 22.07.2014 13:46
Re: Kofein - škodlivost a závislost Omlouvám se, koukám, že jsem i tak přesáhl limit. Doporučil bych čtenářům, aby si vyhledali informace i z jiného zdroje. A v závěru jsem se chtěl zeptat autora, co podle něj znamená malá příležitostná dávka. Rád bych se pozastavil zejména nad tou \'\'malou\'\'dávkou. Jediným problémem s množstvím kofeinu je, že nás předávkování může zabít. Tak jak jsem tu větu napsal to možná může vypadat vtipně, nicméně bych jí doplnil tím, že množství kofeinu, které nás zabije je něco kolem 6-7 gramů, někde se dokonce uvádí až 15 gramů, což je v průměru asi 25 litrů kávy. Čili dřív umřeme na převodnění, než na předávkování kofeinem, takže bych si s množstvím kávy zas takovou hlavu nedělal.


Přidat komentář