Folát - kyselina listová proti anémii

Jak folát působí. Látky, které vstřebávání folátu usnadňují. Užívání doplňků s kyselinou listovou. Vysoké dávky kyseliny listové. Terapeutické užití kyseliny listové. Proč užívat kyselinu listovou? Kyselina listová je vhodná i pro lidi s celiakií.

Jak folát působí

Folát se nachází v potravinách, jako jsou fazole, červená řepa a celozrnná rýže, chléb a těstoviny. Jeho syntetickou formou je kyselina listová, která se užívá v doplňcích a obohacených potravinách, jako jsou cereálie a výtažky z droždí. Tělo ji vstřebává lépe než folát.

Folát je nezbytný pro správný vývin míchy

dítěte v prvních třech měsících nitroděložního vývoje, zabraňuje tak vrozenému rozštěpu páteře.

Folát je také potřebný ke správné tvorbě červených krvinek

a zdá se, že snižuje hladinu homocysteinu, která, pokud je vysoká, může zvyšovat riziko srdečního onemocnění. Dále je folát nezbytný ke štěpení bílkovin na aminokyseliny, které tělo potřebuje.

Látky, které vstřebávání folátu usnadňují

Folát je nejvhodnější užívat s jídlem. Vitaminy skupiny B, zvláště vitamin B12, pomáhají tělu vstřebávat folát.

Látky, které vstřebávání folátu omezují

Pravidelné a velké dávky alkoholu snižují hladiny folátu v těle, stejně tak acylpyrin, antikoncepční pilulky a lék metformin (užívaný k léčbě diabetu 2. typu).

Užívání doplňků s kyselinou listovou

DDD (doporučená denní dávka) folátu pro dospělé (200 µg) je rovna třem porcím obohacených cereálií. Ženám, které se snaží otěhotnět, lze doporučit doplnění stravy 400 µg kyseliny listové denně. Horní bezpečná dávka folátu je 400 µg při dlouhodobém a 700 µg při krátkodobém užívání. Odborníci na výživu doporučují 400 – 1000 µg kyseliny listové denně.

Upozornění - vysoké dávky kyseliny listové

Dlouhodobé vysoké dávky kyseliny listové mohou zasahovat do vstřebávání minerálu zinku a zakrýt nedostatek vitaminu B12 v jakémkoli krevním vzorku u starších lidí. Lidé s epilepsií by se před užitím doplňků měli poradit se svým lékařem, protože kyselina listová může ovlivnit a narušit účinek antiepileptik.

Terapeutické užití kyseliny listové

Srdeční onemocnění

Díky užívání kyseliny listové je možné předejít sedmi procentům úmrtí na srdeční choroby u mužů a pěti procentům úmrtí souvisejících s onemocněním koronárních tepen u žen.

Anémie

Únava a vyčerpání způsobené chudokrevností mohou být vyléčeny doplňky s kyselinou listovou. Anémii v těhotenství je možné léčit kombinací vitaminu B12, kyseliny listové a železa.

Rakovina děložního hrdla

Ženy, které užívají antikoncepční pilulky a mají sníženou hladinu folátu v krvi, jsou vystaveny riziku vzniku změn buněk děložního hrdla, které mohou vést k rakovině. Dávka 10 µg folátu denně povede k viditelnému zlepšení biopsie děložního hrdla během tří měsíců.

Osteoporóza

Homocystein po menopauze stoupá a negativně ovlivňuje tvorbu kostní hmoty. Kyselina listová v dávce 5 mg denně může zachovat pevnost kostí a zmírnit riziko osteoporózy snížením hladiny homocysteinu.

Deprese

Zvýšené hodnoty homocysteinu mohou zvýšit riziko poruch nálady či deprese. Snížení hladiny homocysteinu doplňky s kyselinou listovou tyto příznaky zmírní.

Proč užívat kyselinu listovou?

Ženy, které plánují těhotenství, by měly užívat 400 µg kyseliny listové denně, aby snížili riziko vrozeného rozštěpu páteře u dítěte. Pro muže mohou být stejné dávky prospěšné ke snížení rizika aterosklerózy, způsobené zvýšenou hladinou homocysteinu.

Kyselina listová je vhodná i pro lidi s celiakií

pro osoby s chudou dietou, jedince starší 55 let, či pro lidi pravidelně konzumující alkohol.

Doplňky jsou vhodné i v případech, kdy se objeví následující příznaky

  • únava
  • vyčerpání
  • ekzém
  • popraskané rty
  • úzkost a napětí
  • poruchy paměti
  • nechutenství
  • poruchy nálady
  • bledá kůže

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10472 (magazin-zdravi.cz#5038)


Přidat komentář