Cvičení chodidel a prstů

Protažení prstů. Protahování palců. Cvičení chodidel s ručníkem. Zvedání kuliček. Posilování svalů. Ovládání prstů. Kroužení chodidly. Posilování klenby. Procvičte chodidla a prsty.

Protažení prstů

Posaďte se na židli, bosá chodidla na podlaze. Zvedejte paty a držte prsty pět sekund rovně na podlaze. Pak postavte chodidla na špičky prstů a držte. Nakonec ohněte prsty k plosce chodidla a opět chvíli setrvejte. Vraťte se na začátek a celé cvičení desetkrát opakujte. Toto cvičení se doporučuje lidem trpícím křečemi prstů nebo kladívkovitými prsty a jako zahřívací cvičení pro posilňující cviky.

Protahování palců

Oba palce spojte silnou gumovou páskou, odtáhněte je od sebe a držte 5 sekund. Opakujte desetkrát. Toto cvičení prospívá lidem s vbočenými palci, ulevuje křečím prstů a zpevňuje svaly.

Cvičení chodidel s ručníkem

Před nohy na podlahu položte malý ručník a zvedejte ho pomocí ohnutých prstů. Opakujte pětkrát. Zvyšte váhu ručníku tak, že ho zatížíte na opačném konci knihou nebo závažím. Toto cvičení je výborné proti křečím prstů a bolesti v bříšku chodidel, posiluje velké vnější svaly a nožní klenbu.

Zvedání kuliček

Rozložte na podlaze 16 až 20 kuliček. Postupně je prsty po jedné zvedejte a nohy střídejte, dokud neposbíráte všechny kuličky. Cvičení tonizuje šlachy a vazy, separuje a protahuje malé svaly – podobně jako zvedání volných závaží v kulturistice.

Posilování svalů

Postavte se na knihu nebo schod tak, aby prsty obou nohou přečnívaly přes okraj. Pak je pevně ohněte dolů, držte několik sekund, pevně ohněte vzhůru opět na několik sekund. Opakujte desetkrát.

Ovládání prstů

Posaďte se nebo si lehněte s nohama nataženýma před sebe. Chodidla mějte v pravém úhlu k podlaze a snažte se co nejvíce roztáhnout prsty. Pak zkuste jednotlivé prsty ohýbat. Opakujte desetkrát. (Zpočátku vám bude cvičení připadat nemožné, proto zbylé čtyři prsty přidržte rukou.)

Kroužení chodidly

Posaďte se nebo si lehněte s nohama nataženýma před sebe. Jedním chodidlem opisujte s co nejvíce prohnutou klenbou široké kruhy směrem ven. Proveďte desetkrát. Pak udělejte 10 kruhů směrem dovnitř. Procvičte obě nohy. Toto cvičení zlepšuje tvar chodidla a posiluje a zeštíhluje kotníky.

Posilování klenby

Podložte na podlahu před chodidlo váleček a rolujte jím po celé délce plosky. Válejte dozadu a dopředu desetkrát a soustřeďte se zejména na klenbu. Procvičte každou nohu. Cvičení také odstraňuje únavu a křeče.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10478 (magazin-zdravi.cz#5112)


Přidat komentář