Plastická chirurgie

Přemýšlíte o úpravě svého zevnějšku? Chcete změnu? Bohužel se však v oboru plastické chirurgie příliš nevyznáte? Nevadí, pokusíme se vám svět plastické chirurgie přiblížit. Čtěte tedy níže.

Obor plastické chirurgie máme nejvíce spojený s estetickými úpravami. Estetická chirurgie je však přitom pouze její částí. Plastická chirurgie se rozhodně netýká pouze zkrášlování celebrit, ale napomáhá i všem ostatním, kteří mají nějaký estetický či chirurgický problém. Může se jednat o řešení vrozených vad, poúrazových stavů anebo léčebné řešení kožních nádorů. Historie moderní plastické chirurgie se započala po první světové válce ve Francii, kde se snažila vyřešit poválečné následky.

V současné době zájem o plasticko - estetickou chirurgii neustále stoupá. Přesto u nás přetrvává jistý pocit nedůvěry, který je založený na špatné informovanosti o finanční náročnosti zákroků.

Možnosti plastické chirurgie

Víte, že dnes prakticky neexistuje žádná část těla, kterou byste si nemohli nechat upravit anebo radikálně změnit? Obor plastické chirurgie můžete rozdělit na několik hlavních částí – liposukce, operace v oblasti obličeje a hlavy, plastika kůže, úprava prsou, těla, intimní operace, bariatrické zákroky a estetickou stomatologii. Plastika rozhodně není pouze pro bohaté, čím dál častěji jejich služeb využívají i „normální“ lidé. V České republice však vládne ještě jeden trend, a to plastická turistika, kdy k nám přijíždí řada zahraničních turistů za účelem zkrášlení. Naši odborníci totiž patří mezi světovou špičku, v oblasti faceliftingu jsme dokonce jedničky. Co se u nás nejčastěji upravuje? Nejvíce Čechů si nechává provést liposukci, po ní následuje zvětšení prsou, úprava rtů a nosu. Z neinvazní chirurgie vede žebříček botox a transplantace vlasů. Většinu klientely tvoří ženy ve věku od 35 – 50 let, ale přibývají i muži.

Dříve než ulehnete na operační stůl

Jít na** plastickou operaci** není jako jít si nechat změnit účes. Dříve, než se dostanete na sál, musíte absolvovat konzultační schůzku s plastickým chirurgem, s nímž byste se měli domluvit o provedeném zákroku. Je dobré, abyste po konzultaci došli ke vzájemné shodě, v opačném případě si můžete vybrat některé jiné plastické oddělení.

Zařízení si však rozhodně nevybírejte podle ceny! Rozhodovat by měla atestace lékařů v oboru, zázemí, kde zákrok podstoupíte a možnosti kontrol, či možnosti zavolání.

Důležitou součástí procesu je předoperační vyšetření, které se podobá každému jinému předoperačnímu vyšetření. Předoperační vyšetření potřebujete provést u každého zákroku s narkózou. Cílem vyšetření je ideální příprava na zákrok s vyloučením možných komplikací. Předoperační vyšetření se skládá z rozboru krve, EKG a vyšetření moči. Součást přípravy tvoří i sepsání anamnézy. Nesnažte se obejít lékaře a zatajovat svá onemocnění anebo medikamenty, protože si tím můžete ublížit pouze sami sobě. Nezamlčujte ani skutečnost, že kouříte.

Týden před operací byste neměli užívat některé léky (léky, které ovlivňují srážlivost krve, analgetika).

Plastická operace

V den operace se můžete osprchovat běžnými sprchovými gely, ale již nepoužívejte žádné krémy, masti, tělová mléka anebo parfémy (deodorant však použít smíte). Na kliniku si se sebou vezměte všechny léky, které stabilně užíváte. Doma ponechejte veškeré šperky a piercingy. Zbavte se i laku na nehtech. Těsně před zákrokem budete muset z očí vyndat kontaktní čočky.

Před zákrokem budete seznámena s průběhem operace a druhem narkózy. Narkóza bude připravena přesně na míru pouze pro vás, s ohledem na vaši snášenlivost anestetik. Anesteziolog se klientovi věnuje před zákrokem, po celou dobu operace i po plastice. V rámci předejití komplikací je klient permanentně monitorován a pod dohledem lékařů i sester. Hospitalizace bývá obvykle jednodenní, avšak u náročnějších operací, například** plastické úpravě břicha** může hospitalizace trvat až tři dny. Délka hospitalizace je vždy individuální a rozhoduje o ní druh zákroku a zdravotní stav klienta.

Možné komplikace po plastické operaci

S komplikacemi je potřeba počítat, jelikož se jedná o operaci. Rizika jsou tedy obdobná, tak jako u každé jiné operace. Mezi nejčastější komplikace patří záněty, infekce, pomalé hojení, jizvení, krvácení, alergické reakce, tromboflebitidy. Proto je potřeba, aby každý** zájemce o plastickou operaci** přesně dodržoval pokyny doporučené lékařem. Odborníci udávají, že nejčastěji klienti opomíjejí nebezpečí kouření, které před operací může ohrozit klienta na životě a po operaci prodlužuje interval hojení. Ženy často opomíjejí klidový režim a zákaz tahání břemen, jelikož si neuvědomují, že i jejich dítě je dosti těžké. Další prohřešky vytvářejí ti, kteří po absolvované liposukci nenosí kompresní prádlo tak, jak mají. Prádlo je potřeba nosit neustále, to znamená ve dne i v noci, sundat si je klient může pouze z důvodu vykonání hygieny, či přeprání prádla.

Plastická operace a muži

I když stále většinu klientů** plastické chirurgie** tvoří ženy. Zájem mužů ale také neustále stoupá. Muži volí nejčastěji úpravu nosu, transplantaci vlasů a úpravy uší. O plastickou chirurgii jeví zájem také čím dál více mužů s touhou úpravy velkých prsů, penisu, či stojí o kompletní změnu pohlaví.

S čím si plastická chirurgie neporadí

Jak již bylo řečeno, v současné době si můžete nechat upravit či změnit téměř vše, co vás napadne. Přesto jsou některé úpravy velmi těžko realizovatelné. Jedná se především o tělesnou výšku. Existuje zde sice velice bolestivá metoda, ale ta stále nezaručuje stabilní pozitivní výsledek.

Druhým obdobným zákrokem je operativní zákrok na horní čelisti, který je velice nebezpečný.

Průměrné ceny nejčastěji provedených zákroků

Ceny jsou:

  • liposukce – od 20 500 do 49 000 korun
  • abdominoplastika – od 47 500 do 65 000 korun
  • rhinoplastika (operace nosu) vás vyjde od 34 000 až po 45 000 korun
  • labioplastika (plastika stydkých pysků) stojí od 17 000 do 29 000 korun
  • zvětšení penisu stojí od 68 000 do 83 000 korun
  • laparoskopická bandáž žaludku vás vyjde průměrně na 115 000 korun

 

Plastické zákroky hrazené pojišťovnou

Mezi lidmi koluje mnoho rozličných mylných domněnek o** plastické chirurgii**, jednou z nich je i předsudek, že všechny zákroky je potřebné si uhradit z vlastní kapsy. Není tomu tak. Stále existuje mnoho chirurgických úprav, které hradí pojišťovna. Vždy se však musí jednat o zdravotně podloženou indikaci. Například u abdominoplastiky je potřebná indikace kýly, kožních plísní v záhybu po výrazném kožním nadbytku zbylém po redukci váhy. Otoplastka je plně hrazená u dětí do deseti let věku dítěte. Zmenšení prsou je možné provést na pojišťovnu ze zdravotních důvodů. Plastika prsou s indikací po přeléčení rakoviny je také plně hrazená. Do skupiny plně hrazených zákroků patří i úpravy nosních přepážek se sníženou průchodností. Úprava lábií i panenské blány po úrazu je také plně hrazená (jedná se například o stavy po porodu či úrazy malých holčiček). Mezi hrazené operace náleží i zbavování se křečových žil. Dlouhodobá plastická péče o pacienty s rozštěpy rtů, pater a nosních přepážek patří mezi nejstarší zákroky plně hrazené pojišťovnou. Nutno však poznamenat, že tyto zákroky neprovádí každé pracoviště, a proto je potřebné se předem informovat.

Plastická operace možná není život zachraňující, ale významně ovlivňuje psychiku člověka. Nabité sebevědomí pak může dopomoci k celkovému zlepšení kvality dosavadního života. Nikdy by však k operacím nemělo dojít na základě toho, že si ji žádá partner. Vypadat dobře bychom měli chtít hlavně my.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10458 (magazin-zdravi.cz#9850)


Přidat komentář