Prevence srdce - choroby srdce

Ischemická choroba vlivem stáří vzrůstá. Rizika onemocnění srdce. Srdce a jeho ochrana. Jak chránit své srdce. Česnek v tabletách. Vitamin E. Zkuste acylpyrin proti infarktu. Acylpyrin a dávkování. Kouření podporuje tvorbu krevních sraženin.

Ischemická choroba vlivem stáří vzrůstá

Vlivu statistik bychom však neměli podléhat zbytečně. Riziko vzniku ischemické choroby srdeční vlivem stáří přirozeně vzrůstá, ale jenom mírně. Jíte-li zdravě, cvičíte a celkově se řídíte tím, co vám říká vaše srdce, můžete tento nárůst více než vyrovnat a vyhnout se tak mnoha obtížím.

Rizika onemocnění srdce

Pětasedmdesátiletému člověku, který má nízkou hladinu cholesterolu a dostatek pohybu, nekouří a nemá vysoký krevní tlak ani cukrovku, hrozí sice vyšší riziko srdeční choroby než třicetiletému, ale toto riziko je stále poměrně malé.

Ischemická srdeční choroba je důsledek životního stylu

Skutečnost je taková, že ischemická srdeční choroba je důsledek životního stylu, jemuž se lze zcela vyhnout. Většina z nás jí příliš tučných, málo cvičí a je nadměrně vystavena stresu. Mnoho lidí navíc kouří a trpí nadváhou. Všechny tyto faktory riziko vzniku srdeční choroby zvyšují.

Se srdeční chorobou si budete připadat starší

Jakmile srdce začne vynechávat, objeví se celá řada příznaků.** Srdeční choroba může opravdu způsobit, že si budete připadat starší, než ve skutečnosti jste**. Přijdete o životní sílu, budete dýchaviční a při sebemenší námaze vás přepadne bolest na prsou. Ischemická choroba srdeční je u nás příčinou úmrtí ve více než 20% případů; spolu s dalšími srdečními a cévními chorobami jde o nejčastější příčinu úmrtí vůbec.

Srdce a jeho ochrana

Většina z nás se ve středním věku ocitne na křižovatce – a na semaforu už po zelené naskakuje žlutá. Máme-li málo tělesného pohybu a jíme příliš mnoho tučných jídel, ztrácíme síly, zkracujeme si život a vystavujeme se riziku srdečních chorob. Naštěstí můžeme změnit směr, kterým se budeme ubírat, zvolit zdravější možnosti a ochránit nebo obnovit bývalou mladistvou sílu tohoto životně důležitého svalu.

Jak chránit své srdce

To nejdůležitější, co můžete udělat, aby vaše srdce zůstalo zdravé a mladistvé – přestat kouřit, změnit stravovací návyky, začít cvičit, zbavit se nadváhy, zabere nějaký čas. Existuje však pár věcí, které můžete udělat hned a které vám také pomohou snížit riziko srdečních chorob.

Česnek na srdce

Česnekem sice můžete, ale také nemusíte udržet upíry v uctivé vzdálenosti. Vědci se však hlavně domnívají, že česnek pomáhá zabránit vzniku ischemické choroby srdeční. Česnek snižuje tvorbu cholesterolu v těle, ale potřebujete sníst denně tři až pět stroužků, abyste blahodárný účinek česneku pocítili.

Česnek v tabletách

Zkuste přidat česnek do polévek, salátových zálivek, dušeného masa a omáček. Pokud vám česnek příliš nevoní, zkuste jej užívat v tabletách, které jsou rovněž účinné.

Dopřejte si vitamin E

Výsledky některých výzkumů nasvědčují tomu, že riziko vzniku ischemické choroby srdeční může snížit také vitamin E. Většina studií prokázala, že tělu mnohem více prospívá, když získáváte antioxidanty – mezi něž patří právě i vitamin E – z jídla, protože potraviny obsahují kromě toho další živiny, které společně působí lépe než jediná složka obsažená v pilulce.

Vitamin E

Ačkoli se na tom vědci víceméně shodují, mnoha lidem připadá obtížné získat dostatek vitaminu E z potravy bez přidání velkého množství tuku, protože nejlepším přírodním zdrojem vitaminu E jsou rostlinné oleje. Z některých studií však vyplývá, že i potravinové doplňky s vitaminem E mohou být účinné.

Zkuste acylpyrin proti infarktu

Nezapomeňte, že infarkt myokardu většinou nastává v okamžiku, kdy se uvolní aterom, což má za následek, že krevní sraženina zabrání průtoku krve cévou. Acylpyrin tomu může zabránit, protože snižuje srážlivost krve.

  • Jestliže jste měli infarkt nebo mozkovou příhodu, máte anginu pectoris nebo velmi vysokou hladinu LDL cholesterolu, může vám acylpyrin pomoci.

Acylpyrin a dávkování

Člověku, který váží méně než 60 kilogramů, by měl stačit jeden dětský acylpyrin denně. Vážíte-li 60 – 80 kilogramů, vezměte si dva. Lidé s vyšší tělesnou hmotností si pak mohou vzít jeden acylpyrin pro dospělé.

Než ale začnete užívat acylpyrin pravidelně, nezapomeňte se poradit s lékařem. Většina lékařů vám pravděpodobně doporučí, abyste jej vůbec neužívali, jestliže máte** žaludeční vředy, trpíte vnitřním krvácením nebo jiným druhem krvácivosti**. Acylpyrinu by se měli vyhnout rovněž** lidé s nemocnými játry a ledvinami**. Na acylpyrin byste také měli zapomenout, máte-li na něj alergii.

Jak hýčkat své srdce

Nekuřte

Kouření neuvěřitelně výrazně urychluje vznik ischemické choroby srdeční. Látky obsažené v cigaretovém kouři poškozují tepenné stěny a přispívají ke vzniku vysokého krevního tlaku, který tepnám dále škodí. Kouření může navíc snižovat hladinu „prospěšného” HDL cholesterolu.

Kouření podporuje tvorbu krevních sraženin

Pak stačí, aby jediná kousek této sraženiny zabránil proudění krve tepnami do srdce a infarkt myokardu na sebe nenechá dlouho čekat. Riziko spojené s kouřením se může ještě zvýšit** u žen, které berou antikoncepční pilulky**, protože některé orální antikoncepční prostředky** zvyšují srážlivost krve.**

Když zanecháte kouření, můžete snížit riziko smrti

** v důsledku srdeční choroby o celou polovinu**. Výsledky přitom na sebe nenechají dlouho čekat.

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

Máte-li cukrovku, jistě dobře víte, že si musíte hlídat hladinu cukru v krvi, ale možná si ani neuvědomujete, jak moc tím pomáháte svému srdci. Vysoká hladina cukru v krvi může poškodit stěny cév a kromě toho i výrazně zvýšit hladinu škodlivých tuků v krvi.

Shoďte nadbytečné kilogramy

Máte-li nadváhu, pravděpodobně vás čeká řada problémů souvisejících s ischemickou chorobou srdeční, a to nejen cukrovka a vysoký krevní tlak, ale také potenciálně zhoubná kombinace vysoké hladiny LDL cholesterolu a nízká hladina HDL cholesterolu. Proto je tak důležité zhubnout.

Uvažujte o hormonální substituční terapii

U žen po menopauze prudce stoupí riziko vzniku srdečních chorob. Proč je tomu tak, nikdo zatím neví. Vše však nasvědčuje tomu, že klíčovým faktorem je v tomto případě estrogen. Tento hormon zřejmě napomáhá zvýšení hladiny „prospěšného” HDL cholesterolu v krvi. Po menopauze totiž vaječníky prakticky přestávají tento ženský pohlavní hormon vytvářet.

Snížení rizika ischemické choroby srdeční

Výzkum ukazuje, že hormonální substituční terapie může alespoň z části snížit riziko vzniku ischemické choroby srdeční, které se zvyšuje s menopauzou. HSL pomáhá zvýšit hladinu HDL cholesterolu a tento druh léčby může rovněž napomoci v prevenci tvorby krevních sraženin.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10435 (magazin-zdravi.cz#5088)


Diskuze a zkušenosti

Dolíhalová | 08.07.2013 14:48
Re: Prevence srdce - choroby srdce Dobrý den, chci se zeptat na jméno odborníka, který doporučuje pacientům DĚTSkÝ Acylpyrin. Tento lék není určen pro děti do 12 let, proto ho nikdo v této variantě nevyrábí.

Baráková | 13.06.2014 11:25
Re: Prevence srdce - choroby srdce Dobrý den, také jsem ho chtěla koupit a v lékarně mi sdělili, že dětský acylpyrin neexistuje. Tak nechápu, proč je jako prevence léčby srdce doporučován.


Přidat komentář