Myomy a léčba

Nezhoubný nádor na děloze dokáže závažně znepříjemnit ženě život. Způsobuje sterilitu nebo opakované potraty. Naštěstí je naprostá většina nádorů na děloze nezhoubná a při zahájení správné léčby se může žena dočkat vytouženého miminka.

Děloha je svalový orgán, který se přirozeně přizpůsobuje roztažení během těhotenství. Vlákna dělohy jsou pravidelně uspořádaná a umožňují roztažení dělohy ze sta mililitrů zhruba až na 7 litrů. Pokud ale dojde k zahuštění svalových vláken, pak se stane jejich struktura nepravidelnou a v této fázi začnou vznikat na děloze myomy, které se s postupem času zvětšují a zabraňují ženě přijít do jiného stavu, nebo když už, tak neumožňují růst plodu v děloze. Za myom jsou považovány nádory, které jsou většinou nezhoubné. Pouze nepatrné procento myomů je zhoubných.

Jak dlouho myom roste?

Myom může růst ve stěně dělohy a to dvěma směry. Buď směrem dovnitř do děložní dutiny nebo ven z dutiny. Pouze výjimečně se může myom vyskytnout mimo dělohu. Myomy rostou celé roky v tom místě, kde se vyskytly. Postupně začínají narušovat strukturu svalů. Myom může utiskovat vejcovody nebo děložní dutinu a tím pádem způsobovat neplodnost. V oblasti, kde se nachází a roste myom, se děloha neroztahuje, je tuhá, a pokud je žena již těhotná, pak plod nemá dostatek prostoru k** potřebnému vývoji.** Jestliže se myom nachází na děložní sliznici, a ta není dostatečně vysoká, pak placenta v místě, kde se nachází myom, nemá možnost poskytnout plodu dostatečné množství živin. Z toho důvodu se při existenci myomu vyskytují u žen častější potraty.

Příčiny myomů

To, jak rychle myom roste, závisí na hormonální hladině ženy, která je velmi individuální. Příčina vzniku myomů dosud není jasná. V určitých rodinách jsou však dispozice k získání myomu větší. Myomy se vyskytují až v dospělosti, v dětském věku se s nimi nesetkáváme. Po přechodu se zase zmenšují. Myomy má až 30 procent žen, které jsou v plodném věku. Někdy může mít žena myom na děloze pouze jeden, v jiném případě může mít jimi posetou celou dělohu. Někdy je děloha kvůli myomům velká jako na konci těhotenství a ženy pak mají velké břicho, jakoby těhotenské.

Jaké jsou příznaky myomů?

Mezi první příznaky patří bolesti v malé pánvi, na páteři. Již tyto by Vás měly upozornit na to, že něco není s Vaším tělem v pořádku. Mezi další příznaky patří silnější, avšak nepravidelné krvácení. Větší myomy, které již zabírají určitou plochu na děloze, vyvolávají problémy s močením a se stolicí, a ženy můžou také pociťovat bolesti při pohlavním styku. V některých případech se však myomy nijak neprojevují a zachytí se až náhodně při ultrazvukovém vyšetření. Z toho důvodu se nesmí podceňovat pravidelné preventivní prohlídky na gynekologii, které by měly být prováděny minimálně jednou za rok.

Jak vzniká myom na děloze?

Děložní myom je výsledkem** hormonální nerovnováhy**. Jedná se o zbytnění děložní svaloviny, nejde však o nádor jak bývá někdy mylně označován. Ženy mají obecně strach z chirurgického zákroku a z obav, zda se nejedná o zhoubné onemocnění. Většinou se v klasické medicíně léčí myomy operací, i když dle alternativní medicíny není vždy operativní zákrok bezpodmínečně nutný.

Léčba myomů

Jestliže Vám byl diagnostikován myom, pak se nabízí tři možnosti léčby. Ta první je hormonální, druhá operační a třetí empolizační. Hormonální léčba má za úkol upravit hladinu hormonů, které mají přímý vliv na růst myomů. Hormonální léčba se provádí injekčně. Do těla se injekcí vpravuje např. gonadotropin, jehož nevýhoda je však v tom, že způsobuje mnoho nežádoucích účinků. Další možnou hormonální léčbou je nasazení antikoncepce, která však pouze zmírňuje krvácení, nikoliv léčí myomy. Nejnověji se používá gestagen, který má přímý vliv jak na krvácení, tak i na velikost myomu. Hormonální léčba je však považována pouze za přechodnou, a nemá tak trvalý efekt. Trvalým řešením je pouze operace, při níž se odstraní všechny nádory. Pokud je případ vážný, pak se odoperuje celá děloha. Co se týká operace myomů, používají se operační postupy jako laparoskopie, hysteroskopie, a laparotomie. Hysteroskopie umožňuje podívat se speciální optikou do děložní dutiny přes děložní hrdlo, laparoskopií je možné se podívat do děložní dutiny přes malé otvory v břišní dutině, přes něž je dokonce možné myomy odstranit. Laparotomií je nádor zpřístupněn otevřením břišní dutiny. A co embolizační léčba? Při této se do místa, kde se myom nachází, zavedou mikročástice, čímž dojde k ucpání přívodu krve a to způsobuje denegeraci a zmenšení myomu. Výběr vhodné léčby je závislý na velikosti myomů, na věku pacientky i na tom, zda ještě plánuje mít děti či nikoliv.

Proč podstoupit operaci?

Pokud není možné na myom použít hormonální léčbu a myom na děloze roste i nadále, a ohrožuje ženu nadbytečným menstruačním krvácením, pak je nejlepším možným řešením podstoupit operaci. Rostoucí děloha utlačuje orgány v malé pánvi, kterými jsou tlusté střevo a močový měchýř. Výsledkem jsou pak bolesti v podbřišku, chronická zácpa a problémy s močením. Problémy se můžou navíc zvýrazňovat kolem klimakteria. Operace zbaví ženu bolesti a ženě se výrazně uleví. Operativního odstranění děložního myomu není důvod se obávat, neboť se jedná o jeden z nejběžnějších gynekologických operativních zákroků.

Úspěšnost hormonální léčby

Děložní myom se může někdy ztratit. Mnoho žen s malými děložními myomy je úspěšně léčeno hormonální substituční léčbou. Myomy se často zmenšují během přechodu a po něm už ženě nepůsobí vůbec žádné problémy. Někteří lékaři dají prvně přednost hormonální léčbě před operativním zásahem do lidského organismu. Proto by se měla každá žena rozhodnout, zda nejprve vyzkouší hormonální léčbu, nebo rovnou nechá myomy odstranit z těla operativně. S volbou by jí měl pomoci lékař na základě skutkového stavu.

Myomy v těhotenství

Pokud je děloha napadená myomem a žena otěhotní, dochází v důsledku hormonálních změn ke změnám velikosti myomů, které se zvětšují, někdy až do trojnásobných rozměrů. Pokud je na děloze více myomů, je těhotenství hodně rizikové a ženu je potřeba mnohem častěji sledovat, než při normálním průběhu těhotenství. Růst myomů nelze ovlivnit ani vitamíny, ani pohybem, stravou či jinak. Myom může také tvořit překážku při přirozeném porodu, nebo může překážet i při prováděném císařském řezu. V každém takovém případě je potřeba k porodu přistupovat naprosto individuálně, aby byl porod zdárně ukončen.

Možnost mít dítě po léčbě myomů

Vzhledem k tomu, že se věková hranice žen, které chtějí mít děti, neustále posouvá, snaží se řada unikátních gynekologických center nacházet nové postupy, které by dokázaly odstranit myomy, nebo minimálně zastavit jejich růst tak, aby byla zachována děloha ženy i s možností budoucího otěhotnění, bezkomplikovaného donošení plodu a následného porodu zdravého dítěte. Jsou centra, která se na tyto postupy specializují a kde se jim výtečně daří sledovat, kontrolovat a udržovat těhotenství až po samotný zdárný porod.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10447 (magazin-zdravi.cz#10282)


Přidat komentář