Měření zraku Praha

Zhoršuje se vám zrak? Máte problémy s rozostřeným viděním, nemůžete správně zaostřit na dálku či naopak na blízko? Stále hůře se vám čtou knihy či noviny? Nezoufejte, postačí podstoupit měření zraku a pak už jen vybrat správné brýle či kontaktní čočky.

Pokud jste ještě nebyli na měření zraku a máte z něj obavy, pak vězte, že se ničeho bát nemusíte. Měření zraku není nijak bolestivé či nepříjemné a netrvá ani moc dlouho. Nějaký čas vám zabere spíše následný výběr správného modelu brýlí, což je ovšem zvláště u žen činnost velmi oblíbená. Popřípadě se můžete rozhodnout pro kontaktní čočky, jež vás v optice naučí používat a aplikovat. Samozřejmě je možné zvolit obojí, čili dioptrické brýle i kontaktní čočky, a podle potřeby či nálady je pak střídat.

Měření zraku

Měření zraku se provádí v** očních optikách** zpravidla zadarmo. Většinou se není potřeba ani objednávat. Měření zraku se provádí počítačovým refraktorem. Díky měření zraku je přesně diagnostikována vaše oční vada a vaše dioptrie. Poté se přechází k otestování vybraných brýlových čoček, zda přes ně správně vidíte. Pokud ano, můžete rovnou přejít k výběru brýlových obrub či kontaktních čoček. Brýle vám samozřejmě optik pomůže vybrat, pokud budete mít zájem. U brýlí je důležité nejen to, aby perfektně korigovaly vaši oční vadu a aby vám slušely, ale musí vám také padnout, sedět vám na správných bodech za ušima, nesmí vám sklouzávat nebo vás naopak tlačit. Brýle si proto před definitivním rozhodnutím nechte nasazené třeba i několik minut, abyste zjistili, zda se v nich cítíte pohodlně. Pokud vám brýle úplně nesedí, ještě to neznamená, že si musíte vybrat jiné. Každé brýle jsou totiž v podstatě takový polotovar, který se musí nejprve přizpůsobit vašemu tvaru lebky, což má na starosti oční optik, který vám brýle dokonale anatomicky upraví pomocí speciálních nástrojů a postupů.

Jak dlouho trvá měření zraku?

Měření zraku i následný výběr brýlí by se neměl nikdy uspěchat. Pokud totiž budete spěchat, může stát, že si narychlo vyberete brýle, se kterými nebudete spokojeni, ať už po stránce vzhledové, anebo vám nebudou správně sedět. Obvykle se udává, že by mělo měření zraku i s následným výběrem brýlí trvat minimálně půl hodiny. Nemusíte se však ostýchat, že budete obsluhu optiky zdržovat. Když si vybrané brýle budete zkoušet, optik může mezitím obsloužit jiného zákazníka. Na měření zraku si s sebou klidně vezměte například svého partnera nebo dobrého známého. Když si vybrané brýle nasadíte a budete si je chtít nechat pár minut nasazené, abyste zjistili jak vám sedí, alespoň si se známým či partnerem můžete povídat a zaženete tak čas. Navíc vám partner či známý poradí, ve kterých brýlích vám to nejvíce sluší. Samozřejmě se při výběru vhodného modelu brýlí můžete řídit také radami zkušeného optika, to už necháme na vás.

Jak vybrat brýle?

Brýle, ať už dioptrické nebo** sluneční**, se vždy vyplatí kupovat v kamenných obchodech v očních optikách. Nejen proto, abyste si mohli brýle vyzkoušet, což při objednávání brýlí po internetu není možné, ale také proto, že v oční optice vám s výběrem brýlí poradí opravdový profesionál v oboru. A podle čeho je vhodné brýle vybírat? Co se týče dioptrických brýlí, ty samozřejmě musí odpovídat vaší hodnotě dioptrií a vaší oční vadě.** Brýle** byste měli dále vybírat podle účelu použití a také podle toho, jak se hodí k vašemu obličeji. Díky tomu bude jejich nošení příjemné, brýle budou splňovat svůj účel a budou vám slušet.

Výběr brýlí podle naměřených dioptrií

Pokud si pořizujete dioptrické brýle, musí** korigovat vaši oční vadu** v maximálním možném rozsahu. Správné** brýlové čočky** vám samozřejmě vybere váš oční optik podle výsledků měření zraku (pokud své dioptrie a vadu dopředu neznáte). A co se týče výběru obrub, i s tímto vám v oční optice poradí, budete-li mít zájem. Obruby k dioptrickým brýlím je vhodné vybrat jednak podle toho, k jakým příležitostem a účelům budete brýle používat a také podle tvaru vašeho obličeje, vašeho pohlaví a věku.

Brýlové obruby podle účelu použití

Možná si říkáte, nač více dioptrických brýlí, vždyť stačí pouze jedny. Teoreticky to tak může být. Avšak pro některé příležitosti se hodí mít k dispozici jiné brýle. Například pro sport se vyrábějí speciální obruby, jež by měly zaručit, že vám brýle nebudou padat ani při hodně prudkých či rychlých pohybech. Je také možné pořídit si speciální obruby pro společenské příležitosti a jiné zase do práce, kde chcete vypadat seriózně. Při výběru brýlových obrub kromě jejich designu dbejte na to, aby se vám nasazovaly lehce a netlačily vás za ušními boltci. Pokud lyžujete nebo jezdíte na motorce a potřebujte brýle pod helmu, určitě si ji vezměte na nákup brýlí s sebou a vždy si ji na hlavu nasaďte, zda vám sedí i s brýlemi. Výběr brýlových obrub je velmi rozmanitý, takže je z čeho vybírat. Přesto, pokud se vám nic líbit nebude, je možné nechat si brýle vyrobit na zakázku.

Brýlové obruby podle tvaru obličeje, pohlaví a věku uživatele

Účel použití brýlí je jedna věc, avšak je nutné zohlednit také váš typ obličeje. Různým lidem totiž sluší různé** brýlové obruby**. Pokud se vám podaří vybrat si ty správné brýlové obruby, pak vám pomohou zvýraznit přednosti vašeho obličeje a naopak zakrýt jeho nedostatky. Pokud máte kulatý a spíše mohutný obličej, nejvíce vám budou slušet brýle hranaté s mohutnými obroučkami. Pro hranatý obličej se naopak nejvíce hodí brýle zaoblené. Pokud má váš obličej tvar tzv. obráceného trojúhelníku (úzká čelist), pak se pro vás nejvíce hodí bezobrubové brýle. Největší výhodu mají lidé s ideálně symetrickým obličejem, pro který se většinou hodí všechny typy brýlových obrub. Dále se brýlové obruby rozdělují na pánské, dámské nebo unisex, na dětské a dospělé modely atd.

Výběr slunečních brýlí

Pokud si vybíráte brýle sluneční, pak je pro jejich správnou funkčnost důležité to, aby sluneční filtr odpovídal účelu jejich použití. Sluneční brýle mají 5 kategorií slunečních filtrů od hodnoty 0 až po hodnotu 4. Sluneční filtr 0 je velmi slabý a používá se především jako módní doplněk pro nošení v místnostech. Brýle se slunečním filtrem 1 jsou také vhodné jako módní doplněk, popřípadě na nošení ven při slabém slunečním záření, když je pod mrakem.** Sluneční brýle** s filtrem kategorie číslo 2 jsou vhodné pro sluneční záření střední intenzity, zatímco brýle se slunečním filtrem kategorie číslo 3 jsou vhodné pro silné sluneční záření, k moři či na hory. Poslední, nejsilnější sluneční brýle s filtrem číslo 4, se nejčastěji používají ve dnech, kdy venku leží sníh a zároveň silně svítí slunce. Tyto brýle se tak nejvíce hodí na zimní horské túry za slunečných dní, ovšem použitelné jsou i k moři. Brýle se slunečním filtrem kategorie číslo 3 a 4 jsou naprosto nevhodné pro řízení automobilu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10445 (magazin-zdravi.cz#10272)


Přidat komentář