Masáže a alternativní léčba - Rosice

Dlouhou dobu u nás přetrvávalo tvrzení, že jediná důvěryhodná medicína je ta klasická, tedy západní. V poslední době se situace mění, i když obrana farmaceutického průmyslu je urputná.

Objevíme znovu staré postupy a moudrosti pod označením „alternativní medicína“, nebo podlehneme reklamním kampaním a odpovědnost za své zdraví předáme lékařům a lékárníkům?

O alternativní medicíně se mluví jako o doplňkové medicíně, nekonvenční medicíně, kontroverzní medicíně a celá řada lékařů se o ní zmiňuje víc než hanlivě. Jenomže je vskutku alternativní medicína taková popelka, jak by se zdálo? Pro nezasvěceného se tak může jevit, ten, kdo o ní ví trochu více, již ví, že západní medicína je s tou alternativní úzce prolnuta. Její propojení díky novým a novým studiím neustále narůstá.

Co je Alternativní medicína?

V současné době stále neexistuje žádná definice, která by jasně a stručně definovala, co vlastně „ta“ Alternativní medicína je. Alternativní medicína totiž ukrývá tak rozsáhlou oblast, která se neustále rozšiřuje, že těžké vytvořit nějakou výstižnou krátkou poučku.

Alternativní medicína zahrnuje rozmanité metody, které vycházejí z nových zjištění, objevů, výzkumů i studií, ale i takové, které vycházejí z tradiční a staletími ověřené medicíny (tradiční čínská, thajské masáže, ájurvéda a podobně) anebo takové, které jsou spjaty s duševní filozofií – psychologií, náboženstvím a pohledem na způsob života (např. Reiki), či jsou založeny na základech tzv. lidového léčitelství.** Alternativní medicína** představuje neustále se rozšiřující oblast, která je neustále zkoumána a díky prokázaným výsledkům je důvěra v tento obor neustále na vzestupu.

Základním a důležitým rozdílem západní a alternativní medicíny je přístup k problému a kladený důraz na prevenci. Západní (klasická) medicína se totiž zabývá až řešením daného problému. Toto řešení bývá často takové, že se netýká ani tak hledání příčiny a léčby skutečného problému, jako zbavování se příznaků – bolestí apod. Na věc se nehledí celistvě. Alternativní medicína se dívá na celek – tělo, duši a psychiku. Podle ní vše spolu souvisí a je krátkozraké řešit pouze jednu věc. Klade vysoký důraz na prevenci a psychickou pohodu.

Alternativní medicína v západní medicíně

Alternativní medicínu zcela běžně v současné době využívá celá řada nejrůznějších klasických lékařských odvětví. Jen se o tom příliš nahlas nemluví a tak běžný člověk stále žije v mylném přesvědčení, že alternativní medicína je něco podřadného, nedůvěryhodného a je pouhou náhražkou tam, kde již všechno selže. Jenomže toto není zdaleka pravda! S metodami alternativní medicíny se setkáváme zcela běžně na fyzioterapii, u chiropraktika, psychologa, dermatologa, alergologa a také i u praktických a dětských lékařů.

Jedná se o široké využití masáží, manipulativních technik, probiotik, koupelí, obkladů, kloktání, tzv. doplňků stravy, regresní a další terapie, akupunktury či akupresury, magnetoterapie a řady dalších prostředků, produktů, či metod, které ani nevnímáme jako alternativní…

Masáže a alternativní medicína

Masáže jsou vůbec nejstarším představitelem léčebné metody, její historie se datuje do doby před 3 000 lety. Nejstarší zmínky o provádění masáží pocházejí ze starověké Číny a Egypta. O blahodárných účincích masáží se zmiňoval i Homér v Antickém Řecku a i Hippokrates znal pozitivní účinky masáží na klouby, páteř, či svalové kontraktury.  Existuje celá řada druhů masáží a všechny náleží k uznávaným a ověřeným metodám, které se v současné době hojně užívají jak v klasické medicíně, tak i ve sportovní medicíně, kosmetologii, fitness a tak dále. Masáže jsou totiž léčebnou metodou, která významně ovlivňuje funkci těla i duševní zdraví člověka.

Co jsou masáže?

Masáže jsou založeny na masážních hmatech prováděných s léčebným záměrem. Všeobecně se masáže mohou rozdělit na klasické, reflexní, tlakové, vibrační a masáže vnitřních orgánů.

Masáže i v 21. Stoletá náleží k doposud nenahraditelným léčebným metodám, které mají velice pozitivní účinek na lidský organismus a jsou velice významným regeneračním prostředkem.

Účinky masáží

Masáže se aplikují z několika důvodů – preventivního, regeneračního a také z psychologického. Účinky můžeme zkráceně rozdělit na mechanické a biochemické anebo také lokální a celkové.

Místní účinky masáže

Pokud se jedná o místní účinky, jde obvykle o kůži. Kůže je naším největším orgánem a je zrcadlem našeho zdraví, psychiky i správně fungující imunity. Pokud kůže nefunguje správně a trpí různými chorobami, dá se předvídat, že i uvnitř těla je něco v nepořádku.

Prováděné masáže mají v prvé řadě lokální účinky na kůži, kterou zbavují starých zrohovatělých částic, vytlačují usazený tuk z podkoží, čímž se kůže čistí a zároveň i promašťuje, zvyšuje se vylučování potu, čímž dochází ke zbavování se toxinů a probouzí se lymfatický systém.

V průběhu masáže se pokožka zahřívá a to až o 1,5 Celsia, což má významně** pozitivní** vliv na** svalstvo**. Ten, kdo chodí na masáže pravidelně má pokožku vláčnou, zdravou, pružnou, pevnou a obvykle bez vrásek.

Působení masáží je však mnohem hlubší, pozitivně ovlivňuje i kosterní svalstvo, které zbavuje únavových látek (kyseliny močové, oxid uhličitého, kreatininu), zlepšuje prokrvení šlach, likviduje zatvrdliny, ruší ztuhlost, zlepšuje pohyblivost, přináší úlevu od bolesti.

Masáže a lymfatický systém

Masáže blahodárně působí na lymfatický systém, který stimulují, zbavují toxických a odpadních látek, ale také i baktérií a virů. Masáže s ohledem na lymfatický systém mají pozitivní vliv na otoky, celulitidu a následně také na metabolismus tuků, hubnutí a imunitu. Tyto pozitiva však také můžeme řadit k reflexním účinkům anebo k celkovým efektům masáže na lidský organismus.

Celkové účinky masáže

Masáž celé tělo harmonizuje a významně ovlivňuje jeho fyzickou i psychickou pohodu. Mají velice silný regenerační účinek, kdy zbavují člověka napětí, stresu, bolestí, aktivují pohybový aparát, krevní systém, zpomalují stárnutí, pozitivně ovlivňují i nervovou soustavu, zvyšují látkovou výměnu, snižují únavu, uklidňují, osvěžují, zlepšují celkový vzhled, podílí se na vyplavení endorfinů a připravují člověka na fyzicky a psychicky náročnou práci. Masáže až padesátinásobně prokrví masírovaní tkáně, což zlepší nejen metabolismus, ale i vylučování různých hormonů. Masáže jsou vhodné aplikovat i jako prevenci všude tam, kde se chceme vyvarovat zdravotních problémů se svaly, klouby, či šlachami.

Účinky alternativní medicíny a masáží jsou doopravdy rozsáhlé a nezaslouží si, aby byly podceňovány. Pomohly totiž již miliónům lidí na celém světě, aby mohly žít opět plný a plnohodnotný život.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10441 (magazin-zdravi.cz#10136)


Přidat komentář