Pálení žáhy

Pálení žáhy a léčba. Pálení žáhy a riziko onemocnění. Pálení žáhy - aromaterapie při trávicích potížích. Pálení žáhy v těhotenství. Trávicí potíže a příznaky pálení žáhy. Homeopatie a potíže s trávením.

Pálení žáhy a riziko onemocnění

Riziku pálení žáhy jste vystaveni zejména tehdy, podléháte-li hektickému životnímu stylu, upřednostňujete nepravidelné stravování, velké jednorázové porce jídla a nedostatek přirozeného odpočinku po jídle. Častou příčinou refluxní choroby provázené nepříjemným pálením žáhy je i nadměrná obezita. Pokud u Vás byla při gastroskopickém vyšetření nalezena tzv. hiátová hernie,  je riziko refluxní choroby jícnu opět zvýšené. Nezpůsobuje-li však samotná kýla obtíže, není důvod k jejímu léčení.

Detoxikace mladý ječmen

Pálení žáhy v těhotenství

Často maminy sužuje pálení žáhy v těhotenství. Snažte se jíst menší porce jídla častěji během dne, vyhýbat se kořeněným a tučným jídlům, kávě a kyselým doplňkům a nejezte 2 hodiny před spaním. Z počátku těhotenství maminky díky nevolnostem způsobených vyplavováním hormonu progesteronu nemají chuť vůbec na nic. Snažte se sníst alespoň malé množství jídla, ovoce či zeleninu a hodně pít. Přestože třeba v žaludku příliš mnoho neudržíte, je nutné tělu potravu stále dodávat. Nebojte se, většinou je to stav přechodný, který během 1. trimestru těhotenství pomine a nebo se alespoň zmírní. Obráceným stavem je nadměrné požívání jídla z důvodu velké chuti nebo hloupé pověry o krmení dvou lidí. Věřte, že vždy krmíte jen samy sebe. Děťátko si z vašeho těla vezme co potřebuje a zbytek vám nechá "na památku". V prvním trimestru by měla mamina nabrat kolem 2 kg a v dalších měsících asi 400 g za týden. Celkový přírůstek hmotnosti by měl být kolem 12 kg. Zahrnuje hmotnost plodu, placenty, plodové vody, zvětšení dělohy a prsů, zvýšení objemu tekutin (otoky ke konci těhotenství) a tvorbu určitého množství zásobní tukové tkáně.

Pálení žáhy - aromaterapie při trávicích potížích

Přikládejte horké nebo teplé obklady na břicho, s maximálně 10 kapkami esenciálního oleje, jako např. heřmánku nebo levandule, rozpuštěnými v malé misce. Zánět a křeče doprovázející překyselení žaludku pominou. Tyto oleje lze ve dvouprocentním ředění jemně vmasírovat do kůže břicha, pokud nejsou obtíže příliš velké.

Bylinná léčba a trávící potíže a pálení žáhy

Trávicí potíže většinou velmi dobře reagují na léčbu bylinkami a žaludeční kyselost není výjimkou. Dočasné potíže vyřeší teplé čaje z uvedených bylin; proti opakovaným pomůže spíše nálev nebo jiné doporučené postupy.

Pálení žáhy - heřmánek (Chamomilla recutita)

uvolňující a protizánětlivý přípravek působící na celou trávicí soustavu. Pokud potíže s kyselostí souvisejí se stresem nebo přejedením, přináší tato bylina skvělé výsledky.

Pálení žáhy a meduňka (Melissa officinatis)

výborná léčivka, pokud je za obtížemi stres; čerstvé listy mají jemnější chuť.

Tužebník a jilm na zanícený žaludek

Pálení žáhy a tužebník (Filipendula ulmaria)

chemicky podobný aspirinu, uklidňuje zanícený žaludek (při přecitlivosti na salicyláty jej ovšem nelze použít) a snižuje kyselost.

Pálení žáhy a jilm (Ulmus fulva)

účinně tiší zanícený jícen nebo žaludek, lze ho podávat před jídlem, bud\' jako tablety, nebo asi 5 ml (čajovou lžičku) čistého prášku v trošce teplé vody - při polykání utišuje sliznice a obaluje je ochrannou vrstvou.

Trávicí potíže a příznaky pálení žáhy

Když se nadbytečný kyselý žaludeční obsah dostane do jícnu, zaněcuje a dráždí jeho výstelku a člověk pociťuje pálení žáhy. Pravidelné užívání tablet proti kyselosti nejen pouze skrývá problém místo jeho řešení, ale může mít i opačný účinek, když žaludek naopak podnítí k ještě větší tvorbě kyseliny.

Mnozí lidé mají problémy s kyselostí žaludečního obsahu

které bývají spojeny s příliš bohatou nebo kořeněnou stravou, hltáním jídla ve stresu či spěchu. Pokud se potíže objevují pravidelně, měli byste se pozorně zamyslet nad tím, co jíte, kdy jíte a jak rychle jíte.

Homeopatie a potíže s trávením

Jako obvykle - určující jsou vlastnosti daného člověka, ale obecný výběr je následující:

Pálení žáhy a homeopatie - CARBO VEG

při pocitech pálení v žaludku a kyselým reflexem (návratem obsahu) s probubláváním kyselého plynu do úst a občasnou nevolností; příznaky často způsobuje nadměrné jídlo a pití.

Pálení žáhy a homeopatie - LYCOPODIUM

při jednoznačném pálení záhy, nemocný se cítí přejeden i malým množstvím potravy.

Pálení žáhy a homeopatie - Nux VOMICA

po obžerství bohatým jídlem, alkoholem a kávou, jež vede k nevolnosti a kyselosti spojené s hladovým pocitem prázdného žaludku.

Naturopatie při léčbě potíží s trávením

Krátkodobě často pomůže sklenice mléka. Samozřejmě není vždy k dispozici a není ani trvale vhodné konzumovat mléčné produkty, protože mohou samy o sobě vést k potížím s kyselostí. Je vhodné vyloučit asi 24 hodin po záchvatu pálení záhy pevnou stravu. Horké obklady na břicho uleví obtížím. Alespoň pár dní se vyvarujte kávy, alkoholu, tabáku, čokolády, moučníkům a kořeněných jídel a bylo by vhodné, kdybyste je dokázali postupně omezovat.

Pálení žáhy a léčba

U lékaře K lékaři Vás přivedou nejčastěji dlouhodobé problémy s pálením žáhy. Mnoho z Vás jistě nejdříve vyzkouší reklamou propagované volně dostupné preparáty. S návštěvou lékaře byste však neměli příliš otálet. Dlouhodobé dráždění sliznice jícnu může způsobit i vážné poškození jícnu. Lékař se Vás nejdříve zeptá na přesný a podrobný průběh potíží. Jak obtíže začaly, jak dlouho trvají, co je způsobuje, zmírňují se nebo spíše narůstají?

Pálení žáhy a intenzita potíží

Podle intenzity a délky trvání obtíží Vás lékař při první návštěvě asi nejprve poučí o základních režimových opatřeních (viz Co ovlivníte). Předepíše Vám léky a poučí Vás o specializovaném endoskopickém a retgenovém vyšetření (viz níže). Léky používané k léčbě refluxní choroby jícnu zasahují do celého problému na několika úrovních.

Pálení žáhy a léky na pálení žáhy - anacid

Jedna skupina léků snižuje kyselost žaludečního obsahu. Jsou to tzv. antacida a využívají reakce kyseliny a zásady. Příkladem léků z této skupiny je např. Anacid podávány mezi jednotlivými jídly ve formě suspenze dávkované v malých sáčcích.

Pálení žáhy - blokátory H2 receptorů a blokátory protonové pumpy

Další skupiny léků potlačují tvorbu žaludeční kyseliny. Jsou to blokátory H2 receptorů a blokátory protonové pumpy. Z první skupiny je známý ranitidin a famotidin (preparáty Ranisan, Famosan), z druhé skupiny omeprazol (preparát Helicid). Zvláště poslední jmenovaná skupina velmi silně a účinně snižuje obtíže a může napomoci i úplnému uzdravení.

Pálení žáhy a prokinetika

Další významnou skupinou jsou tzv. prokinetika, např. cisaprid (preparát Prepulsid). Tyto léky podporují pohyblivost trávicího traktu ve správném směru. Usměrňují tak i posun stravy a omezují tak návrat žaludečního obsahu do jícnu. Pokud obtíže trvají nebo jsou již od začátku velmi výrazné, může Vám lékař doporučit specializované endoskopické a rentgenové vyšetření.

Pálení žáhy a rentgenové vyšetření

Rentgenové vyšetření se provádí při polykání speciální kontrastní látky, např. báriové kaše. Je to kaše připomínající sádru. Pro lepší přijatelnost se k ní přidávají nejrůznější ovocné příchutě. Vyšetření je bezbolestné a má zhodnotit jednotlivé fáze Vašeho polykacího reflexu a dostatečnost dolního jícnového uzávěru.

Pálení žáhy a endoskopické vyšetření

Endoskopické vyšetření se nazývá gastroskopie. Jeho význam v posouzení závažnosti a komplikací refluxní choroby je nenahraditelný, čímž je jistě vykoupena jeho jistá nepříjemnost. Pokud je Vám doporučeno gastroskopické vyšetření, připravte se na lehce nepříjemné polykání dlouhého kabelu. Jedině tak je však možné pečlivě prohlednout Váš jícen a žaludek a posoudit dostatečnost dolního jícnového uzávěru. Kabel gastroskopu je opatřen kamerou a světelným zdrojem. Je možné jím zavést i tenké nástroje, pomocí nichž Vám lékař při vyšetření odebere nepatrné vzorky jícnové nebo žaludeční sliznice. Tento odběr je nebolestivý. Samotné zavedení gastroskopu se provádí po lokálním znecitlivění, čímž se nepříjemnost vyšetření podstatně zmenší. Pokud obtíže trvají i při dlouhodobém podávání léků a úpravě životního stylu nebo se dokonce zesilují, bývá namístě zvážení chirurgického výkonu.

Pálení žáhy a chirurgický zákrok

Principem chirurgické léčby refluxní choroby je zpravidla vytvoření manžety kolem dolního jícnu, která zabraňuje pronikání šťáv ze žaludku do jícnu a tím zabraňuje dalšímu dráždění sliznice. Manžeta se vytváří z horní části žaludku přiléhající k jícnu. Ta se přiloží kolem břišního konce jícnu a připevní stehy. Manžeta pak tvoří jakýsi ventil, nahrazující nedostatečnou funkci uzávěrového mechanismu. Operace se provádí na většině pracovišť laparoskopicky. Principem je ošetření pomocí dlouhých tenkých nástrojů zaváděných z drobných vpichů do břišní dutiny. Celý výkon sleduje operatér na televizní obrazovce a nevyžaduje proto velkou operační ránu. Výhodou tohoto přístupu je zmenšení pooperačních bolestí a brzký návrat z nemocnice domů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10367 (magazin-zdravi.cz#5471)


Přidat komentář