Křečové žíly - léčba

Co s křečovými žilami? Statistiky osob, trpících křečovými žilami. Křečové žíly. Metličkové žilky. Úleva pro bolest nohou. Elastické punčochy a křečové žíly. Typy léčby křečových žil. Po operaci křečových žil. Varixy. Sklerotizace.

Co s křečovými žilami?

Možná jste měla celý život nádherné nohy. Dost možná, že třeba ne, ale to je jedno. Ošklivé modré uzlovité žíly, které se klikatí po lýtku od kotníku až ke koleni, je opravdu to poslední, co vám ještě scházelo.

Statistiky osob, trpících křečovými žilami

Křečové žíly nebo metličkové žilky ovšem trápí většinu žen nad 40 let a také poměrně mnoho mužů stejného věku. Přesněji řečeno, jde o více než polovinu čtyřicátnic a zhruba čtvrtinu čtyřicátníků. V padesáti už má křečové žíly 64 % žen a 42 % mužů.

Křečové žíly

Nejde přitom jen o pouhou kosmetickou vadu. Křečové žíly jsou totiž nejen nepěkné na pohled, ale dovedou i pořádně bolet a podstatně přispívají k otokům dolních partií nohou. Křečové žíly nejčastěji vystupují na povrch v oblasti pod kolenem, ale mohou se objevit prakticky kdekoli na noze. S přibývajícími léty začnou některé chlopně v hlavních žilách, které přivádějí krev z nohou zpět do srdce, špatně fungovat. Zachycená krev zůstává na jednom místě, místo aby plynule proudila vzhůru. Když žilní stěna neodolá tlaku krve, křečová žíla je na světě.

Činnost chlopní oslabuje celá řada faktorů

Činnost chlopní v žilách oslabuje celá řada faktorů, například zvýšené proudění krve v těhotenství nebo velká zátěž na oběhový systém, když máte nadváhu. Jistou roli tu sehrává i dědičnost.

Metličkové žilky

Některým lidem se tvoří jen drobnější a méně bolestivé metličkové žilky. To jsou rozšířené kapiláry, které vypadají jako červené, modré nebo fialové třásničky těsně pod povrchem kůže. Většinou je vidíme ve formě pavučinek na stehnech, pod koleny nebo na vnitřní straně kotníků. Není dosud známo, proč se metličkové žilky dělají, ovšem 80 % lidí, kteří mají křečové žíly, má i metličkové žilky.

Úleva pro bolest nohou

Pokud vaše maminka nebo tatínek trpěli křečovými žilami, je u vás z genetického hlediska zvýšená pravděpodobnost, že je budete mít také. Nemusíte však kvůli tomu trpně sedět s rukama v klíně a bezmocně pozorovat, jak si razí cestu po vašem lýtku. Věnujte denně pár minut následujícím jednoduchým trikům a docela určitě svým nohám s bolestivými křečovými žilami ulevíte.

Typy léčby křečových žil

Existuje několik variant, jak při odstranění křečových žil postupovat. Jedná se o:

  • miniinvazivní operaci
  • léčbu laserem
  • sklerotizaci

 

Postup odstranění varixů laserem

Jedná se o katetrizační postup, kdy je do žíly zavedeno malým vpichem, či pouze 5mm širokým naříznutím, vlákno diodového laseru. Pod kontrolou ultrazvuku projede vlákno celou délkou žíly, kterou je nutné odstranit, z vnitřní strany ji zataví a tím neprůchodní hlavní žílu způsobující varixy. Samotné křečové žíly mohou být následně z těla vyjmuty nebo ponechány k postupnému vstřebání.

Po operaci křečových žil

Po zákroku budete moci odejít domů po skončení operace. Bude vám doporučeno minimálně 14 dní po zákroku, ale raději déle nosit bandáže či kompresivní punčochy. Prvních 4–6 týdnů je nutné se vyhnout sportovním činnostem, jako je lyžování, veslování, tanec. Běžná cvičení lze provádět asi 2–3 týdny po operaci. Veškeré podrobnosti vám sdělí lékař, opatření jsou vždy vysoce individuální a závislá na rozsahu výkonu. Vpichy nebo ranky se po zákroku obvykle zhojí do jednoho týdne. Drobné podlitiny se vstřebávají přibližně 2–6 týdnů. Mírné snížení citlivosti v místě vpichu vymizí během krátké doby. Po řezu či vpichu vám může zůstat drobná jizvička, která rychle zbledne, ale nikdy zcela nezmizí. Vstřebávání modřin můžete urychlit mastí s obsahem heparinu, kterou vám doporučí lékař.

Sklerotizace

Sklerotizace je postup, který je doporučován, pokud trpíte mikrovarixy, tedy menšími červenými či promodralými žilkami o průměru 1– 4 mm. Léčba spočívá v injekční aplikaci speciální látky přímo do žilky tenkou jehličkou. Žilka je zevnitř chemicky zničena a následně ji tělo samo vstřebá. Sklerotizace bývá využívána jako doplňkový postup během operačního zákroku nebo i po něm. Pokud se u klienta objevuje izolované postižení, bývá provedena pouze sklerotizace s následným doporučením nošení elastických zdravotních punčoch II. kompresní třídy po dobu, která je určena individuálně dle rozsahu. Sklerotizace je také postup, který je doporučován jako prevence dalšího rozšiřování varixů.

Vhodnost sklerotizace

Pokud vaše varixy nejsou vhodné k operaci, pak můžete být vhodným kandidátem pro tento postup. Pokud jsou však vaše varixy k operaci vhodné, není žádoucí podstoupit sklerotizaci, při níž hrozí velmi často recidiva. V tomto případě sklerotizace nepřinese ani požadovaný kosmetický efekt. Je tedy nutno otevřeně prodiskutovat s lékařem, která z technik je pro vás vhodná.

Jak se chovat po zákroku sklerotizace

Aby sklerotizace přinesla efekt, je nutno končetiny bandážovat elastickými obinadly, kompresivní punčochou či speciálními návleky. Komprese zabraňuje zpětnému toku krve do sklerotizované žilky a brání tím jejímu opětovnému vyklenutí. Doba komprese je vždy individuální, závisí na rozsahu zákroku a velikosti ošetřených žilek. Minimální doba komprese je 3–6 týdnů. Sklerotizaci je třeba podstoupit opakovaně 2–4 krát v rozmezí 2–6 týdnů. Drobné hematomy (modřiny) se vstřebávají po dobu 2– 4 týdnů.

Tipy a triky na křečové žíly

Nohy vzhůru

Vyboulení křečových žil zpravidla způsobuje krev, která se hromadí na jednom místě, vysvětluje anatom prof. Ben H. Douglas. Abyste pomohli krvi vytéct ze spodních partií nohou, kde se hromadí, a zmírnili případný otok a bolesti, stačí zvednout nohy. „Zdvihněte je nad úroveň srdce.” Můžete si třeba lehnout na pohovku a podložit si nohy několika polštáři. Nebo si na několik minut opřete nohy o opěradlo pohovky, radí dr. Douglas.

Elastické punčochy a křečové žíly

Podpůrné punčochy sice nevypadají přímo jako módní výstřelek, ale jako úleva od bolesti křečových žil působí znamenitě, tvrdí doc. Matarasso. Tyto silné pružné punčochy stáhnou nohu a vyvinou protitlak na žíly, aby se nemohly roztáhnout. Punčochy proti křečovým žilám jsou navíc neprůhledné, takže se ženy nemusí bát, že budou žíly na lýtkách vidět. Nejlepší podpůrné punčochy dostanete na recept, říká doc. Mararasso, takže se na ně svého lékaře pozeptejte.

Kaštany na bolavé nohy

Jak radí dr. Earl Mindell, přírodní látka escin, získávaná z jírovce maďalu („koňského kaštanu”), pomáhá zmírňovat bolesti naběhlých a bolavých žil. Escin je součástí řady gelů nebo mastí. Ačkoli je dobré zeptat se na jejich účinek lékaře (který také nejlépe rozhodne, zda je tento způsob léčby pro vás vhodný), dají se koupit i volně v lékárnách.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10364 (magazin-zdravi.cz#5364)


Diskuze a zkušenosti

Martin | 18.01.2010 14:09
Operace až nakonec Operace křečových žil je vřdy až to poslední. Každý lékař by měl pacientovi nejprve říci, jaké jsou alternativní možnosti. Nabízí se především nošení zdravotních punčoch. Buď takových, které si může pacient zakoupit v obchodě (třeba i na eshopu), nebo pak punčoch II.kompresní třídy. Ty jsou již na předpis a pacient je hradí částečně nebo zcela. Osobně jsem měl doporučoval značku Maxis, ale pacienti si stěžovali na kvalitu vzhledem k ceně. Nyní předepisuji Aries Avicenum a zdá se, že k větší spokojenosti pacientů.

Radek z Ostravy | 13.07.2010 10:37
Kompresivní punčochy Musím reagovat na příspěvek. Jsem cevní chirurg a mám bohaté zkušenosti s kompresivními punčochami. Maxis má dlouhodobé zkušenosti v oblasti kompresívní terapie, jejíchž pozivní efekty také spatřuji ve spokojenosti svých pacientů. Maxis má širokou škálu produktů II. kompresivní třídy a řadu podpůrných preventivních punčoch, kde pacientovi vždy naleznu vhodný produkt k jeho léčbě. Maxis má navíc některé produkty, které jsou zcela bez doplatku, jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami a každý pacient má nárok na odběr kompresivních punčoch 1 x za půl roku. Já sám bych mohl i z vlastní zkušenosti říci, jak účinné je nošení Maxis kompresivních punčoch.

Kolaříková | 31.01.2013 11:32
Re: Křečové žíly - léčba Dobrý den, mám zájem o operaci-sklerotizaci žilek na nohou. Bydlím v PRAZE ,DĚKUJI. Kolaříková

Jana Usti n. O. | 21.04.2013 22:27
Re: Křečové žíly - léčba dobry den,moje maminka ma na leve noze křečove žily tak vystouplé, že má bouličky na těch žilách a má celou nohu nateklou,od lékaře dostala nějake prášky,ale dá se ještě s tím něco udělat,aby tak netrpěla?/je jí82let/.Děkuji.

Dagmar | 17.12.2014 08:06
Re: Křečové žíly - léčba Dobrý den, taky o operaci do budoucna zvažuji, jen zatím se bojím a říkám si, že to není ještě tak strašné, ale bohužel, je to tam.. Teď už půl roku užívám na doporučení tobolky Priessnitz žilní, samozřejmě, že mi žíly nezmizeli, ale je to o něco lepší, některé úplně zesvětlali. Mají k tomu i mazání, tak se snažím i pravidelně mazat


Přidat komentář