Kocovina - léčba kocoviny

Jedinou a spolehlivou metodou, jak se kocoviny vyvarovat je omezit množství alkoholu. Pokud předem víte, že to není možné, tak před konzumací se dobře najezte, nepijte nalačno a před ulehnutím vypijte alespoň půl litru čisté vody.

Kocovina je označení pro vedlejší účinky konzumace alkoholu. Je zapříčiněna dehydratací organismu, kterou způsobuje alkohol a projevuje se až po vyprchání jeho účinků. Nejčastěji po pořádném večírku.

Kocovina – příčina vzniku

Příčinou vzniku kocoviny jsou toxiny, které obsahuje každý alkoholický nápoj. Když se tyto toxiny dostanou do krevního oběhu, imunitní systém je vylučuje tak, že uvolní bílkoviny (citokiny). Velké množství těchto bílkovin v těle způsobuje zánět, což vede k příznakům kocoviny.

Detoxikace mladý ječmen

Kocovina – příznaky

 • Bolest hlavy
 • Žaludeční nevolnost
 • Třes těla
 • Pocit žízně
 • Citlivost na světlo a hluk
 • Celkové oslabení

Kocovina - léčba – jak na ní?

Jedinou a spolehlivou metodou, jak se kocoviny vyvarovat je omezit množství alkoholu. Pokud předem víte, že to není možné, tak před konzumací se dobře najezte, nepijte nalačno, nemíchejte druhy alkoholických nápojů a před ulehnutím vypijte alespoň půl litru čisté vody.

Výpočet alkoholu v krvi

Obsah alkoholu v ruzných alkoholických nápojích se muže velmi výrazně lišit. V ČR se obsah alkoholu v nápojích zjištuje jako množství etanolu (čistého alkoholu) v gramech. Běžný nápoj obsahuje 8 g etanolu. Silné pivo a ovocné víno obsahují více alkoholu než obvyklé alkoholické nápoje. Také obsah skleniček bývá ruzný ('dvojitá' vodka obsahuje dvojnásobný počet gramu alkoholu) a velká vinná sklenice (175 ml) muže obsahovat více než 16 g alkoholu. Navíc nelze zjistit, kolik alkoholu obsahují koktejly, pokud si je člověk nenamíchá sám. Níže je uvedeno několik příkladu. Podle této rovnice si také mužete spočítat, kolik gramu alkoholu je obsaženo v alkoholickém nápoji:

VZOREC pro výpočet alkoholu

0,8 (hustota etanolu) x obsah sklenice/láhve (ml) x koncentrace alkoholu (% obj.) děleno 100.

Příklady množství alkoholu:

 • 0,5 l láhev 12°piva (koncentrace alkoholu 5 %) = 20 g
 • standardní vinná sklenice (200 ml; 12 %) = 19,2 g
 • malá sklenička tvrdého alkoholu (50 ml; 40 %) = 16 g
 • 500 ml krabice ovocného vína (6 %) = 24 g

Zákony - alkohol

 • V České republice je dovoleno konzumovat alkoholické nápoje pouze osobám, které dosáhly stáří 18 let.
 • Legálně si v české republice smějí kupoval alkoholické nápoje jen osoby, kterým je 18 let a více.
 • Alkohol a řízení motorových vozidel: zákon zakazuje všem dospělým osobám řídit, pokud mají v krvi jakékoliv množství alkoholu. Hladina alkoholu v krvi řidiče motorového vozidla musí být nulová. Při nedodržení zákona hrozí pokuta 15 000,- Kč a odebrání řidičského prukazu až na dobu dvou let.
 • Osobám mladším 18 let se alkoholické nápoje nesmějí prodávat či podávat a tyto osoby jej nesmějí konzumovat v či nebo v podobných zařízeních a nesmějí si jej ani kupovat v obchodech, supermarketech a jinde. V České republice je zakázáno prodávat i podávat mladistvím alkoholické nápoje.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10370 (magazin-zdravi.cz#7524)


Diskuze a zkušenosti

Zuzka | 11.08.2014 10:19
Re: Kocovina - léčba kocoviny Ahoj, já jsem kocovinu vyléčila Alcostopem, než jsem šla pít, tak jsem si ho dle návodu vzala a další den mi vůbec nebylo blbě, nebolela mě hlava, a kocovina se nedostavila:) mohla jsem od rána fungovat úplně normálně jako vždy..

Honza | 05.09.2014 12:52
Re: Kocovina - léčba kocoviny Alcostop mám taky vyzkoušený. V pátek jsem byl na firemním večírku a v sobotu ráno jsme měl jet s děckama na výlet do prahy do zoo, abych to zvládl, koupil jsem si Alcostop, který se bere předtím, než se jde pít. I když jsem se v pátek ožral, v sobotu jsem mohl v klidu vstávat v 7 hodin a vypravit se na cestu s děckama ..:)

Karel | 11.11.2014 08:43
Re: Kocovina - léčba kocoviny Zní to až neuvěřitelně, ale pokud chce dát kocovině navždy sbohem, pak rozhodně vyzkoušejte Alcostop. Stačí si vzít před tím, než začnete pít a pak už se jen věnovat tomu, co máte rádi a to bez ranních následků.


Přidat komentář