Jak na vši, odstranění vši

Vši jsou velmi drobný, bezkřídlý, až téměř průsvitný hmyz, který dokáže velmi znepříjemnit život jejich nositelům. Napadá vlasatou část hlavy, saje z hlavy krev a tím způsobuje svědění pokožky. Jak se vší účinně zbavit?

Vši kladou svá vajíčka do vlasů těsně ke kůži. Takovým vajíčkům se říká hnidy. Hnidy vypadají jako bílé tečky. Nejčastěji se se vši setkáváme u dětí předškolního a školního věku, především u dlouhovlasých dětí. Zbavit se vší nemusí být obtížně, víte-li jak na to a používáte-li správné** přípravky k likvidaci vší.**

Jak dochází k přenosu vší

Veš potřebuje přímý kontakt vlasů napadeného a zdravého jedince. Nejčastěji se vši množí a přenášejí ve školce či ve škole, kde je těsný kontakt dětí velmi častý. Veš může přelézt a začít svůj reprodukční cyklus u zcela zdravého jedince. Další možností, jak se vši přenáší na zdravé jedince, je za pomocí různých textilií, kterými myslíme např. ručník, čepice, šátky, nebo jiné kusy oblečení. V takových případech je ale rozhodujícím faktorem čas. Vši nedokážou bez svého hostitele dlouho žít a nejpozději za 24 hodin umírají. Tím, že se jim nedostává dostatek živin, rychle vyschnou a umírají. A proč se nejčastěji vyskytují u dětí? Neboť právě u dětí se nejčastěji setkáváme  s kontaktními hry, s půjčováním čepicí a jiných pokrývek hlavy a s těsnými kontakty. Nejčastěji se se všemi setkáváme v období letních prázdnin, na letních táborech, z nichž si děti často přivážejí mimo zážitků i nevítaného spolubydlícího.

Jak se chová veš po přenosu?

V okamžiku, kdy se samička zabydlí v nové vlasaté hlavě, začne s kladením vajíček, kterým se říká hnidy. Jde o malé bílé tečky, které jsou velké ani ne jeden milimetr. Ty se upevňují na vlas u pokožky hlavy velmi zvláštním a silně odolným bílkovinným tmelem. Toto přichycení naprosto hravě odolává běžné hygieně, při níž jsou vlasy myty, tedy klasickému šamponu, vodě i běžně používanému hřebenu. Asi po týdnu od nakladení vajíček se z nich začnou líhnout larvy, které začínají okamžitě sát krev. Larvy se postupně mění v nymfy a ty zase v dospělé jedince. Přeměna v dospělého jedince trvá zhruba jeden týden. Dospělá veš přežívá ve vlasech až 5 týdnů. Za tuto dobu stihne samička naklást dalších 50-150 vajíček. Nejčastěji se vši zdržují v oblasti za ušima a na zátylku. Tak jsou také nejlépe patrné.

Jak se zbavit vší

Při likvidaci vší z hlavy je velmi důležitá dostatečná trpělivost. Nečekejte zázraky po jediném použití speciálních přípravků. Chce to vytrvat. Vždy postupujte přesně dle návodu a odstraňte i hnidy. I přesto, že je odstraníte, se ale může Vaše dítě nebo jiná osoba, která vši má, nakazit znovu.

Jak poznat, že má dítě vši?

Pravidelně kontrolujte dětem vlasy. Je možné, že na veš rovnou narazíte. Děti, které mají vši, bývají neklidné, nepozorné, často se škrábou v hlavě a bývají ospalé. Na pokožce ve vlasech se můžou objevit rozedřená místa a boláky. Nejčastějším příznakem bývá svědění pokožky a její neustále škrábání. To způsobuje prolézání vší mezi vlasy, nejčastěji se tak děje po ulehnutí dětí do postele. Pouhým pohledem můžete ve hlavě dětí najít dospělou veš a hnidy. Ke kontrole vlasů můžete použít lupu.

Jak se zbavit vší?

Pokud víte, že má dítě nebo jiný člen rodiny vši ve vlasech, je nutné zahájit léčbu. Zavšivená hlava není rozhodně jen otázkou krásy. Pokud si budete hlavu neustále škrábat, neboť Vás v důsledku pohybu vší svědí, můžete si pokožku hlavy rozškrábat a do ranek si zanést infekci. Při likvidaci vší postupujte následovně:

Pořiďte si odvšivovací přípravek

Zajděte do lékárny a pořiďte si odvšivovací přípravek, který použijte přesně dle návodu. Návod čtěte důkladně, ať víte, jak přesně postupovat, aby byl přípravek skutečně účinný. Na příbalovém letáku bývá uvedeno také to, za jak dlouho je potřeba odvšivení s tímto přípravkem opět opakovat v případě, že se napoprvé nepodaří všechny vši a jejich hnidy odstranit. Zpravidla se použití odvšivovacího přípravku opakuje po sedmi až dvanácti dnech. I když se domníváte, že ve vlasech již žádné vši po prvním použití přípravku nejsou, pro jistotu byste vždy měli provést i druhé odvšivení s tímto přípravkem a to dříve než za jeden týden. Pro odstranění vší nepoužívejte petrolej. Vši po něm sice umřou, ale jeho použití je pro dítě nebezpečné. Může po něm nastat alergická reakce, která může být doprovázena vážnými zdravotními komplikacemi spolu s nepříjemnými potížemi na pokožce. Rovněž nepoužívejte ze stejného důvodu přípravky určené k odvšivení zvířat.

Odstraňte všechny mrtvé hnidy

Zbavte vlasy všech hnid. I přesto že se Vám zdají všechny hnidy mrtvé, může se mezi nimi objevit i některá dosud živá, která když se vylíhne, můžete za pár dnů opět začít s** kompletním odvšivováním**. Dostaňte z vlasů všechny mrtvé parazity. Před jejich mechanickým odstraněním vždy namočte vlasy. Po suchých vlasech se totiž vším dobře leze, dokážou mezi nimi kličkovat a úspěšně se vyhýbají hřebenu. Pro prvotní odstranění vší je možné použít hustý hřeben, který nese název všiváček. Před použitím tohoto hřebene umyjte vlasy octovou vodou. Pod vyčesávané vlasy si dejte bílý papír, díky němuž budete mít přehled o počtu padajících parazitů. Hřebenem se ale nemusí podařit zachytit všechny vší vajíčka. Po vyčesání tedy důkladně zkontrolujte celou hlavu a ručně vytáhněte zbývající hnidy. Jde zpravidla o zdlouhavou práci, ale je to nezbytné pro úspěšné odstranění všech vší a jejich vajíček.

Po odstranění sledujte stav

To, jak byla Vaše léčba účinná, pravidelně kontrolujte a ověřujte důkladnou prohlídkou vlasů. Sledujte, zda se dítě neškrábe ve hlavě a zda není neklidné či ospalé. Doporučuje se odvšivovací kůru po sedmi až dvanácti dnech zopakovat. V této době se totiž může ještě z živé hnidy, která se před Vámi schovala, vylíhnout larva, která dozrává v dospělou veš a ta opět klade vajíčka. Jak se pozná živá hnida? Pokud ji zmáčknete a ona Vám mezi prsty lupne. Prázdné hnidy jsou světlejší a ve vlasech je můžete najít dále od kořínků. Jestliže najdete hnidy přilepené na vlasech max. do jednoho centimetru od hlavy, to znamená, že máte ve hlavě živé vši. I po zbavení vší vlasy ještě asi tři týdny pravidelně kontrolujte a pročesávejte hustým hřebenem. Následně ošetřete hřebeny** dezinfekčními přípravky.**

Co když odvšivení nezabere?

Jestliže Vaše odvšivení nezabralo, pak je pravděpodobné, že jste použili preparát, na který si vši již vybudovali odolnost. Možná jste pouze nedodrželi předepsaný postup. Myslete také na to, že samotný odvšivovací prostředek nepomůže, pokud následně hnidy mechanicky z vlasů nedostanete buď rukou, nebo hřebenem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10433 (magazin-zdravi.cz#10281)


Diskuze a zkušenosti

Leniicka | 30.09.2014 07:46
Re: Jak na vši, odstranění vši Na vši jedině Liquido Forte, doporučila mi ho ve školce jedna maminka a musím říct, že je fakt super, účinný, cenově přijatelný a navíc je v balení i hřebínek a čepka.


Přidat komentář