Výživový poradce okres Mělník a okolí

Zdravá výživa. To není jen cesta k úbytku hmotnosti. Díky správnému složení stravy se můžete vyhnout řadě chorob, které nás denně ohrožují. Rakovina tlustého střeva nebo konečníku, infarkty či nemoci cév. Tomu lze předejít správnou stravou.

Kdo je výživový poradce?

Jistě mnohým z vás neunikla jedna televizní relace, která se opět vrátila na obrazovky jedné komerční televizní stanice. V pořadu rázná doktorka vyhazuje z lednice nevhodné potraviny, rozebírá tam jejich složení a analyzuje nevhodnost potravy. V tom jí zdatně sekunduje odborník na výživu, který vysvětluje význam složek v potravinách v hlubším kontextu. Pokud jste byť jen nepravidelnými diváky, tak jste se mohli dozvědět, jak nás výrobci potravin šidí, když masitý výrobek vydávají za něco, co obsahuje maso. Ve složení se ale dozvíte, že to je z velké části kůže a jiné náhražky. Zároveň jste se mohli dozvědět, že třeba kečup je nevhodný, protože je sladký a naopak, že některé sýrové omáčky v pytlíku zas až tak škodlivé nejsou.

S tím vám ale pomůže výživový poradce. Ten vás navede, pokud budete chtít zhubnout, nabrat na váze, řešit zdravotní problém nebo jen budete chtít, aby vám poradil, jak se vhodně stravovat, když žijete hekticky a kultura klasického stolování vás často nepotká. Výhodou výživového poradce je jednak samozřejmě fakt, že své profesi rozumí. Sedne si s vámi a poradí vám, kde děláte chyby a napraví je. Poradí vám, jak dosáhnout kýženého výsledku a při vašem snažení vám bude oporou a rádcem. Velmi mnoho udělá psychika. Pokud máte někoho, kdo vám radí a víte, že se musíte řídit jeho radami, tak se to dělá snáze. Stačí jen, když vám daný profesionál řekne, že přeci si jde vyšetřit alespoň deset minut na menší svačinu. Deset minut, to je čas, který třeba prosedíte jen takovým dumáním nad počítačem. Dumejte tedy i nad jídlem.

Co nabízí výživový poradce?

Jak již bylo zmíněno, můžete se na odborníka obrátit, pokud chcete shodit či nabrat na váze, zlepšit své zdraví nebo jen změnit svůj styl stravování. Nejen každý program má svá specifika, ale protože každý z nás je individualita, tak na každého platí něco jiného. Nemyslete si tedy, že pokud kamarádka zhubla pomocí nějaké metody, tak vám se podaří to samé. Vaše tělo může mít jiné požadavky a reakce. To pozná jedině výživový poradce.

Redukce hmotnosti

Samozřejmě se jedná o nejčastější problém, který lidé řeší. Kila navíc ale mohou mít různou příčinu. Může to být standardním životním stylem, kdy se nestíháte nasnídat, přes den toho také moc nepojíte a večer, kdy máte konečně klid, tzv. vyluxujete ledničku, nejlépe polotovary a uzeniny. Je to poměrně klasický model. Pokud byste se rovnoměrně stravovali celý den, tak jistě nebudete mít večer hlad. Že to nejde? Tak si to představte.

Ráno vstanete dříve, protože večer jdete dříve ulehnout, když nemáte na práci vyjídání lednice. Během dne můžete pojíst něco, co si připravíte doma nebo zakoupíte někde v obchodě. Není čas? Ale jděte. Deset minut na svačiny ve většině případů nevadí a pauzu na oběd mají mít skoro všichni. Samozřejmě, že existují profese, kde to nelze. Pokud je chirurg na sále, tak nemůže s úderem dvanácté zvolat „padla" a odejít uprostřed operace. Harmonogram si tak ale lze uzpůsobit. Pokud máte opravdu jasně dané limity, že něco nejde, tak si s tím výživový poradce nějak poradí. Většinou se ale zjistí, že přeci jen něco jde, tudíž problém je pak zakopán jinde. Když se dostaneme ještě k večeři, tak samozřejmě nemyslíme ono ledničkové obžerství. Večeře má být jen lehká střídmá a ne hodinu před spánkem. Vyhněte se nákupu jakýchkoli rychlovek a uzenin. Pro přípravu salátu nebo kuřecího masa sice vydáte více energie, ale není to složitá svíčková, takže se ten čas ušetří.

Pak se nabízí samozřejmě varianty, že ne vždy člověk za kila navíc úplně může (i když nesprávný životní styl je také určitá nevinna daného klienta, protože nátlak společnosti je obrovský). Někdo je třeba nemocný a nemůže se tolik hýbat, tudíž kila přibývají, různé hormonální změny rovněž zapříčiní nárůst na váze nebo stav, kdy jste dlouho leželi na lůžku vám také uštědřil pár kil navíc. Zde je tedy vhodné poradit se s výživovým specialistou, který pomůže i tam, kam třeba nemůže sportovní aktivita.

Nabírání svalové hmoty

Opačný problém, než jaký řeší dnešní většina lidí. Přitom nabrat kila bývá někdy opravdu oříšek. Pokud máte rychlý metabolismus, tak je těžké srovnat váhu. Rozhodně se ale nevydávejte tou cestou, že budete přijímat tzv. kalorické bomby, jako jsou tučná jídla a sladkosti. To by se zdravotně odrazilo zase jinde. Problémem spousty extrémně štíhlých lidí je ale fakt, že jim jídlo moc nechutná. I když tvrdí, že měli předkrm, polévku, svíčkovou, dezert a k tomu ještě ovoce, tak se pak mnohdy ukáže, že třeba všechno nedojedli, tudíž příjem nebyl zas až tak markantní.** Nechte si tedy zhotovit jídelniček na míru, který ale dodržujte.**

Řešení zdravotních problémů

Sem může spadat jednak prevence různých chorob. Zejména rakovina tlustého střeva, kterou způsobuje nesprávná strava, je v naší zemi velmi riziková. Nelze ovšem vynechat ani rizika infarktu.

Jako další oblast se pak nabízí sféra různých onemocnění, které se musí řešit určitou dietou. Správně složený jídelníček vám pomůže problémy odstranit.

Do této sekce můžeme zahrnout i jen touhu žít zdravě. Pokud máte ideálně sestavený jídelníček, tak budete více fyzicky i psychicky v pohodě, snadněji budete vykonávat práci a rovněž se eliminuje riziko různých onemocnění.

Až navštívíte výživového poradce, tak mu hlavně nic nezatajujte. Jste tam od toho, abyste řešili svůj problém, tudíž poradce musí vědět, co děláte špatně. I když to sami tušíte, tak teprve jídelníček sestavený odborníkem a následný dohled vám umožní s danou situací něco dělat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10320 (magazin-zdravi.cz#9820)


Přidat komentář