Bělení zubů - okres Vyškov a okolí

Bílé zuby jsou symbolem krásy, mládí a úspěchu. S bílými zuby se cítíme více sebejistě a nebojíme se smát. Krásné zuby však nebyly dány do vínku každému. Co dělat, abychom se i my mohli beze studu smát?

Co ovlivňuje barvu zubů?

V prvé řadě byste si měli uvědomit, že žádné zuby nejsou přirozeně naprosto bílé. Všechny mají nějaký barevný nádech. Pigmentové zbarvení zubů je částečně ovlivněno genetickou predispozicí, věkem, ale může jít také i o různé vývojové vady či metabolické poruchy. Týká se to hlavně užívání některých léků (tetracyklinová antibiotika) anebo nadužívání fluoru. Největší vliv na zbarvení zubů však mají naše návyky a zlozvyky, tedy špatná hygiena v dutině ústní, pití kávy, čaje, červeného vína, ovocných šťáv, kouření, chlorhexidin z ústních vod, ale také i rozsáhlé použití amalgámu do výplní.

Bělení zubů

Víte o tom, že už staří Římané dbali na světlé zbarvení svého chrupu a proto si jej čistili popelem? Nemusíte se bát, dnes již známe mnohem účinnější prostředky, s nimiž můžete své zuby zesvětlit i o několik odstínů. Na výběr máte hned s několika možností. Nejefektnějšího výsledku však dosáhnete pouze s využitím odborné pomoci.** ** Kvalifikovaný stomatolog s přizpůsobeným pracovištěm a vyškoleným personálem.

 

Technika bělení zubů

Bělit zuby si můžete v současné době hned několika způsoby. Nejjednodušší, ale také nejméně efektivní je mechanická technika, která je založena na podobném principu jaký užívali staří Římané. Bohužel však čištění ani tou nejdražší zubní pastou nebude mít takový výsledek jako odborné ošetření. Proč tomu tak je?

Domácí bělení zubů

Mechanické čištění speciálními zubními pastami, které obsahují na jemno rozdrcený perlit anebo vápenec ze zubů obrušujete nečistoty, usazeniny a plak s povrchu zubu, nikdy však nedojde k jejich zesvětlení. Pomohou vám s návratem vaší původní přirozené barvy, avšak protože nezasahují do pigmentu skloviny, chrup nezesvětlí.

Odborné bělení zubů

Při** odborném bělení zubů** si můžete vybrat možnost ** speciálního geluChemické bělení** probíhá s užitím karbamidu peroxidu, který se o vybělení vašich zubů postará.

Karbamid peroxid je známý a hojně využívaný ve stomatologii téměř třicet let. Tato látka je ověřená mnoha testy a jejím jediným vedlejším efektem je několikadenní zvýšená citlivost zubů po bělení. Nejpozději do jednoho týdne však citlivost mizí.

Co nelze vybělit

Ani ten nejúčinnější gel nedokáže vybělit černé, hnědé anebo bílé změny v odstínu zubu, které jsou způsobeny kazem, anebo amalgámovými plombami. Bohužel není efektivní ani u šedých vodorovných čar a nedokáže odstranit ani následky užívání některých léků (antibiotika).

Jaké zuby se mohou bělit

Je důležité, aby vaše** zuby před bělením** byly zdravé, zbaveny zubních kazů a zubního kamene. Potřeba je také mít zdravou dáseň a dodržovat správnou hygienu. Právě toto je velkou nevýhodou domácího bělení, kdy se člověk snaží bělit chrup s kazy, dále i nedokonale vyčištěný a riskuje tím nejenže minimální efekt, ale také i poleptání sliznice a nerovnoměrnost účinku.

Spolupráce se zubní hygienistkou

Odborné bělení chrupu vyžaduje spolupráci se zubní hygienistkou. Před provedením samotného** bělení** stomatolog zkontroluje stav chrupu a v případě potřeby jej opraví. Dále vás odešle k zubní hygienistce, která vás zbaví plaku a zubního kamene, který trápí téměř 90% populace a poučí vás o správné dentální hygieně. Teprve až pak můžete absolvovat odborné bělení zubů.

Průběh bělení zubů

Samotné bělení můžeme rozdělit minimálně do dvou fází. Nejprve se jedná o přípravu, která trvá asi dvacet minut, během níž vám odborně vyškolená pracovnice zakryje všechny měkké tkáně, aby je chránila před případným chemickém účinkem karbamidu. ** Samotné bělení probíhá asi 3x – 4x 15 minut**. Proč třikrát až čtyřikrát? Je to jednoduché, pro dosažení uspokojivého efektu a dostatečného zesvětlení zubů podle představ klienta se gel nanáší v několikrát za sebou. Gel se nanese na zuby, klientovi se nasadí ochranné brýle a nechá se působit. Proces můžete zintenzivnit pomocí speciální lampy s ultrafialovým světlem. Po 15 minutách se gel ze zubů odstraňuje a odborník zuby pořádně očistí.

Princip chemického bělení zubů

Princip chemického bělení chrupu s užitím gelu obsahující různou koncentraci karbamidu peroxidu spočívá v rozvolnění molekulárních spojů v povrchové vrstvě zubu. Tam pronikne kyslík a naváže na sebe tmavý pigment. Jedinečná je na tom ta skutečnost, že v průběhu celého procesu nedojde k žádnému narušení zubní skloviny.

Koncentrace peroxidu se liší podle požadavků na zesvětlení. V průběhu odborného ošetření ve stomatologické ordinaci může dojít k výraznému zesvětlení, přičemž gely mohou dosahovat až 35% koncentraci karbamidu. Rozdíl s domácím bělením je tedy veliký, protože tyto přípravky jsou obvykle zcela bez peroxidu a pokud, tak jejich maximální koncentrace nepřesáhne 10%.

Dieta po bělení zubů

Po každém bělení je potřeba počítat s několikadenní dietou z důvodů zamezení vzniku pigmentových skvrn. Počítejte proto s vynecháním kávy, čaje, červeného vína, ovocných šťáv a dále všech kyselých potravin.

Je bělení zubů vhodné pro každého?

Bohužel bělení pro každého doopravdy není. Bělení není vhodné pro děti, protože jejich zuby ještě nedokončily fázi vývinu a jsou příliš citlivé. Bělení zubů by se měly vyhnout i těhotné a kojící ženy, stejně jako alergici (obzvláště ti s alergií na peroxid). V těchto případech je možné použít keramických fazetek anebo korunek.

Jak dlouho vám bílé zuby vydrží?

Bílé zuby zůstanou bílé podle vašich návyků a správné dentální hygieně. Pokud upravíte svůj životní styl i ústní hygienu, můžete se těšit z bílých zubů i několik let. Jestli jste však konzumenti kávy, červeného vína, čaje, ale především pokud kouříte, počítejte s opakováním bělení po jednom až dvou letech. Takto zatěžované zuby totiž postupně opět zežloutnou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10301 (magazin-zdravi.cz#9968)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat