Roztroušená skleróza - léčba, příznaky, příčiny

Roztroušená skleróza se zatím nedá léčit, dají se však zmírnit její příznaky pomocí potravinových doplňků (zinek, lecitin, vitamin E, C, vitaminy B, kyselina gamalinolenová), dietami (žádný cukr, mléčné výrobky, rafinované uhlohydráty, kouření).

ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA

Roztroušená skleróza nebo zkráceně „ereska“ je onemocnění při kterém, se na mozku a míše objevují hluboké léze. V současné době je toto onemocnění považováno za nevyléčitelné. Její průběh však lze zmírnit pomocí doplňků stravy a vhodně nastavené diety (žádný cukr, úplné vyřazení mléčných výrobků, polotovarů apod.).

Detoxikace mladý ječmen

Příčina vzniku tohoto onemocnění nebyla dodneška odhalena. Diskuze ukazují na autoimunní příčinu nebo původce onemocnění mohou být infekce, kterými se mohl člověk nakazit již v dětství. V dospělosti pak nastal jen spouštěcí mechanismus. Autoimunní příčina je v poslední době považována za jednu nejvíce možných příčin. Diskutuje se však i o dalších

 • Traumatický stres
 • Genetická predispozice
 • Porucha metabolismu tuků
 • Nezhoubný nádor míchy
 • Alergie na lepek
 • Přemnožení kvasinek v těle
 • Nedostatek vitamínu B12
 • Důsledek virové infekce
 • Nadměrné množství rtuti nebo olova v těle

Onemocnění se projeví tedy tehdy, ztratí-li imunitní systém svoji rovnováhu a začne napadat své buňky. V případě roztroušené sklerózy jsou cílem útoku myelinové pochvy nervových vláken.

Autoimunní onemocnění se v poslední době velmi rozšiřují a mnohdy prokazatelně souvisejí se životním stylem a stravováním.

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. Když odezní zánět, zůstane na postižené tkáni tuhá (sklerotická) jizva. Tato jizva pak brání přenosu vzruchů, který běžně probíhá na nervových vláknech.

Poslední informace mluví o tom, že narušená vlákna jsou schopna regenerace, což vědci dříve považovali za nemožné. Bohužel probíhající zánět tuto regeneraci oddaluje. Velmi by tedy pomohlo posilování imunitního systému, aby si se zánětem poradil mnohem rychleji. Vzhledem k autoimunnímu původu je však posilování imunity naopak kontraproduktivní. Imunitu je potřeba regulovat (modifikovat).

PRŮBĚH ONEMOCNĚNÍ

Průběh onemocnění je velmi individuální a může se projevovat různými symptomy. Některé z nich vůbec nemusí z počátku ukazovat na roztroušenou sklerózu. Jedná se poruchy zraku, brnění nebo paralýza rukou, zhoršená koordinace nebo poruchy řeči.

U některých pacientů se projevuje poměrně mírnými relapsy (zhoršení příznaků) s dlouhodobými mezidobými bez příznaků, toto období může trvat i několik let. U ostatních jsou relapsy velmi časté a velké a zanechávají dlouhodobé následky. Pak je skupina pacientů, kteří již po prvním relapsu mají trvalé zhoršování.

Možné příznaky roztroušené sklerózy

 • Pocit necitlivosti končetin
 • Porucha chůze nebo rovnováhy
 • Poruchy vidění
 • Psychické problémy
 • Neustálá únava
 • Potíže se střevy
 • Poruchy s močením
 • Závratě
 • Špatná výslovnost
 • Sexuální problémy

POMOC V ALTERNATIVĚ

Nastává otázka, zda doplňky stravy a tzv. alternativní medicína mohou pomoci při RS. Při této polemice si dovolím použít slova jednoho pacienta s RS, která jsem našla na webu www.ereska.cz"Lékaři logicky vyžadují silný důkaz účinnosti předtím, než léčbu předepíší. Z pohledu pacienta mohou být nároky příliš vysoké. Moje měřítko je toto: jestliže je léčba pravděpodobně bezpečná, stojí za vyzkoušení, i když důkaz její účinnosti je sporný. Odepřít pacientům možnost utvořit si vlastní názor je příliš opatrnické a špatné." Tento názor plně vystihuje náš postoj k použití doplňků stravy i při vážných onemocněních.

Mnohá onemocnění vznikají v důsledku špatného životního prostředí, špatného stravování, stresu, špatné psychika apod. Mnohdy k nápravě stačí uvedení do rovnováhy všech systémů těla, tak aby fungovaly tak, jak mají. Proč to nemůže jít i „eresky“?

Je však potřeba volbu doplňků stravy zkonzultovat, aby bylinné přípravky neovlivňovaly podávané léky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10297 (magazin-zdravi.cz#7700)


Diskuze a zkušenosti

Janina | 07.12.2010 12:55
smrtí nic nevyřešíš Tím, že si seženeš pistoli, tím problém nevyřešíš. už od 16ti let jsem vážně nemocná. Mé onemocnění se týká krve, tepen, žil a svalů...hiv nejsem. počátky mé nemoce jsem měla stejné....také jsem vše chtěla ukončit. Ale pak jsem si uvědomila, že tím nic nevyřeším. Je kolem mě několik lidí, kteří se o mě raději budou starat, než aby mě pohřbívaqli. Neni jednos´duché se s nemocí srovnat, ale daleko těžší by bylo ublížit lidem kolem mě. promysli to ještě:-)

Alena | 01.02.2011 15:03
pistole Přestaň lamentovat, na smrt máš ještě dost času. Žij život jako dřív, ale trochu se kroť. Nenech do sebe ládovat příliš léků, řiď se svým tělem, poslouchej ho. Snaž se pohybovat i přes omezené možnosti a říkej si mě nedostane! Nemoc mám 32let, mám dvě děti, vnučku-tu jsem hlídla do jejích sedmi let, manžela a velkého psa. Dneska neberu žádné léky a žiju, doktoři se diví a sestra mě nazývá inventářem. Držím palce,Alena.

Evicek | 20.02.2011 15:42
Roztrousena skleroza Dobry den , jak to vse zvladate a jake leky nebo vitaminy berete ? EVA

Jirka | 25.02.2011 21:33
Jak dlouho? Dnes mi kamarádka řekla,že její známá odešla od lékaře s diagnozou RS,tak jsem se chtěl mrknout na internet,co je o této nemoci známo a zdá se,že je to další z tzv. civilizačních chorob.Další z chorob,o kterých lékaři ve své postatě neví nic,ale jsou si jako vždy jisti její diagnozou(cukrovka,rakovina,Alzheimer,Parkinson,alergie,vysoký tlak,chronická bolest!!! atd.),která udělá radost farmaceutickým firmám,neboť mají další dušičku,které mohou do konce jejího života prodávat své výrobky.Takže té vyděšené holce doporučím,aby se vykašlala na doktory a našla si nějakého dobrého bylinkáře,s jehož pomocí si vyčistí tělo od nečistot,protože chronické choroby jsou důsledek zanesení organismu jedy a nečistotami.Já jsem si očistou prošel před 10 lety,když jsem bral dva silné prášky na refluxní chorobu jícnu.Dnes žádné léky neberu a u lékaře jsem od té doby nebyl.Vám bych doporučil to samé,přečtěte si knihu od Pavla Šímy-Příroda se vrací... a odpouští,dále od Jana Hnízdila-Mým marodům.Dnešní zdravotnictví je ve stejné morální krizi jako církev ve středověku.Ta nás přesvědčila,že jen ona nás může přiblížit bohu,tahle církev v bílých pláštích nás přesvědčila,že jen ona nám může dát zdraví.Obě si to nechají dobře zaplatit,někdy si všimněte počtu reklam na léky v televizi...i pro děti od tří měsíců!!!Všimněte si jak nás stále straší nemocemi!Proč,když je chemická medicína tak skvělá,je tolik lidí nemocných,proč lidi kolem nás umírají tak mladí?A proboha,proč pořád tak lékařům věříme?!?!!!! Držím vám palce,abyste se osvobodila.jk


Přidat komentář